Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Microsoft twierdzi, że IRS zażądał 28,9 miliarda dolarów zaległych podatków

Microsoft twierdzi, że IRS zażądał 28,9 miliarda dolarów zaległych podatków

Otwórz bezpłatnie Editor’s Digest

Firma Microsoft otrzymała od amerykańskiego urzędu skarbowego roszczenie o zaległe podatki w wysokości 28,9 miliarda dolarów, co zaostrza jeden z największych w historii sporów dotyczących podatków od osób prawnych.

Zapotrzebowanie na dodatkowe podatki wraz z karami i odsetkami za zwłokę to najnowsze osiągnięcie w sprawie, która od dawna stanowi najważniejsze wyzwanie dla popularnej formy międzynarodowego planowania podatkowego stosowanej przez wiele dużych amerykańskich firm technologicznych w celu znacznego zmniejszenia swoich przychodów . Rachunki podatkowe.

W środę firma produkująca oprogramowanie poinformowała, że ​​otrzymała zawiadomienia od IRS z prośbą o dostosowanie swoich zobowiązań podatkowych za dekadę pomiędzy 2004 a 2013 rokiem. Agencja badała stosowanie przez Microsoft cen transferowych – praktyki, która według krytyków jest wykorzystywana przez firmy do nieuczciwego przenoszenia zysków do krajów o niskich podatkach w celu zmniejszenia swoich zobowiązań.

Ponad dziesięć lat temu Microsoft ujawnił, że produkuje i dystrybuuje swoje oprogramowanie w centrach regionalnych w Singapurze, Dublinie i Portoryko, umożliwiając mu kierowanie zysków w sposób, który pomógł obniżyć podatki.

Wiele amerykańskich firm technologicznych od dawna lokuje swoją własność intelektualną za granicą, wykorzystując to rozwiązanie do argumentowania, że ​​skoro część kosztów tworzenia lub utrzymania niektórych z ich najcenniejszych aktywów zlokalizowana jest za granicą, część zysków związanych z technologią musi również zostać przesunięty.Za granicę. tam rozpoznany.

„Wiele dużych międzynarodowych firm korzysta z podziału kosztów, ponieważ odzwierciedla to globalny charakter ich działalności” – oznajmił w tym tygodniu Microsoft.

Microsoft oświadczył, że nie zgadza się z ostatnim wnioskiem podatkowym złożonym przez IRS i „zdecydowanie sprzeciwi się” tym roszczeniom „za pośrednictwem Biura Apelacji Administracyjnych IRS”, co może potrwać „kilka lat”. Dodała, że ​​w razie potrzeby będzie nadal kwestionować IRS w sądzie. Oświadczył również, że nie będzie tworzył żadnych dodatkowych rezerw na pokrycie roszczenia podatkowego.

READ  Inflacja w Wielkiej Brytanii: Ceny żywności są „niepokojąco wysokie”, ponieważ cukier i mleko szybują w górę

Microsoft rozwiązał niedawno pewne ustalenia, które umożliwiały mu od lat zgłaszanie niższych podatków, częściowo ze względu na zmiany w amerykańskim prawie podatkowym, które miały zachęcać firmy technologiczne do sprowadzania swojej własności intelektualnej z powrotem na brzeg USA. Na przykład podał, że w połowie 2021 r. przeniósł „pewną” własność intelektualną z Portoryko do Stanów Zjednoczonych, umożliwiając jej zaksięgowanie ulgi podatkowej w wysokości 3,3 miliarda dolarów, odzwierciedlającej skutki tzw. podatku GILTI wprowadzonego za administracji Trumpa .

W 2019 roku Sąd Apelacyjny USA stanął po stronie Amazona w sprawie podobnych cen transferowych wydanie Przywiezione przez IRS. Sprawa dotyczyła tego, czy Amazon ustalił wartość swoich praw własności intelektualnej na sztucznie zaniżonym poziomie w momencie przeniesienia spółki do spółki zależnej w Luksemburgu w 2005 r. Sąd apelacyjny orzekł, że posunięcie Amazona było uzasadnione w świetle obowiązujących wówczas przepisów dotyczących cen transferowych , Choć miałoby to zastosowanie, byłoby sprzeczne z późniejszymi przepisami, które weszły w życie w 2009 r.

Oprócz dochodzenia w sprawie płatności podatków za lata 2004–2013 Microsoft jest również kontrolowany przez IRS w związku z jego zeznaniami podatkowymi za lata 2014–2017.