Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Lider Sulejmana potwierdza porozumienie w sprawie bezpieczeństwa z Chinami

Lider Sulejmana potwierdza porozumienie w sprawie bezpieczeństwa z Chinami

Premier Wysp Salomona Manasseh Sogavari potwierdził, że jego rząd zawarł traktat bezpieczeństwa z Chinami.

Premier Wysp Salomona Manasseh Sogavari (z prawej) z Li Mingiem, pierwszym ambasadorem Chin na Wyspach Salomona.
Zdjęcie: George Herming – Jednostka ds. Komunikacji Rządowej

Projekt umowy o współpracy w zakresie bezpieczeństwa wyciekł w piątek i może pozwolić Chinom na rozmieszczenie personelu policyjnego i wojskowego na Wyspach Salomona.

Dokument określa ramy, które mogą pozwolić Pekinowi na rozmieszczenie sił w celu ochrony bezpieczeństwa chińskiego personelu i głównych projektów na Wyspach Salomona.

Przemawiając wczoraj do Parlamentu, Sugavari skrytykował doniesienia medialne o wycieku.

Ale Sogavari, w odpowiedzi na pytanie o to, jak długo trwają negocjacje traktatowe, powiedział, że dokument został już ukończony.

„Panie Marszałku, właśnie odpowiadałem liderowi opozycji, który zapytał, jak daleko zaszliśmy w finalizacji tych spraw. Już załatwiliśmy. Dokument jest gotowy do podpisu. Dziękuję Panie Marszałku” – powiedział Sogavary .

Zignorował zarzuty, że traktat o bezpieczeństwie zmniejszy rolę jego tradycyjnych partnerów w dziedzinie bezpieczeństwa w regionie, ale jak dotąd nie wszedł w szczegóły dotyczące jego treści.

Opozycjonista z Wysp Salomona powiedział, że oburzenie w regionie z powodu wycieku paktu bezpieczeństwa między Pekinem a Honiarą nie było „przesadną reakcją”.

Przewodniczący Komitetu Spraw Zagranicznych i Pełnomocnik ds. Wschodu Ari Peter Keniloria Jr. powiedział, że jakakolwiek współpraca w zakresie bezpieczeństwa z krajem, który nie ma takich ustaleń na Pacyfiku, wywołałaby „wrzawę”.

Peter Keniloria Jr (pomocnik)

Peter Keniloria Jr (pomocnik)
Zdjęcie: Twitter / kenilorea

Keniloria powiedziała, że ​​istnieją „bardzo silne odczucia” na temat tego, kto powinien, a kto nie powinien być preferowanym partnerem bezpieczeństwa Wysp Salomona.

Powiedział, że niektóre części Wysp Salomona są zdecydowanie przeciwne KPCh – zwłaszcza prowincja Malaita – która udokumentowała, że ​​nie chcą mieć nic wspólnego z KPCh.

W międzyczasie, Salomon Islands Transparency powiedział, że podpisanie przez rząd memorandum porozumienia z Chinami było tylko kolejnym elementem dodanym do długiej listy kontrowersyjnych decyzji politycznych, jakie podjął w ostatnich latach.

READ  Tajska policja prowadzi śledztwo w sprawie śmierci tajemniczego mężczyzny z Sydney Roberta Wójcika

Dyrektor generalna Honiary, Ruth Lelokola, powiedziała, że ​​nie było żadnych lokalnych konsultacji w sprawie przeprowadzki, a ludzie byli zaniepokojeni intencjami rządu.

Powiedziała, że ​​kontrowersyjny protokół ustaleń dotyczący pośrednictwa w sprawie bezpieczeństwa jest kolejną oznaką kryzysu przywództwa w kraju.

Ruth Lelucola

Ruth Lelucola
Zdjęcie: RNZ Pacyfik / koro Vaka’uta

Lilokola powiedział również, że ci, którzy za działania Wysp Salomona obwiniają brak wkładu Australii i Nowej Zelandii w bezpieczeństwo regionalne, stracili z oczu cel.

„Nie sądzę, żeby tak było. To najłatwiejsza wymówka. To, co widzimy tutaj, to kryzys przywództwa w naszym kraju i wokół niego, aby spojrzeć na szerszy obraz”, powiedziała. .

Sugavari odrzucił obawy, że nowy traktat bezpieczeństwa między Chinami a Wyspami Salomona zmniejszy rolę ich tradycyjnych partnerów w dziedzinie bezpieczeństwa w regionie.

Powiedział, że stosunki jego kraju z sojusznikami w Australii i Nowej Zelandii „zawsze pozostaną ważne”.

Ale powiedział, że Wyspy Salomona uznały za obraźliwe opisywanie ich jako nieodpowiednich dla ich suwerennych spraw.

„W tym kontekście Wyspy Salomona będą dążyć do partnerstwa z przyjaznymi zagranicznymi rządami.Jest to część wizji Narodowej Strategii Bezpieczeństwa, a zwłaszcza w utrzymaniu naszych potrzeb w zakresie bezpieczeństwa.

Potrzeby bezpieczeństwa kraju wynikają z jego narodowego interesu, jakim jest „zapewnienie bezpiecznej ojczyzny” dla wszystkich jego obywateli.