Ojciec Raymond J. de Souza: Papież Jan Paweł II nie cieszył się z całkowitego unicestwienia sowieckiego komunizmu i wyzwolenia kontynentu, projektu kształtowania historii, w którym był głównym bohaterem
Treść artykułu
Kapitalizm przyniósł dobrobyt i postęp większej liczbie ludzi niż jakikolwiek inny system w historii ludzkości. W 30. rocznicę oficjalnego zakończenia Związku Radzieckiego dołącz do Poczty Narodowej i Poczty Finansowej w serii, która oddaje hołd niemodnej i fascynującej sile systemu wolnego rynku.
Reklamy
Ta reklama nie została jeszcze przesłana, ale Twój artykuł jest kontynuowany poniżej.
Treść artykułu
Czterdzieści lat temu w tym miesiącu komunistyczne państwo polskie wypowiedziało wojnę narodowi polskiemu, wprowadzając stan wojenny i wysyłając czołgi na ulice, by zmiażdżyć Solidarność, związek zawodowy, który dąży do promowania praw pracowniczych i zmian społecznych.
Generał Wojciech Jaruzelski, zwodziciel Moskwy w Warszawie, mógł później uzasadnić atak na własnych obywateli twierdząc, że gdyby nie ogłosił stanu wojennego, polska wolność zostałaby zmiażdżona przez sowieckie czołgi zamiast polskich czołgów. W przypadku Jaruzelskiego patriotyzm był rzeczywiście ucieczką łajdaków.
Chociaż nie było to zaprzeczenie, nie było to nieprawdopodobne twierdzenie. Sowiecki marszałek Wiktor Kulikow, dowódca sił Układu Warszawskiego, i inni wyżsi rangą oficerowie Armii Czerwonej byli w Polsce, kiedy ogłoszono stan wojenny. Zaledwie sześć miesięcy temu papież Jan Paweł II omal nie został zabity na Placu Świętego Piotra przez zabójcę powiązanego z komunistycznymi bułgarskimi służbami bezpieczeństwa. W Polsce i Rzymie powszechnie uważa się, że zamach został zlecony przez KGB.
Polski rząd zwrócony przeciwko własnemu narodowi był jedną z najczarniejszych godzin zimnej wojny. Przykładem tego, jak prawdziwi przywódcy reagują na tyranów, zrobił prezydent USA Ronald Reagan Wymowny świąteczny tytuł Do Narodu żarliwa prośba o wolność Polski i obietnica wymiernych konsekwencji dla Moskwy. Wezwał wszystkich Amerykanów, aby w Wigilię, zgodnie z polskim zwyczajem, postawili świecę w oknach, tak jak to zrobił w Białym Domu.
Reklamy
Ta reklama nie została jeszcze przesłana, ale Twój artykuł jest kontynuowany poniżej.
Treść artykułu
Dziesięć lat później, w Boże Narodzenie 1991 roku, piekielne piekło jakim był europejski komunizm wygasło. Związek Radziecki przestał istnieć. Imperium zła się skończyło.
Jan Paweł nie był kimś, kto napawał się całkowitym zniesieniem sowieckiego komunizmu i wyzwoleniem kontynentu, projektem kształtowania historii, w którym był głównym bohaterem. Jednak w 1991 roku zaproponował trwałą refleksję na temat tego, co oznaczało pokonanie komunizmu, refleksje bardziej związane z serią Manifestu Kapitalistycznego.
Jan Paweł nie był kapitalistą. Być może nie da się go przekonać, by dał Irvingowi Kristolowi „Dwa pozdrowienia dla kapitalizmu”. Kristol sprzeciwił się trzeciej pieśni kapitalizmu, ponieważ pozostawia ona ostatnie i najważniejsze pytania bez odpowiedzi.
Reklamy
Ta reklama nie została jeszcze przesłana, ale Twój artykuł jest kontynuowany poniżej.
Treść artykułu
Sean Speer napisał o pieśniach Kristol: „Chociaż możemy być w lepszej sytuacji materialnej niż byliśmy wcześniej, moralne fundamenty współczesnego społeczeństwa wydają się słabsze i słabsze”.
Można to ująć w bogatszy sposób: nie samym chlebem żyje człowiek.
Wielebny Polska o tym wiedział. Chleb jest ważny, ale nie sam chleb. Dla Jana Pawła kluczowe znaczenie miał sposób, w jaki człowiek otrzymał chleb.
Chleb to połączenie naturalnego wyposażenia — pszenicy i ziemi — oraz ludzkiej pomysłowości w uprawie, zbiorze i transporcie plonów, a także mielenie, pieczenie i sprzedaż, dzięki której bochenki trafiają na półki. Puste półki w komunistycznych sklepach były znakiem, że taka pomysłowość została stłumiona.
Reklamy
Ta reklama nie została jeszcze przesłana, ale Twój artykuł jest kontynuowany poniżej.
Treść artykułu
Jan Paweł zdumiał się, że ludzka wolność może zapewnić obfitość chleba. Co najważniejsze, darmowe oszczędności wymagają od producentów myślenia o potrzebach innych – ich ostatecznych klientów, ale także ich dostawców oraz tych, z którymi współpracują. „Rynek” karze tych, którzy ignorują swoich klientów lub źle traktują swoich pracowników. Wolność gospodarcza daje klientom i pracownikom możliwość wyboru tego, co kupują i gdzie pracują.
