Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Last Energy i Enea Group opracują SMR dla Polski

Last Energy i Enea Group opracują SMR dla Polski

Amerykańska firma Last Energy, która opracowuje reaktor jądrowy na małą skalę (SMR) oraz polska Grupa Enea podpisały list intencyjny w sprawie dalszego rozwoju reaktorów Last Energy o mocy 20 MWe w Polsce. Prezes Enei Paweł Majowski zauważył podczas ceremonii podpisania, że ​​„modułowa energetyka jądrowa, jako bezpieczne, skalowalne i sterowalne źródło energii, może być ważnym filarem bezpieczeństwa energetycznego”, dodając, że SMR „są sposobem na osiągnięcie zerowej emisji dla naszej firmy. „

Wicepremier Polski, minister aktywów Jacek Sasin, powiedział, że małe reaktory jądrowe „są przyszłością i alternatywą dla energetyki jądrowej, jaką znamy”. Dodał: „Cieszę się, że Enea jest kolejną spółką, która podąża tą ścieżką, dołączając do Orlenu i KGHM i być może w przyszłości pójdą tą drogą inne firmy.” Polskie firmy KGHM i Tauron w kwietniu podpisały list intencyjny o współpracy przy budowie niskoemisyjnych źródeł energii, w tym z wykorzystaniem SMR. W 2021 roku PKN Orlen podpisał umowę o współpracy z firmą chemiczną Synthos przy małych projektach jądrowych,

Brett Kogelmas, dyrektor generalny Recent Energy, powiedział: „Rozwój małej modułowej energetyki jądrowej nie jest daleki od 10 lat… technologia jest już sprawdzona i gotowa. Z dumą przedstawiamy nasz innowacyjny model dostaw w połączeniu z głębokimi obiektami Enei ekspertyza, która zapoczątkuje nową erę niezależności energetycznej w Polsce.”

Jak powiedział PAP, mały, 20-megawatowy reaktor firmy jest oparty na standardowej technologii. „W przeciwieństwie do innych firm, nie skupialiśmy się na podstawowym projektowaniu, ale na produkcji poszczególnych części, modułowości i doskonaleniu technik wytwarzania” – wyjaśnił. „Zastosowaliśmy standardowe elementy technologii PWR – reaktory wodne ciśnieniowe. Części takie jak pręty i taśmy paliwowe są takie same jak w dużych reaktorach: wysokość 3,6 metra, pręty 17 x 17 w kasecie.”

Powiedział, że mniejsza liczba składników paliwa zmniejsza produkcję energii. Umożliwiło to ograniczenie innych elementów, takich jak pompy i wytwornice pary. Wszystko to jest mniejsze, a przez to łatwiejsze w produkcji. Niewielki rozmiar pozwala zmaksymalizować zaangażowanie lokalnego łańcucha dostaw”.

READ  Rekordowy wzrost deficytu obrotów bieżących Polski w grudniu | Eksploduj, Eksploduj

Kojelmas powiedział, że wierzy, że kolejny pierwszy reaktor energetyczny może zostać uruchomiony za 2-3 lata. Jak wyjaśnił, dzięki modelowi zarządzania i równoległemu wdrożeniu szeregu procesów – działań środowiskowych, dialogu z dozorem jądrowym, budowy łańcucha, firma jest w stanie skrócić budowę z typowych 5-10 lat dużego reaktor do 2-3 lat.

„Mamy dostęp do prywatnego kapitału z rynku, w tym banków infrastrukturalnych, które dysponują specjalnymi instrumentami finansowymi, które pozwalają nam pozyskać kapitał z długim okresem zwrotu” – zaznaczył.

„To historyczny moment. Pokazujemy w praktyce, że budujemy długofalowe bezpieczeństwo energetyczne Polski.” Chcemy, aby energetyka jądrowa – energetyka konwencjonalna, duża i państwowa, a także w małym wymiarze – była naszą przyszłością. Gratulujemy Enei znalezienia dobrego partnera Zaufana osoba im pomoże i poprowadzi, wtedy zadecyduje, czy wygramy ten wyścig, a Polska zachowa ich bezpieczeństwo energetyczne.”

Enea, spółka z większościowym udziałem Skarbu Państwa, jest jedną z największych firm energetycznych w Polsce. Umowa z Last Energy jest zgodna ze strategią rozwoju Enei, która zakłada tworzenie nowych linii biznesowych i dąży do osiągnięcia neutralności węglowej do 2050 roku.

Last Energy prowadzi również rozmowy z rządami, regulatorami i partnerami w handlu energią w Europie, Ameryce Łacińskiej i Azji. W marcu tego roku premier Rumunii Nikołaj Siuka ogłosił plany współpracy z Last Energy w celu opracowania SMR w zakładzie Mioveni w tym kraju.


Zdjęcie: Last Energy i Enea podpisały list intencyjny w sprawie SMR w Polsce w celu wsparcia bezpieczeństwa energetycznego (Image via Last Energy)