Mniej ciężarnych z ciężkim COVID-19 było w wariancie Omicron niż w okresach zdominowanych przez poprzednie szczepy, a zaszczepione pacjentki były lepiej chronione niż ich nieszczepieni rówieśnicy, według Badania Opublikowano wczoraj w American Journal of Infection Control.
Południowokoreańscy badacze retrospektywnie przeanalizowali elektroniczną dokumentację medyczną 224 ciężarnych kobiet, które uzyskały pozytywny wynik testu na COVID-19 i 82 porody w kwarantannie od 1 listopada 2020 r. do 7 marca 2022 r. w jednym szpitalu. Średnia wieku matki wynosiła 32 lata.
Kobiety w ciąży przyjęte do szpitala przed 17 stycznia 2022 r. uznano za mające wariant delta, podczas gdy kobiety po tej dacie uznano za mające omikron. Spośród 224 kobiet 39 (17%) zostało zaszczepionych, a 185 (83%) nie zostało zaszczepionych przeciwko COVID-19.
Większość kobiet w okresach Delta i Omicron była w trzecim trymestrze (odpowiednio 53,1% i 73,4%), ale autorzy twierdzą, że wyższy odsetek może być spowodowany tym, że wiele z nich zgadza się na poród.
Autorzy zauważają, że liczba kobiet w ciąży zarażonych COVID-19 i porodów cesarskich stale rośnie podczas epidemii w Korei Południowej. Wskaźnik szczepień przeciwko COVID-19 u ciężarnych kobiet w tym kraju jest niski i wynosi 9,8%.
Względny efekt szczepienia Omicron jest nieznany
Spośród 224 kobiet, 42% dało pozytywny wynik na COVID-19 po podaniu preparatu Omicron, a 4,1% zaszczepionych kobiet i 25% ich nieszczepionych odpowiedników w tym okresie doświadczyło ciężkiej choroby. Odpowiednio 2,6% i 16,2% wymagało dodatkowego tlenu.
Częstość występowania umiarkowanej lub ciężkiej choroby matki zmniejszyła się z 30,0% centralnej delty do 10,6% centralnego omikronu, a wskaźniki zachorowalności spadły (27,7% do 13,8%). Zapotrzebowanie na dodatkowy tlen również spadło z 20,0% do 5,3%.
Przed Omicronem 6,9% pacjentów było zaszczepionych przeciwko COVID-19, a po jego wystąpieniu 31,9%. Wskaźniki umiarkowanej lub ciężkiej choroby były znacznie niższe w grupie zaszczepionej niż w grupie nieszczepionej (25,4% w porównaniu z 4,1%), podobnie jak zapotrzebowanie na dodatkowy tlen (16,2% w porównaniu z 2,6%). Tylko jeden zaszczepiony pacjent z astmą wymagał tlenoterapii.
„Ogólnie rzecz biorąc, pacjenci mieli korzystniejszy przebieg kliniczny w erze omicron” – napisali autorzy. Co więcej, zaszczepieni pacjenci byli lepiej chronieni niż pacjenci nieszczepieni, co wskazuje na znaczenie szczepienia przeciwko COVID-19.
Ale naukowcy przyznali, że nie byli w stanie ustalić, czy zmniejszenie nasilenia COVID-19 u zaszczepionych kobiet w ciąży było spowodowane szczepieniem, czy też właściwościami omikronu. Doszli do wniosku: „Potrzebne są dalsze badania, aby ustalić, czy wyniki są lepsze z powodu zmniejszonej ciężkości choroby spowodowanej wariantem omikronowym lub ochronnym działaniem szczepienia”.
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Nowy raport WHO pokazuje, jak miasta przyczyniają się do postępu w zapobieganiu chorobom niezakaźnym i urazom
Naukowcy identyfikują „najlepszy punkt” bezpiecznej operacji po zawale serca
Badanie wykazało, że 20% dzieci chorych na zapalenie płuc nie otrzymuje antybiotyków