Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Misja europejsko-japońska wysyła na Merkurego obrazy powierzchni planety, która jest usiana kraterami

Misja europejsko-japońska wysyła na Merkurego obrazy powierzchni planety, która jest usiana kraterami

Zdjęcia z Merkurego, najmniej zbadanej planety w naszym Układzie Słonecznym, pokazują, że ma ona pokrytą kraterami powierzchnię podobną do ziemskiego księżyca.

Zdjęcia pochodziły z misji BepiColombo, wspólnej misji Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA), która wystartowała z Europejskiego Portu Kosmicznego w 2018 roku. Misja składa się z dwóch połączonych ze sobą statków kosmicznych, Mercury Planetary Orbiter i Mercury Magnetospheric Orbiter. Misja ma dotrzeć na orbitę Merkurego pod koniec 2025 roku.

BepiColombo ma na celu zebranie większej ilości informacji o Merkurym i jego składzie oraz o tym, jak ewoluował w pobliżu naszego Słońca. Temperatury na Merkurym mogą przekraczać 350 stopni Celsjusza, czyli około 660 stopni Fahrenheita.

Europejska Agencja Kosmiczna wyjaśnia, skąd pochodzą kratery i jaka jest prawdopodobnie powierzchnia planety:

Jedna z teorii głosi, że mógł zacząć jako większe ciało, które zostało następnie pozbawione większości skał w wyniku potężnego zderzenia. To pozostawiło go ze stosunkowo dużym żelaznym rdzeniem, w którym generowane jest jego pole magnetyczne, i tylko cienką, skalistą skorupą zewnętrzną.

Merkury nie ma odpowiednika dla jasnych, starożytnych księżycowych wyżyn: jego powierzchnia jest prawie wszędzie ciemna, a powstała z potężnych strumieni lawy miliardy lat temu. Te strumienie lawy noszą ślady kraterów utworzonych przez asteroidy i komety na powierzchni z prędkością dziesiątek kilometrów na godzinę. Mniejsze strumienie lawy zalały dna niektórych starszych i większych kraterów, a ponadto istnieje ponad sto miejsc, w których erupcje wulkanów rozerwały powierzchnię od dołu.

BepiColombo nosi imię włoskiego naukowca Giuseppe „Dziecko” Kolombo, który pomógł opracować procedurę wspomagania grawitacyjnego wysłaną na pierwszy statek kosmiczny Merkurego, Mariner 10 NASA, i użyty w 1974 roku. Przelot umożliwia statkowi kosmicznemu wykorzystanie grawitacji Merkurego do wejścia na orbitę planety. Piątkowy lot na Merkurym był pierwszym z sześciu zaplanowanych przed wejściem na orbitę planety w celu bliższego zbadania. BepiColombo będzie również czerpać z danych zebranych przez misję Messenger NASA, która krążyła wokół Merkurego w latach 2011-2015.

READ  Global Impact w imieniu Online Health Initiative (AHO) i Vaccine Alliance Gavi inwestuje 8,5 miliona dolarów za pośrednictwem inicjatywy VaxSocial we wdrażanie innowacyjnych interwencji w mediach społecznościowych w celu budowania zaufania do szczepionek

Gdy statek kosmiczny zbliży się do Merkurego, będziesz mógł robić zdjęcia w wysokiej rozdzielczości. Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała, że ​​więcej zdjęć z piątkowego lotu będzie dostępnych w najbliższych dniach.