Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Letnie Rekolekcje Królów Polski: Pałac Królewski w Łazienkach

Letnie Rekolekcje Królów Polski: Pałac Królewski w Łazienkach

WarszawaA Polska—W 1764 r. król Stanisław August Ponatowski zakupił barokowy apartament łazienkowy wraz z okolicznym majątkiem, aby zbudować letnią rezydencję w Warszawie.

Holenderski architekt Tilman van Gamrenhaad zaprojektował oryginalną łazienkę. Król rozbudował łazienkę, aby urządzić sobie letnią kryjówkę w stylu neoklasycystycznym Royal Łazienki Pałac, bardziej znany jako Pałac na Wyspie. Niektóre z oryginalnych dekoracji łazienek nadal znajdują się w pałacu.

Pałac na Wyspie znajduje się na 180 akrach i ma wiele neoklasycznych budynków i rozległe ogrody w stylu angielskim. Inżynierowie sądowi Domenico Merlini (Jezioro Como, Włochy) Ai tyOhan Christian Kamsitzer (Drezno, Saksonia) Pałac czerpał inspirację z różnych epok architektury włoskiej, w tym z królewskiego stylu Willi Medici, barokowego stylu Willi Ludovisi, czy klasycystycznego z Willi Albani.

Rozległe ogrody odzwierciedlają miłość króla do angielskich ogrodów, które widział podczas swojej wielkiej wycieczki, zwłaszcza do Stowe Gardens w południowo-wschodniej Anglii, zaprojektowanych przez wybitnego ogrodnika Lancelota „Capability” Browna.

Wśród godnych uwagi budowli neoklasycznych m.inodrestaurowanie Pałacu Myślewickiego, Starej Oranżerii (w której mieści się Królewska Galeria Rzeźby, Królewski Teatr Dworski, siedziba Królewskiej Opery Polskiej i jeden z nielicznych zachowanych teatrów dworskich z XVIII wieku); Biały Pawilon, w którego jadalni znajdują się pierwsze polskie groteski (freski roślin, zwierząt i fantastycznych stworzeń).

King był zapalonym kolekcjonerem sztuki, hobby, które wybrał w Holandii, czerpiąc inspirację z prac Petera Paula Rubensa i Anthony’ego van Dycka. Zachęca do sztuki i architektury we wszystkich budynkach króla religijne i Wartości moralne a Rzeczpospolita Polska.