Jan Paweł napisał w 1991 roku: „Nowoczesna ekonomia biznesu ma pozytywne aspekty. Jej podstawą jest wolność człowieka, która jest praktykowana w sferze gospodarczej, tak jak jest praktykowana w wielu innych sferach. Działalność gospodarcza jest w rzeczywistości tylko jednym sektorem w wielka różnorodność ludzkich działań i każdy inny sektor, obejmuje prawo do wolności, a także obowiązek odpowiedzialnego korzystania z wolności”.
Reklamy
Ta reklama nie została jeszcze przesłana, ale Twój artykuł jest kontynuowany poniżej.
Treść artykułu
Janowi Pawłowi nie spodobał się termin „kapitalizm”, który w europejskim znaczeniu kojarzy się z rozwiązaniami, które faworyzują właścicieli kapitału, a nie pracowników, konsumentów czy przedsiębiorców. Wolał określenie „wolna gospodarka”.
Nie wszystkie rynki są darmowe. Jest to kluczowe rozróżnienie, które jest dziś ponownie uczone z uzasadnioną troską o zgubny wpływ wielkiej technologii. Korporacje nie są przyjaciółmi wolności; Program korporacyjny nie jest programem wolności.
Św. Paweł nie miał na myśli przede wszystkim ekonomii, kiedy pisał: „Ku wolności wyswobodził nas Chrystus” (Galacjan 5:1), ale ekonomia jest włączona. Jeśli człowiek nie jest wolny w swoich rozwiązaniach ekonomicznych, które pochłaniają większość jego dnia, bardzo trudno jest być wolnym gdzie indziej.
Reklamy
Ta reklama nie została jeszcze przesłana, ale Twój artykuł jest kontynuowany poniżej.
Treść artykułu
Biblijna wizja Jana Pawła doprowadziła do zdecydowanego potępienia pozbawienia i wyzysku ubogich i słabych. Przyglądając się trudnym doświadczeniom życia w komunizmie, doszedł do wniosku, że wiele ubóstwa wynikało z wykluczenia z kręgów wymiany, kreatywności i produktywności. Miał tak duże doświadczenie w państwie, że nie wierzył, że rządy mogą leczyć biedę i podnosić ludzką godność. Zwykły chleb, zalany biurokracją, zależnością i negatywnością, jest niegodny człowieka.
Nikt nie może pomylić Johna Paula z Miltonem Friedmanem w Mitre. Wiedział, że wolność została naruszona. Wiedział, że rynek oferuje porno równie łatwo jak pizzę; Wolność zatrudnienia i upodmiotowienie mogą być nadużywane i wykluczane. Wiedział, że najważniejsze rzeczy są poza rynkiem. Może zapewniać dobrą pensję, ale nie zapewnia zbawienia.
Reklamy
Ta reklama nie została jeszcze przesłana, ale Twój artykuł jest kontynuowany poniżej.
Treść artykułu
Napisał: „Wydaje się, że na poziomie poszczególnych państw i stosunków międzynarodowych wolny rynek jest najskuteczniejszym instrumentem wykorzystywania zasobów i skutecznego reagowania na potrzeby”. Ale dotyczy to tylko tych potrzeb, które są „zdolne do zaspokojenia”, o ile mają siłę nabywczą, oraz tych „rynkowych” zasobów, o ile są w stanie uzyskać satysfakcjonującą cenę. Ale jest wiele ludzkich potrzeb, na które nie ma miejsca na rynku”.
Wolna gospodarka jest warunkiem koniecznym rozkwitu człowieka, warunkiem koniecznym jest wolność. Ale to nie wystarczy.
Poczta Krajowa
Najważniejsze kwestie są dalekie od rozstrzygnięcia. Subskrybuj komentarz NP, biuletyn platformowy NP.
Reklamy
Ta reklama nie została jeszcze przesłana, ale Twój artykuł jest kontynuowany poniżej.
Treść artykułu
-
Manifest kapitalistyczny: troska o prawa pracownicze? Zapomnij o socjalizmie
-
Manifest kapitalistyczny: przypadek świętowania Dnia Kapitalizmu (i dlaczego nigdy nie będzie)
-
Manifest kapitalistyczny: Conrad Black o niezłomności kapitalizmu i przywróceniu miejsca Ameryki w świecie
-
Manifest kapitalistyczny: dlaczego wolność wypowiedzi musi być chroniona za wszelką cenę
-
Nienawidzisz kapitalizmu? Oto jak wyciąga miliony z biedy
-
Manifest kapitalistyczny: Peter Foster opowiada o sabotażu McDonalda i o tym, jak ESG ukradł program antykapitalistyczny
-
10/3 podcast: Historia kapitalizmu i dlaczego ma tak złą reputację
-
Manifest kapitalistyczny: Kapitalizm pozwala jednostce kształtować społeczeństwo na lepsze i musi być chroniony
-
Manifest kapitalistyczny: Wolne rynki zwyciężyły zimną wojnę, ale rosną zagrożenia, takie jak przebudzenie
-
Manifest kapitalistyczny: Ile milionów ludzi uniknęło ubóstwa, żyło dłużej i miało dostęp do telewizji?
Reklamy
Ta reklama nie została jeszcze przesłana, ale Twój artykuł jest kontynuowany poniżej.
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Stopy procentowe w Wielkiej Brytanii: Bank Anglii wkrótce ujawni swoją kolejną decyzję
Pracodawcy zmuszający pracowników do powrotu do pracy odchodzą w zapomnienie – twierdzi ekspert, twórca terminu prezenteizm Pracuj w domu
BlackRock i Microsoft planują fundusz o wartości 30 miliardów dolarów na inwestycje w infrastrukturę sztucznej inteligencji