Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Mentoring może trenować mózg i może pomóc w walce ze spadkiem funkcji poznawczych – ScienceDaily

Według nowych badań przeprowadzonych przez McMaster University sport orientacyjny, który opiera się na sporcie, umiejętnościach nawigacyjnych i pamięci, może być przydatny jako środek interwencyjny lub zapobiegawczy w walce ze spadkiem funkcji poznawczych związanym z demencją.

Naukowcy postawili hipotezę, że fizyczne i poznawcze wymagania orientacji, które łączą ćwiczenia z nawigacją, mogą stymulować części mózgu, które nasi starożytni przodkowie wykorzystywali do polowań i zbieractwa. Mózg ewoluował tysiące lat temu, aby przystosować się do surowego środowiska, tworząc nowe ścieżki nerwowe.

Funkcje mózgu same w sobie nie są dziś niezbędne do przetrwania dzięki nowoczesnym udogodnieniom, takim jak aplikacje GPS i łatwo dostępna żywność. Naukowcy określają to jako sytuację „wykorzystaj lub strać”.

„Współczesnemu życiu może brakować specyficznych wyzwań poznawczych i fizycznych, których mózg potrzebuje do rozwoju” – mówi Jennifer Hayes, kanadyjska katedra badań nad zdrowiem mózgu i starzeniem się na McMaster University, która kierowała badaniami. „W przypadku braku aktywnej nawigacji ryzykujemy utratę tej struktury neuronowej”.

Heisz wskazuje na chorobę Alzheimera, w której utrata możliwości odnalezienia się jest jednym z wczesnych objawów, dotykającym połowę wszystkich chorych, nawet w najniższych stadiach choroby.

W badaniu opublikowanym dzisiaj w czasopiśmie Plus jedenW tym badaniu naukowcy przebadali zdrowych dorosłych w wieku od 18 do 87 lat, z różnym stopniem doświadczenia w mentoringu (brak, średni, zaawansowany i elitarny).

Osoby, które uczestniczą w orientacji, zgłaszają lepszą nawigację przestrzenną i pamięć, co sugeruje, że dodanie elementów ułatwiających orientację do regularnych treningów może być korzystne przez całe życie.

„Jeśli chodzi o trening mózgu, fizyczne i poznawcze wymagania związane z kierowaniem mogą potencjalnie dać ci większy zwrot z każdej zainwestowanej złotówki niż zwykłe ćwiczenia aerobowe” – mówi główna autorka dr Emma Waddington, doktorantka na wydziale kinezjologii, która zaprojektował studium. Jest trenerem i członkiem narodowej kadry mentorskiej.

READ  „Wewnętrzny kompas” mózgu może zawierać odpowiedzi na pytanie, dlaczego osoby z chorobą Alzheimera czują się zagubione

Celem sterowania jest nawigacja poprzez jak najszybsze bieganie po nieznanym terenie i znajdowanie szeregu punktów kontrolnych przy użyciu jedynie mapy i kompasu. Najbardziej utalentowani sportowcy muszą sprawnie przełączać się między wieloma zadaniami umysłowymi, podejmując szybkie decyzje podczas poruszania się po terenie w błyskawicznym tempie.

Sporty są wyjątkowe, ponieważ wymagają aktywnego ruchu przy jednoczesnym wykonywaniu szybkich przejść między częściami mózgu, które przetwarzają informacje przestrzenne na różne sposoby. Na przykład czytanie mapy opiera się na perspektywie trzeciej osoby w stosunku do otoczenia. Mentorzy muszą szybko tłumaczyć te informacje o swojej pozycji w środowisku, w czasie rzeczywistym, podczas prowadzenia kursu.

Naukowcy twierdzą, że jest to umiejętność opracowana przez systemy GPS ze współczesnego życia. Może to wpływać nie tylko na naszą zdolność poruszania się, ale także ogólnie na przetwarzanie przestrzenne i pamięć, ponieważ te funkcje poznawcze zależą od nakładających się struktur neuronowych.

Naukowcy sugerują, że istnieją dwa proste sposoby na włączenie większej orientacji do codziennego życia: wyłączenie GPS, skorzystanie z mapy, aby znaleźć drogę podczas podróży i rzucenie sobie wyzwania – przestrzennie – z nową trasą biegową, pieszą lub rowerową. .

„Przewodnictwo to sport, który trwa całe życie. Często można zobaczyć uczestników w wieku od 6 do 86 lat uczestniczących w sporcie polegającym na mentoringu” — mówi Waddington. „Moje wieloletnie zaangażowanie w ten sport pozwoliło mi zrozumieć proces uczenia się umiejętności nawigacyjnych i zainspirowało mnie do zbadania wyjątkowości sterowania i naukowego znaczenia, jakie sport może mieć dla starszych populacji”, mówi Waddington.