Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Migotanie przedsionków jest czynnikiem ryzyka demencji u osób dorosłych w wieku poniżej 70 lat

07 sierpnia 2022

1 minuta czytania


Ujawnienia: Giannone nie dokonał żadnych istotnych ujawnień finansowych. Proszę zapoznać się z badaniem dla wszystkich istotnych ujawnień finansowych innych autorów.

Nie mogliśmy przetworzyć Twojej prośby. Spróbuj ponownie później. Jeśli ten problem nadal występuje, skontaktuj się z obsługą [email protected].

Migotanie przedsionków zwiększa ryzyko otępienia u dorosłych w wieku poniżej 70 lat, zgodnie z wynikami badań opublikowanymi w Dziennik Amerykańskiego Stowarzyszenia Kardiologicznego.

Jednak ryzyko nie było widoczne przed 65 rokiem życia.

choroba umysłowa
Źródło: Adobe Stock

„[This study] dostarcza dowodów na to, że dorośli z migotaniem przedsionków mają zwiększone ryzyko rozwoju demencji przed 65-70 rokiem życia.” Mary Edwig Giannon, MD, z Wydziału Biomedycyny, Metabolizmu i Neuronauk, Centrum Badawczego Epidemiologii Środowiskowej, Genetycznej i Żywienia na Uniwersytecie w Modenie i Reggio Emilia w Modenie we Włoszech oraz współpracownicy.

W tym przeglądzie systematycznym i metaanalizie Giannon i współpracownicy włączyli sześć badań, które wykazały związek między migotaniem przedsionków a demencją u dorosłych w wieku poniżej 70 lat.

Jiannon i współpracownicy zaobserwowali występowanie choroba umysłowa Zgodnie z badaniem u uczestników bez migotania przedsionków w wywiadzie oraz u osób z migotaniem przedsionków w wywiadzie lub z rozpoznaniem migotania przedsionków na początku badania.

Spośród sześciu badań obejmujących około 1,6 miliona pacjentów (mediana wieku 42-85 lat), w trzech odnotowano występowanie demencji uogólnionej w każdym wieku i wczesnej demencji. Badacze napisali, że rozpoznanie migotania przedsionków było ustalane przede wszystkim na podstawie wypisu ze szpitala, kartotek przyjęć lub po potwierdzeniu diagnozy.

READ  Skanowanie serca szympansa aparatem cyfrowym

Migotanie przedsionków wiązało się ze zwiększonym ryzykiem wczesnego otępienia (RR = 1,5; 95% CI, 1-2,26).

Gdy badacze wykorzystali kontrolowane dane dotyczące udaru mózgu i otępienia naczyniowego, ryzyko związane z migotaniem przedsionków dla wczesnego otępienia pozostało (RR = 1,38; 95% CI, 0,91–2,11).

Związek między migotaniem przedsionków a wczesnym otępieniem był wzmacniany w starszym wieku (RR <65 lat = 1,06; 95% CI 0,54-2,06; RR <67 lat = 1,81; 95% CI 1,11-2,95; RR <70 lat). = 2,13; 95% CI, 1,58-2,87).

„Nasze odkrycia są zgodne z ogólnym związkiem między migotaniem przedsionków a ryzykiem demencji” – napisali Giannon i współpracownicy. „Związek przyczynowy między migotaniem przedsionków a demencją we wszystkich grupach wiekowych potwierdzają również wyniki badań, w których badano wpływ leczenia migotania przedsionków na zapobieganie demencji”.