Niedawne badanie wykazało, że zdrowy sen jest powiązany z niższym poziomem samotności, a związek ten był silniejszy wśród młodych dorosłych.
Wyniki badania zaprezentowano podczas dorocznego spotkania SLEEP 2024.
Wyniki pokazują, że lepszy sen wiąże się ze znacznie niższym poczuciem samotności ogólnej, samotności emocjonalnej i samotności społecznej. Lepszy sen wiązał się z mniejszym poczuciem ogólnej i emocjonalnej samotności w każdym wieku, ale związek ten był wyższy u młodszych osób. Wiek nie miał jednak wpływu na związek pomiędzy zdrowiem snu a samotnością społeczną.
Przeczytaj także: Małe nawyki, które w kilka dni zmienią jakość Twojego snu
„Samotność jest pilnym kryzysem zdrowia publicznego i istnieje pilna potrzeba lepszego jej zrozumienia i leczenia przez świadczeniodawców” – powiedział główny autor i główny badacz dr Joseph Dzierzewski, psycholog kliniczny i wiceprezes ds. badań w National Centrum Badań. Sleep Foundation z Waszyngtonu „Nasze odkrycia podkreślają ważną rolę, jaką sen odgrywa w zrozumieniu samotności przez całe dorosłe życie. Wysiłki na rzecz poprawy zdrowia snu mogą mieć korzystny wpływ na samotność, szczególnie w przypadku młodzieży”.
Dorośli powinni spać co najmniej siedem godzin na dobę
Według Amerykańskiej Akademii Medycyny Snu sen jest niezbędny dla zdrowia. AASM i Stowarzyszenie Badań nad Snem zalecają, aby dorośli regularnie spali siedem godzin na dobę, aby promować optymalne zdrowie, produktywność i czujność w ciągu dnia.
W badaniu wzięło udział 2297 osób dorosłych, których średni wiek wynosił 44 lata; 51 procent stanowili mężczyźni. Uczestnicy wypełnili internetową ankietę dotyczącą higieny snu oraz skalę samotności. Naukowcy przeanalizowali wyniki za pomocą analiz korelacji i regresji liniowej wraz z analizami moderacji.
W 2023 r. w zaleceniu naczelnego chirurga Stanów Zjednoczonych ostrzegł przed kryzysem zdrowia publicznego związanym z samotnością, izolacją i brakiem kontaktu. Zauważyła, że jeszcze przed pandemią Covid-19 prawie połowa dorosłych w Stanach Zjednoczonych zgłaszała, że doświadcza wymiernego poziomu samotności.
Według autorów wysiłki i programy mające na celu zmniejszenie samotności powinny skupiać się na promowaniu zdrowego snu, zwłaszcza u młodszych dorosłych.
„Dlaczego młodsi dorośli odczuwają większe korzyści z samotności związanej ze snem niż starsi dorośli, jest nieznane i interesujące – a na pewno warte dalszych badań” – powiedział Dzierzewski.
Ta historia została opublikowana z kanału agencji informacyjnej bez modyfikacji tekstu. Zmienił się tylko tytuł.
Zdobądź codzienną dawkę mody, Taylor Swift, zdrowia, festiwali, podróży, związków, przepisów kulinarnych i wszystkich innych najświeższych wiadomości o stylu życia na stronie internetowej i aplikacjach Hindustan Times.
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Bardziej ekologiczne wybory, bystrzejsze umysły: badania łączą zrównoważony rozwój i zdrowie mózgu
Coraz częstsza liczba chorób przenoszonych przez komary w Europie – jak bardzo martwią się naukowcy? | Transmisja
Badanie asocjacji całego genomu pozwala zidentyfikować genetyczne czynniki ryzyka demencji