Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Mikrobiom jelitowy jest powiązany ze zmianami przednowotworowymi i przyszłym wystąpieniem raka jelita grubego

Mikrobiom jelitowy jest powiązany ze zmianami przednowotworowymi i przyszłym wystąpieniem raka jelita grubego

21 października 2023 r

2 minuty czytania

Nie mogliśmy przetworzyć Twojej prośby. Spróbuj ponownie później. Jeśli problem nadal występuje, skontaktuj się z obsługą [email protected].

Główne podejście:

  • Skład całego mikrobiomu powiązano z istniejącymi wcześniej zmianami i przyszłym rozwojem gruczolaków.
  • Różnorodność mikrobiomu zmniejszyła się u osób, u których po pobraniu próbki kału rozwinęły się zmiany w okrężnicy.

Według prezentera podczas UEG Week mikrobiom jelitowy jest powiązany z istniejącymi wcześniej zmianami w jelicie grubym, a także z przyszłym rozwojem zmian, a biomarkery mikrobiomu mogą ulepszyć nieinwazyjne testy na raka jelita grubego.

„Wiemy, że mikrobiom jelitowy jest powiązany z rakiem jelita grubego bezpośrednio poprzez wywoływanie nefrotoksyczności lub długotrwałego stanu zapalnego, ale także pośrednio poprzez wiele różnych mechanizmów”. Ranko Gasa, Magister, Doktorat, – powiedział podczas swojej prezentacji pracownik naukowy ze stopniem doktora w Uniwersyteckim Centrum Medycznym w Groningen w Holandii.

Niebieska wstążka uświadamiająca o Konwencji Praw Dziecka
„Zakładając, że dalsze badania zakończą się sukcesem, w przyszłości może to poprawić profilaktykę raka jelita grubego poprzez opracowanie nowych i lepszych nieinwazyjnych testów na tę chorobę”. Ranko Gasesa, MA, dr, – powiedział Helio. zdjęcie: Adobe Stocka

„Jedno z pytań, na które staramy się odpowiedzieć w tym badaniu, brzmi: co jest pierwsze? Czy rak jelita grubego zmienia mikrobiom jelitowy, czy też mikrobiom jelitowy faktycznie powoduje raka lub przynajmniej pojawia się przed nowotworem? Jest to ważne zarówno z punktu widzenia diagnostyki, jak i nauk podstawowych … i brzmi: „W idealnej sytuacji nie chcielibyśmy wykrywać raka, gdy już istnieje, ponieważ jest trudny do wyleczenia. Chcemy go wykryć na jak najwcześniejszym etapie procesu rozwoju”.

Korzystając z holenderskiego projektu mikrobiomu i holenderskiej krajowej bazy danych patologii, Jacisa i współpracownicy zidentyfikowali 8208 osób, które przeszły biopsję jelita grubego w ciągu ostatnich pięciu dekad. Ocenili funkcję i skład mikrobiomu jelitowego u osób, u których wystąpiły przedrakowe zmiany w jelicie grubym przed pobraniem próbek kału w latach 2000–2015 (n = 219) i po pobraniu kału w latach 2015–2022 (n = 315) i porównali je z 2123 dobranymi grupami kontrolnymi. .

READ  Osoby z wyższą płynną inteligencją wydają się być bardziej narażone na brak snu

Ponadto naukowcy zbadali określone szczepy bakteryjne i ich funkcje, rekonstruując ich genomy na podstawie danych metagenomicznych.

Gasisa zauważył, że wśród uczestników, u których przed pobraniem próbek występowały zmiany przednowotworowe, wystąpiło 26 przypadków raka, 24 przypadki zaawansowanego gruczolaka, 131 gruczolaków i 68 ząbkowanych polipów, a także 29 przypadków CRC, 73 przypadki zaawansowanego gruczolaka, 128 gruczolaków i 51 przypadków ząbkowane polipy – u tych, u których po pobraniu próbek rozwinęły się zmiany chorobowe.

Wyniki wykazały zmniejszenie różnorodności mikrobiomu u osób, u których po pobraniu próbki kału rozwinęły się zmiany chorobowe w okrężnicy.

„Gruczolaki, istniejące wcześniej lub te, które rozwiną się w przyszłości [fecal] „Pobieranie próbek ma wiele wspólnego ze składem całego mikrobiomu” – powiedział Gasesa.

Co więcej, naukowcy podali, że skład i funkcja mikrobiomu różniły się w przypadku tych z wcześniej istniejącymi lub przyszłymi zmianami, a także różniły się w zależności od zmiany, w tym CRC, dysplazji wysokiego lub niskiego stopnia czy gruczolaków ząbkowanych.

Należy zauważyć, że gatunek bakterii z rodziny Lachnospirowate I rodzaje Rozaburia I Eubakteria Wiąże się to z przyszłym rozwojem zmian chorobowych.

Odkrycia te wymagają jeszcze potwierdzenia w innych populacjach i badaniach klinicznych, zanim będą mogły zostać zastosowane w opiece nad pacjentami, powiedziała Jacisa Helio. „Zakładając, że dalsze badania zakończą się sukcesem, w przyszłości może to poprawić profilaktykę raka jelita grubego poprzez przyczynienie się do nowych, lepszych nieinwazyjnych testów na tę chorobę”.

„Naszym następnym krokiem jest przyjrzenie się metabolitom bakteryjnym związanym z chorobami jelita grubego i bakteriom wykrytym w tym badaniu” – dodał Gasesa. „Jest to ważne dla zrozumienia biologii stojącej za naszymi odkryciami, a także dlatego, że opracowywanie testów jest łatwiejsze i bardziej praktyczne w poszukiwaniu metabolitów i substancji chemicznych, a nie testów ukierunkowanych na bakterie.

Źródła/ujawnienia

Zapada się

READ  Owrzodzenie błony śluzowej jamy ustnej zakażone wirusem Epsteina-Barra prowadzące do zmian w jamie ustnej podczas jednoczesnego stosowania takrolimusu i prednizolonu.


źródło:

Gacisa R i in. W badaniu kohortowym prowadzonym w ramach holenderskiego projektu Microbiome Project rozwój przedrakowych zmian okrężnicy powiązano z mikroflorą jelitową. Prezentowane podczas: Tygodnia UEG; 14-17 października 2023; Kopenhaga, Dania (spotkanie hybrydowe).


Ujawnienia: Gacesa nie dokonała żadnych istotnych ujawnień finansowych. Odpowiednie ujawnienia finansowe pozostałych autorów można znaleźć w badaniu.