zdjęcia z epoki
Łazienka w stylu barokowym miała dwie duże, zatopione marmurowe łazienki i była częścią oryginalnego skrzydła łaźni, które stało się rezydencją na wyspie. Na ścianach znajdują się holenderskie niebiesko-białe płytki porcelanowe ze scenami rodzajowymi; Artyści stworzyli rzeźbiarskie płaskorzeźby przedstawiające miłość, wodę i „metamorfozy” Owidiusza, aby zachęcić kąpiących się do relaksu. (Muzeum Królewskie Łazincke)
zdjęcia z epoki
Sala Balowa, jasna i przestronna przestrzeń ceremonialna w stylu neoklasycystycznym, została zaprojektowana tak, aby król przyjmował swoich publicznych i ważnych gości. Miękkie freski na ścianie przedstawiają cztery pory roku; Rzeźbiona rzeźba przedstawiająca orła białego, symbol Polski i skrzypce widziane w starożytnym Rzymie. Z powodu rozbioru Polski i abdykacji króla Izba nigdy nie osiągnęła pełni swojego uroczystego przeznaczenia. (Muzeum Królewskie Łazincke)
zdjęcia z epoki
W pałacu na wyspie król trzymał wiele ważnych dzieł sztuki blisko siebie w galerii obrazów w swoim prywatnym mieszkaniu. Obrazy, zgodnie z tradycją XVIII wieku, wisiały na zielonej ścianie, a obrazy zajmowały poszczególne fragmenty ściany. Łącznie w pałacu wystawionych jest 140 obrazów. (Muzeum Królewskie Lazincke)
zdjęcia z epoki
Każdego dnia, gdy król był ubrany, słuchał, jak urzędnicy czytają mu dokumenty w szatni z widokiem na jezioro w jego pałacowym mieszkaniu na wyspie. Wykonana w Szwajcarii XVIII-wieczna klatka dla ptaków z pozłacanego brązu, zawieszona pod sufitem i wyposażona w sztucznego ptaka, to w rzeczywistości zegarek. (Muzeum Królewskie Łazincke)
zdjęcia z epoki
Portrety mojego ojca, króla Stanisława Augusta, wiszą na drzwiach jego sypialni w jego pałacowym mieszkaniu na wyspie. To tylko kilka elementów, które przetrwały z pierwotnego wystroju pokoju. Powtórzenie luksusowej tkaniny użytej na łóżku, ścianach i fotelach przypomina ówczesną francuską modę. Luksusowe, neutralne meble uzupełniają przepiękną drewnianą podłogę. (Muzeum Królewskie Lazincke)
zdjęcia z epoki
Włosko-polski architekt Domenico Merlini pracował na dworze królewskim i zaprojektował Starą Oranżerię. Zbudowany w latach 1785-1788 neoklasycystyczny budynek mieści Królewską Galerię Rzeźby i Królewski Teatr Dworski, obecną siedzibę Królewskiej Opery Polskiej. (Muzeum Królewskie Łazincke)
Królewskie Muzeum Azienek
W Starej Oranżerii mieści się Teatr Królewski, jeden z nielicznych zachowanych teatrów z XVIII wieku w Europie. Teatr na 200 miejsc wykonany jest z drewna i marmuru w różnych kolorach. Rzeźby zaprojektował Francuz André-Jean Lebrun, detale architektoniczne malował Polak Jan Bogomel Blerch, a z arkad wypatrywała pełna wyobraźni publiczność. W przypadku tego ostatniego zastosował technikę zwaną trompe l’oeil (po francusku „oszukiwać oko”), aby obiekty wyglądały realistycznie na dwuwymiarowej powierzchni. (Muzeum Królewskie Lazincke)
Królewskie Muzeum Azienek
W Królewskiej Galerii Rzeźby gipsowe odlewy starych rzeźb zastępują egzotyczne drzewa, które zimą otaczały ściany starej Oranżerii. Konserwatorzy odbudowali Galerię Camsesiser z lat 1787-1788, w której kopie najsłynniejszych starożytnych rzeźb są wyświetlane na tle malowideł ściennych włoskiej architektury i widoków na okolicę. (Muzeum Królewskie Lazincke)
Królewskie Muzeum Azienek
W 1774 r. król Stanisław August wybudował Biały Pawilon jako letnią willę o prostym klasycznym wystroju zwieńczonym balustradą. Klasyczne polskie pierwsze groteski zdobią ściany wewnątrz. (Muzeum Królewskie Łazincke)
Królewskie Muzeum Azienek
Światło wypełnia jadalnię z dwóch stron Białego Pawilonu. Tutaj nadworny malarz Jan Bogommel Blerch namalował w klasycznym domu pierwsze w Polsce groteski. Wszystkie obrazy przedstawiają ówczesny świat, cztery żywioły, cztery pory roku, kontynenty (Amerykę reprezentuje struś) oraz funkcje ludzi. (Muzeum Królewskie Lazincke)
Królewskie Muzeum Azienek
Król posiadał od 80 000 do 100 000 grafik i rysunków. Królewska kolekcja grafik można teraz zobaczyć w Białym Skrzydle. Zdjęcia w tym pokoju są wyświetlane na ścianie z delikatnie pomalowanymi kwiatami. (Muzeum Królewskie Lazincke)
Królewskie Muzeum Azienek
Apartamenty następcy tronu króla Stanisława Augusta i jego bratanka księcia Józefa Punatowskiego znajdują się w Pałacu Mysljewskim. Półokrągły neoklasycystyczny pałac zwieńczony jest zakrzywionymi miedzianymi dachami, które odzwierciedlają architekturę w stylu chińskim. Odwiedzający wchodzą do pałacu przez wieżowiec otoczony posągami Flory i Zefira. (Muzeum Królewskie Lazincke)
READ  Biden wysyła Harrisa do Polski i Rumunii