Mistrzostwa Europy w 29erach 2024 – Gdynia, Polska Dzień 8 • Live Sail Die

W poniedziałek zakończyły się Mistrzostwa Europy w Żeglarstwie 29er, które odbyły się w ramach 25. Gdynia Sailing Days. W wydarzeniu wzięło udział 138 drużyn z 25 krajów. Polskie drużyny zdominowały turniej, zdobywając cztery złote medale z sześciu.

Począwszy od środy, każdego dnia odbywały się trzy wyścigi przy fantastycznych wiatrach, zmiennych warunkach i wyzwaniach, które sprawdzały żeglarzy z całego świata. Ostatniego dnia, w poniedziałek 8 lipca, wiatr był bardzo słaby i nie odbyły się żadne wyścigi, co oznaczało, że polskie zespoły mogły cieszyć się świętowaniem swoich sukcesów w całej flocie.

Polska drużyna Ewy Lewandowskiej i Krzysztofa Królika zdobyła tytuł Mistrza Europy w kategorii mieszanej oraz została zwycięzcą klasyfikacji generalnej turnieju. W kategorii mężczyzn i mężczyzn do lat 17 pierwsze miejsce zajęli Bartosz Omodzeski i August Sobczak, a w kategorii kobiet zwyciężyły Alicia Totkowska i Alicia Dambek.

Czeska drużyna w składzie Karolina Lujkova i Petr Pilnar zwyciężyła w kategorii mieszanej U-17, natomiast niemiecka drużyna w składzie Adele Hübner i Katerina Fricke zwyciężyła w kategorii U-17 kobiet.

Mistrzostwa Europy w 29erach 2024. Zdjęcie udostępnione.

Brytyjscy żeglarze Finian Morris i Charlie Gran zdobyli drugi tytuł mistrza Europy w kategorii mężczyzn i trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej. W kategorii mężczyzn trzy pierwsze miejsca zajęli ich rodacy James Crossley i Sam Webb.

„Jesteśmy całkiem usatysfakcjonowani naszą pozycją, szczególnie biorąc pod uwagę zmieniające się i wymagające warunki, jakie tu napotkaliśmy. Rywalizacja była na naprawdę wysokim poziomie, a my daliśmy z siebie wszystko. Mając to na uwadze, opuszczamy Gdynię zadowoleni” – stwierdzili Finian Morris i Charlie Gran.

Szwedzka drużyna w składzie Esther Lagerstrand i Melker Bondgers zajęła drugie miejsce w kategorii mieszanej, natomiast ich rodacy Selma Hard i Lukas Wolfgang zajęli trzecie miejsce.

W kategorii mężczyzn do lat 17 drugie miejsce zajęła francuska drużyna w składzie Alexandre Mostini i Raphael Alain, zaś trzecie miejsce zajęła niemiecka drużyna w składzie Lucas i Moritz Hamm. Brytyjskie żeglarze Annabelle Finns i Amelie Hiscox zdobyły srebrny medal w kategorii kobiet, a fińskie żeglarze Onna Heinila i Silja Sophie Laukkanen zajęły trzecie miejsce. W kategorii mieszanej drugie miejsce zajęła francuska drużyna w składzie Clemence Favril i Ferdinand Guillemot, przed polską drużyną w składzie Agniela Wrokowiak i Igor Piechota.

Mistrzostwa Europy w 29erach odbyły się przy fantastycznej pogodzie i warunkach. Wyczynowa międzynarodowa klasa 29er jest ważnym kamieniem węgielnym w kierunku żeglarstwa olimpijskiego, oferując światowej klasy regaty na wodzie i silną społeczność na lądzie. Zespoły wyścigowe mogły ukończyć 15 z 18 zaplanowanych wyścigów, a działacze wyścigu z Wielkiej Brytanii, Polski, Tunezji, Niemiec, Norwegii i Czech współpracowali z członkami programu EuroSaf. Rywalizacja była zacięta, a stawka wysoka, tak jak powinna – a flota awansuje teraz na prestiżowe Mistrzostwa Świata Juniorów w Żeglarstwie na jeziorze Garda w przyszłym tygodniu, a następnie na Mistrzostwa Świata 29er w Aarhus w Danii, które będą największymi rekordowe mistrzostwa świata w międzynarodowej flocie 29er z 248 zgłoszeniami. Do tej pory.