Polsko-rumuńska multidyscyplinarna artystka, pedagog i aktywistka Magorzata Mirga Tas została wybrana do reprezentowania Polski na 59. Biennale w Wenecji. Mirga-Tas „Re-Magic of the World” zajmie polski pawilon w czasie trwania imprezy, od 23 kwietnia do 27 listopada 2022 roku. Znany z praktyki obejmującej rzeźbę, malarstwo, instalacje i tkaniny wielkoformatowe, wyzwania Mirga-Tas dyskryminujących romskich stereotypów i kultywuje pozytywny wizerunek kultury romskiej. Jej prace często obejmują ubrania dla przyjaciół i rodziny, które układa w patchworkowe ekrany, które pokazują sceny, w których użytkownik uczestniczy w codziennym życiu, pali, rozmawia lub po prostu siedzi.
Wybierając Mirgę-Tas spośród trzydziestu trzech kandydatów, jury przywołało w oświadczeniu „niezwykle atrakcyjną formę wizualną (otwierającą pawilon dla szerszej publiczności) połączoną z oryginalną i przemyślaną koncepcją ideologiczną”, proponując nową koncepcję narracyjną o stałym migracja obrazów i wzajemne wpływy między kulturami cygańskimi, polskimi i europejskimi. ”.
Pawilon Polski organizowany jest przez Zachętę – Narodowe Muzeum Sztuki w Warszawie. Wystawiają się krakowska historyczka sztuki, krytyczka sztuki i niezależna kuratorka Mirga Tas Wojciech Szymiński oraz urodzona w Warszawie Joanna Warsa, niezależna kuratorka i redaktorka z Berlina. Instalacja w tytule i naturze odpowiada na nadrzędny temat biennale „Mleko snów”: zgodnie z komunikatem prasowym „Artysta stworzy magiczny świat, poddawany ciągłemu »zaczarowaniu«, który stanie się swego rodzaju sanktuarium dla publiczność – sanktuarium dające nadzieję i pociechę.”
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Stopy procentowe w Wielkiej Brytanii: Bank Anglii wkrótce ujawni swoją kolejną decyzję
Pracodawcy zmuszający pracowników do powrotu do pracy odchodzą w zapomnienie – twierdzi ekspert, twórca terminu prezenteizm Pracuj w domu
BlackRock i Microsoft planują fundusz o wartości 30 miliardów dolarów na inwestycje w infrastrukturę sztucznej inteligencji