Mniej ciężarnych z ciężkim COVID-19 było w wariancie Omicron niż w okresach zdominowanych przez poprzednie szczepy, a zaszczepione pacjentki były lepiej chronione niż ich nieszczepieni rówieśnicy, według Badania Opublikowano wczoraj w American Journal of Infection Control.
Południowokoreańscy badacze retrospektywnie przeanalizowali elektroniczną dokumentację medyczną 224 ciężarnych kobiet, które uzyskały pozytywny wynik testu na COVID-19 i 82 porody w kwarantannie od 1 listopada 2020 r. do 7 marca 2022 r. w jednym szpitalu. Średnia wieku matki wynosiła 32 lata.
Kobiety w ciąży przyjęte do szpitala przed 17 stycznia 2022 r. uznano za mające wariant delta, podczas gdy kobiety po tej dacie uznano za mające omikron. Spośród 224 kobiet 39 (17%) zostało zaszczepionych, a 185 (83%) nie zostało zaszczepionych przeciwko COVID-19.
Większość kobiet w okresach Delta i Omicron była w trzecim trymestrze (odpowiednio 53,1% i 73,4%), ale autorzy twierdzą, że wyższy odsetek może być spowodowany tym, że wiele z nich zgadza się na poród.
Autorzy zauważają, że liczba kobiet w ciąży zarażonych COVID-19 i porodów cesarskich stale rośnie podczas epidemii w Korei Południowej. Wskaźnik szczepień przeciwko COVID-19 u ciężarnych kobiet w tym kraju jest niski i wynosi 9,8%.
Względny efekt szczepienia Omicron jest nieznany
Spośród 224 kobiet, 42% dało pozytywny wynik na COVID-19 po podaniu preparatu Omicron, a 4,1% zaszczepionych kobiet i 25% ich nieszczepionych odpowiedników w tym okresie doświadczyło ciężkiej choroby. Odpowiednio 2,6% i 16,2% wymagało dodatkowego tlenu.
Częstość występowania umiarkowanej lub ciężkiej choroby matki zmniejszyła się z 30,0% centralnej delty do 10,6% centralnego omikronu, a wskaźniki zachorowalności spadły (27,7% do 13,8%). Zapotrzebowanie na dodatkowy tlen również spadło z 20,0% do 5,3%.
Przed Omicronem 6,9% pacjentów było zaszczepionych przeciwko COVID-19, a po jego wystąpieniu 31,9%. Wskaźniki umiarkowanej lub ciężkiej choroby były znacznie niższe w grupie zaszczepionej niż w grupie nieszczepionej (25,4% w porównaniu z 4,1%), podobnie jak zapotrzebowanie na dodatkowy tlen (16,2% w porównaniu z 2,6%). Tylko jeden zaszczepiony pacjent z astmą wymagał tlenoterapii.
„Ogólnie rzecz biorąc, pacjenci mieli korzystniejszy przebieg kliniczny w erze omicron” – napisali autorzy. Co więcej, zaszczepieni pacjenci byli lepiej chronieni niż pacjenci nieszczepieni, co wskazuje na znaczenie szczepienia przeciwko COVID-19.
Ale naukowcy przyznali, że nie byli w stanie ustalić, czy zmniejszenie nasilenia COVID-19 u zaszczepionych kobiet w ciąży było spowodowane szczepieniem, czy też właściwościami omikronu. Doszli do wniosku: „Potrzebne są dalsze badania, aby ustalić, czy wyniki są lepsze z powodu zmniejszonej ciężkości choroby spowodowanej wariantem omikronowym lub ochronnym działaniem szczepienia”.
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Bardziej ekologiczne wybory, bystrzejsze umysły: badania łączą zrównoważony rozwój i zdrowie mózgu
Coraz częstsza liczba chorób przenoszonych przez komary w Europie – jak bardzo martwią się naukowcy? | Transmisja
Badanie asocjacji całego genomu pozwala zidentyfikować genetyczne czynniki ryzyka demencji