Ten tydzień będzie stosunkowo spokojny pod względem publikacji danych makroekonomicznych. Dane z rynku pracy zostaną opublikowane dla kilku krajów Europy Środkowo-Wschodniej, przy czym Polska jako pierwsza opublikuje dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej za lipiec. W przypadku obu wskaźników powszechnie oczekuje się przyspieszenia wzrostu. W połączeniu z zaskakująco wysokim wzrostem pierwotnego PKB odnotowanym w zeszłym tygodniu za drugi kwartał 2024 r., dane te mogą stanowić ostateczne potwierdzenie potrzebne do zrewidowania wzrostu PKB Polski w 2024 r. w górę.
Rozwój sytuacji na rynku walutowym
O ile wstępne szacunki PKB za II kwartał dla wielu krajów Europy Środkowo-Wschodniej były ogólnie rozczarowujące, o tyle mocny odczyt PKB w Polsce był wyjątkowy i pozytywnie zaskoczył. To, w połączeniu z rosnącą inflacją, stanowi kolejny powód, dla którego Komitet Polityki Pieniężnej nie będzie spieszył się z łagodzeniem polityki pieniężnej. Dało to impuls do umocnienia złotego, który w zeszłym tygodniu umocnił się wobec euro i radził sobie lepiej niż swoje regionalne odpowiedniki. Forint pozostaje w trybie handlu wahadłowego, na co wpływają nastroje na rynku międzynarodowym. Pierwsze dwa dni tego tygodnia (poniedziałek i wtorek) są na Węgrzech świętami państwowymi. Po tej przerwie rynki skupią się na kolejnym posiedzeniu w sprawie ustalenia stóp procentowych zaplanowanym na 27 sierpnia, gdzie naszym zdaniem najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest przerwa w łagodzeniu polityki pieniężnej.
Rozwój sytuacji na rynku obligacji
Węgierskie 10-letnie obligacje skarbowe rozpoczęły ubiegły tydzień słabszym akcentem, jednak pod koniec tygodnia rentowność 10-letnich obligacji skarbowych spadła na wszystkich rynkach Europy Środkowo-Wschodniej z wyjątkiem Rumunii. Rumunia stanęła w obliczu słabego popytu na ostatniej aukcji 9-letnich obligacji ROMGB, przy wskaźniku pokrycia ofert kupna i sprzedaży wynoszącym zaledwie 1,07. Niepokojący jest także wysoki dotychczasowy deficyt oraz kruchość rządu koalicyjnego przed kolejnymi wyborami. Ministerstwo Finansów zasugerowało, że do końca roku może zamiast raz skorzystać z obligacji międzynarodowych dwukrotnie. W tym tygodniu Rumunia planuje ponowne otwarcie obligacji ROMGB 2031 i sprzedaż obligacji skarbowych. Węgry ponownie otworzą HGB na lata 2027, 2029 i 2035 i zaoferują 4-miesięczne obligacje skarbowe. Polska zaoferuje inne obligacje.
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
„Majestatyczna jasność”: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie znajduje nową stałą siedzibę | Wakacje w Polsce
Ochama wkracza do Europy, uruchamiając nowy magazyn w Polsce, aby zwiększyć efektywność
Polska może pozyskać inwestycje w pobliżu