Podatek minimalny w Polsce to nowy rodzaj obowiązku podatkowego dla podatników podatku dochodowego od osób prawnych. Pierwotnie minimalne regulacje podatkowe w Polsce miały obowiązywać od 2022 r. Jednak ich wejście w życie zostało przesunięte na 1 stycznia 2024 r. Dzięki temu opóźnieniu przedsiębiorcy mają trochę czasu na zapoznanie się z przepisami.
Kto będzie podlegał minimalnemu podatkowi w Polsce? A kiedy nie jest to obowiązkowe? Jak prawidłowo obliczyć stratę? Jaka będzie minimalna stawka podatkowa w Polsce? Co będzie stanowiło podstawę opodatkowania? Jaki jest termin zapłaty tego podatku? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.
spis treści
Kogo dotknie podatek minimalny iw jakich okolicznościach?
Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych minimalny podatek w Polsce będzie dotyczył:
- Podatnicy posiadający siedzibę lub zarząd na terytorium Polski. podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich uzyskania,
- podatkowe grupy kapitałowe,
- Podatnicy prowadzą swoją działalność za pośrednictwem podmiotów zagranicznych, których warsztaty znajdują się w Polsce. Dotyczy to podatników, którzy nie mają siedziby ani zarządu w Polsce. W związku z tym podlegają opodatkowaniu tylko od dochodów uzyskanych w Polsce.
Jak widać, minimalny podatek w Polsce będzie dotyczył prawie wszystkich podatników CIT, którzy:
- poniósł stratę z innego źródła przychodów niż zyski kapitałowe, lub
- Mieć udział dochodu z innego źródła dochodu niż zyski kapitałowe w przychodach innych niż zyski kapitałowe w wysokości nieprzekraczającej 2%.
Istnieją jednak okoliczności, w których podatnicy nie podlegają obowiązkowi obliczania i odprowadzania podatków minimalnych w Polsce.
Kiedy podatek minimalny nie będzie miał zastosowania?
Jak wynika z przepisów, minimalny podatek w Polsce nie będzie dotyczył m.in.:
- Podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą w roku podatkowym. Dotyczy to również dwóch bezpośrednio następujących po sobie lat podatkowych.
- podatników instytucji finansowych. W tym m.in. instytucje kredytowe, banki, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, firmy ubezpieczeniowe, firmy inwestycyjne.
- Podatnicy, którzy zarabiają co najmniej o 30% mniej niż w poprzednim roku podatkowym.
- podatnicy, których wspólnikami lub wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne,
- Podatnicy, którzy większość swoich dochodów innych niż zyski kapitałowe uzyskują w roku podatkowym z eksploatacji statków lub samolotów w ruchu międzynarodowym.
- Podatnik, który w roku podatkowym uzyska większość przychodów innych niż zyski kapitałowe w związku z wydobywaniem kopalin objętych załącznikiem do ustawy o geologii i górnictwie.
Minimalny podatek wpłynie na Ciebie? Przygotuj się na to z naszymi specjalistami
Zespół doświadczonych profesjonalistów w przystępny sposób wyjaśni nowe przepisy podatkowe. Przeanalizują również Twoją indywidualną sytuację i zaproponują najlepsze rozwiązania dla Twojej firmy. Nie wahaj się z nami skontaktować!
Podatek minimalny w Polsce – jak ustalić stratę
Zgodnie z przepisami ustawy o CIT, przy obliczaniu udziału w przychodach straty i dochodu nie będą brane pod uwagę:
- Koszty nabycia środków trwałych Gdy cena przedmiotu transakcji lub sposób jej ustalenia wynika z przepisów ustaw lub aktów normatywnych wydanych na ich podstawie,
- Koszty wytworzenia środka trwałego w przypadku gdy podatnik poniesie w roku podatkowym stratę z innego źródła przychodu niż dochody kapitałowe z transakcji albo urealni udział w przychodach z innego źródła przychodu niż dochody kapitałowe w przychodach innych niż dochody kapitałowe z takiej transakcji w kwota nieprzekraczająca 2%,
- koszty ulepszenia środków trwałych,
- Koszty nabycia, wytworzenia lub ulepszenia środków trwałych będą ujmowane w księgach podatnika jako odpisy amortyzacyjne.
Minimalny podatek w Polsce – stawka podatku od osób prawnych
Minimalna podstawa opodatkowania podatek w polsce Będzie się składał z następujących kategorii:
- przychody ze źródeł innych niż zyski kapitałowe,
- Część kosztów finansowania dłużnego podmiotów powiązanych,
- odroczony podatek dochodowy wynikający z amortyzacji wartości niematerialnych,
- Niektóre koszty usług niematerialnych.
Minimalna stawka podatkowa w Polsce nie uległa zmianie w związku z nowelizacją z 7 października 2022 r. Nadal wynosi 10% podstawy opodatkowania.
Jak płacić mniej podatków prowadząc biznes w Polsce? Dowiedz się z tego stan.
Podatek minimalny w Polsce – podstawa opodatkowania
Zgodnie z przepisami podstawą opodatkowania podatkiem minimalnym w Polsce będzie suma:
- określona kwota przychodu,
- koszty finansowania dłużnego,
- Wartość odroczonego podatku dochodowego
- Inne koszty, takie jak usługi doradcze lub reklamowe
Ostatni dzień na zapłacenie podatku minimalnego
Jeśli chodzi o termin zapłaty podatku minimalnego, ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych tego nie precyzuje. Wskazuje jednak, że będzie obowiązywał od stycznia 2024 r. W związku z tym należy go uznać za podatek, który w pierwszej kolejności zostanie rozliczony i zapłacony za 2024 r. Najprawdopodobniej w dniu złożenia naszego zeznania rocznego za 2024 r.
streszczenie
Podatek minimalny w Polsce budzi wiele wątpliwości wśród przedsiębiorców. Choć zobowiązanie na jego koncie dopiero nadejdzie i pojawi się dopiero w 2025 roku. Dlatego przedsiębiorcy już dziś powinni przeanalizować swoją sytuację. Rozważ wdrożenie odpowiednich rozwiązań i zapoznanie się z nowymi przepisami.
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
„Majestatyczna jasność”: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie znajduje nową stałą siedzibę | Wakacje w Polsce
Ochama wkracza do Europy, uruchamiając nowy magazyn w Polsce, aby zwiększyć efektywność
Polska może pozyskać inwestycje w pobliżu