Celuloza jest głównym składnikiem ścian komórkowych roślin, co czyni ją najpowszechniejszym polimerem na Ziemi. Odpowiada za właściwości materiałów takich jak drewno czy bawełna i jest głównym składnikiem błonnika pokarmowego, dlatego jego znaczenie dla ludzkości trudno przecenić.
Ze względu na jego wszechobecność i fakt, że składa się z wiązki połączonych ze sobą cząsteczek cukru, jego twardość sprawia, że bardzo trudno jest go wykorzystać jako źródło pożywienia. Zwierzęta, które są w stanie wyodrębnić znaczne kalorie z celulozy, zwykle robią to za pośrednictwem wyspecjalizowanych układów trawiennych, które stanowią siedlisko bakterii symbiotycznych, takich jak dodatkowy żołądek krów i innych przeżuwaczy.
Co zaskakujące, ludzie są także żywicielami bakterii rozkładających celulozę, co zostało potwierdzone dopiero w 2003 roku (długo po ukończeniu studiów). Nowe badanie sugeruje, że jesteśmy gospodarzami mieszanki bakterii żywiących się celulozą, niektóre od naszych przodków z rzędu naczelnych, a inne w wyniku udomowienia zwierząt roślinożernych, takich jak krowy. Jednak życie w miastach spowodowało dramatyczny spadek liczby tych bakterii.
Wśród współczesnych łowców/zbieraczy i osób żyjących na obszarach wiejskich, stosujących diety bogate w błonnik, nadal odsetek tych gatunków trawiących celulozę wynosi około 20%. Natomiast częstość występowania tej choroby w krajach uprzemysłowionych wynosiła mniej niż 5 procent.
„Nieuleczalny myśliciel. Miłośnik jedzenia. Subtelnie czarujący badacz alkoholu. Zwolennik popkultury”.
More Stories
Ding! Christopher Ward ogłasza nowe Bel Canto
Najlepszą reklamą podczas wydarzenia Apple Mac była bezpłatna aktualizacja pamięci RAM dla MacBooka Air
Startup zajmujący się obserwacją Ziemi wychodzi z zapomnienia z 12 milionami dolarów