Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Morska farma wiatrowa w Baltica, Polska

Morska farma wiatrowa w Baltica, Polska

Morska farma wiatrowa na Bałtyku będzie miała moc 2,5 GW. Źródło: PGE Polska Grupa Energetyczna SA

Morskie turbiny wiatrowe dla Bałtyku 2 dostarczy Siemens Gamesa. Źródło: PGE Polska Grupa Energetyczna SA

Morska farma wiatrowa będzie największym projektem OZE w Polsce. Źródło: Boskalis.

Morska farma wiatrowa na Bałtyku jest budowana przez spółkę joint venture Ørsted i Polskiej Grupy Energetycznej (PGE). Źródło: Hellenic Cables.

Planowana jest budowa morskiej farmy wiatrowej Baltika w dwóch etapach: Baltika 2 o mocy 1,5 GW i Baltika 3 o mocy 1 GW. Będzie to największa morska farma wiatrowa na Bałtyku w Polsce.

Projekt będzie realizowany w ramach wspólnego partnerstwa 50:50 pomiędzy producentem morskiej energii wiatrowej Ørsted a Polską Grupą Energetyczną (PGE), największym polskim producentem energii elektrycznej i ciepła.

Europejski Bank Inwestycyjny zatwierdził wstępne finansowanie w wysokości 1,4 miliarda euro (1,5 miliarda dolarów) na rozwój projektu morskiej energetyki wiatrowej w regionie Baltica..

Bałtika 2 o mocy 1,5 GW ma zostać oddana do użytku w 2027 r. i dostarczać ekologiczną energię 2,4 mln gospodarstw domowych, redukując jednocześnie emisję dwutlenku węgla.2 Emisje wynoszące pięć milionów ton rocznie.

Planuje się, że Bałtika 3 zostanie oddana do użytku do 2029 r. Okres użytkowania Baltiki 3 zakończy się w 2056 r., a Bałtiki 2 w 2057 r.

Lokalizacja morskiej farmy wiatrowej w regionie Morza Bałtyckiego

Położona pomiędzy miastami Balea i Ustka morska farma wiatrowa na Morzu Bałtyckim powstanie w polskim regionie Morza Bałtyckiego. Pomiędzy najbliższą elektrownią wiatrową a plażą zachowana zostanie minimalna odległość 25 km.

Inwestycja Beltika 2 obejmie obszar około 190 kilometrów kwadratowych²Natomiast Beltika 3 pokona około 130 km².

Na terenie gminy Chukziu powstanie infrastruktura lądowa dla farmy wiatrowej, która zapewni niezbędną infrastrukturę naziemną do jej funkcjonowania.

READ  Lider partii rządzącej mówi, że Polska jest już o krok od pokonania inflacji

Szczegóły bałtyckiej morskiej farmy wiatrowej

W Baltica 2 zostanie zainstalowanych 107 jednostek turbin SG 14-222 DD wraz ze 107 kablami 66 kV o łącznej długości 170 km. Zostaną także zainstalowane cztery kable eksportowe 275 kV w izolacji z polietylenu usieciowanego (XLPE) o łącznej długości około 300 km. Instalacja obejmie także 170 km podmorskich kabli 66 kV, które połączą turbiny wiatrowe z podstacjami morskimi.

Turbiny zostaną zainstalowane na monolitycznych fundamentach stalowych zakotwiczonych bezpośrednio w dnie morskim, z których największa ma 100 metrów długości i waży ponad 2000 ton.

Turbina SG 14-222 DD ma maksymalną moc 15 MW ze zwiększeniem mocy. Turbina ma wirnik o średnicy 222 metrów i łopaty o długości 108 metrów, co daje powierzchnię omiatania łopat wynoszącą 39 000 metrów kwadratowych.². Turbina nadaje się do wszystkich prędkości wiatru.

Energia wytwarzana w Baltica 2 będzie eksportowana kablami podwodnymi i przesyłana na ląd wspólnym korytarzem kablowym. Do przetwarzania energii generowanej przez turbiny zostaną zainstalowane cztery podstacje morskie, a każda podstacja będzie wyposażona w dwa transformatory o mocy 225 MVA każdy.

Oczekuje się, że Baltica 3 zostanie zainstalowana z maksymalnie 80 turbinami zlokalizowanymi 25 kilometrów od najbliższej linii brzegowej.

Wykonawcy zaangażowani w projekt morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim

Geoquip Marine, szwajcarska firma zajmująca się danymi geotechnicznymi, oraz MEWO, polska firma zajmująca się energią morską, zostały wybrane do przeprowadzenia naziemnych badań geotechnicznych w ramach projektu.

Niezależna firma doradztwa finansowego Green Giraffe Advisory pomogła PGE sprzedać spółce Ørsted 50% udziałów w projekcie morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Firma przedstawiła także wytyczne dotyczące struktury projektów i ich wykonalności finansowej.

W kwietniu 2023 roku firma Siemens Gamesa, lider rozwoju i ekspansji lądowej energetyki wiatrowej, wygrała kontrakt na dostawę turbin wiatrowych dla projektu Baltica 2. Spółka zawarła także pięcioletnią umowę serwisową projektu.

READ  Zawodnik Armstrong na starcie w Polsce

Dostawcami podmorskich kabli eksportowych będą ZTT Submarine Cable & System, firma specjalizująca się w projektowaniu i produkcji wyposażenia morskiego, oraz Hellenic Cables, grecki producent kabli, przewodów oraz kompozytów z tworzyw sztucznych i gumy.

Navantia-Windar dostarczy monolityczne fundamenty projektu, natomiast Orient Cable dostarczy 170 km kabli podmorskich 66 kV.

Boskalis, holenderska firma zajmująca się pogłębianiem i transportem ciężkich ładunków, została wybrana na wykonawcę instalacji kablowej dla Baltica 2 we wrześniu 2023 r. Prace przygotowawcze rozpoczną się w 2025 r., natomiast prace transportowe i instalacyjne rozpoczną się w 2027 r.

Konsorcjum firm Semco Maritime i PTSC Mechanical & Construction, wspierane przez głównych podwykonawców ISC Consulting Engineers i Hyundai Electric, otrzymało kontrakt na inżynierię, zaopatrzenie i budowę (EPC) czterech morskich podstacji. Zakres kontraktu obejmuje projektowanie, dostawę i montaż systemów wysokiego i średniego napięcia, sterowania dozorowego, akwizycji danych oraz systemów pomocniczych dla stacji elektroenergetycznych.

Szczegóły Bałtyku 1

Baltica 1 będzie miała moc zainstalowaną na poziomie 900 MW i jest budowana samodzielnie przez Grupę PGE. Uruchomienie projektu ma nastąpić w 2030 r., po ukończeniu Baltica 2 i 3.

Projekt Baltica 1 zlokalizowany jest na północ od projektów Baltica 2 i Baltica 3 oraz 80 km od polskiego wybrzeża. We wrześniu 2022 r. rozpoczęto prace związane z badaniami środowiskowymi dla Baltica 1. Projekt ma już pozwolenie na budowę i umowę o przyłączenie.