Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Laschet uczestniczy w obchodach rewolucji II wojny światowej w Polsce

Laschet uczestniczy w obchodach rewolucji II wojny światowej w Polsce

WARSZAWA, Polska (AFP) – niemiecki centroprawicowy kandydat, który zastąpi Angelę Merkel na stanowisku kanclerza we wrześniowych wyborach w tym kraju, powiedział, że jest „bardzo zawstydzony i upokorzony” przez nazistowskie Niemcy „zbrodnie” przeciwko Polakom podczas II wojny światowej.

Armin Laschet rozmawiał z dziennikiem Rzeczpospolita, który w sobotę opublikował fragmenty, przed pełną publikacją w poniedziałek.

Laschet powiedział, że osobiście pragnie uczestniczyć w weekendowych uroczystościach w Warszawie związanych z niefortunnym buntem miasta w 1944 r. przeciwko nazistowskiej okupacji niemieckiej, która rozpoczęła się w 1939 r.

„Zbrodnie popełnione przez Niemców przeciwko całemu narodowi polskiemu sprawiają, że czuję się zawstydzony i upokorzony” – powiedział Laschet.

– Ta odpowiedzialność będzie określać naszą politykę wobec Polski także w przyszłości – powiedział Laschet, stojący na czele chrześcijańskich demokratów Merkel, zajmujących pierwsze miejsce w sondażach przed wyborami.

„Niemcy powinny zawsze zdawać sobie sprawę ze swojej historycznej odpowiedzialności za wolność i niepodległość Polski” – powiedział Laschet.

Niemcy były zagorzałym orędownikiem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku i są wyczulone na toczące się spory o praworządność między prawicowym rządem polskim w Warszawie a czołowymi organami UE.

Laschet odwiedził pomnik upamiętniający dzieci walczące w Powstaniu Warszawskim oraz wziął udział w mszy i ceremonii, na której przemawiał Prezydent RP Andrzej Duda.

W niedzielę, dokładnie 77 lat po rozpoczęciu wyniszczającej dwumiesięcznej Bitwy Warszawskiej przeciwko okupującym nazistowskim siłom niemieckim, Laschet odwiedzał rozwijające się Muzeum Warszawy. Polska świętuje tę rocznicę ceremoniami składania wieńców, modlitwami i koncertami.

Rewolucja zakończyła się kapitulacją bojowników ruchu oporu Armii Krajowej. W konflikcie i niemieckich bombardowaniach zginęło około 10 000 bojowników i do 200 000 mieszkańców. Niemcy wypędzili pozostałych mieszkańców, wysyłając wielu do obozów zagłady, takich jak Auschwitz, i zdewastowali miasto, wierząc, że nigdy nie podniesie się z gruzów i nigdy nie stanie się stolicą Polski.

READ  Kristina Timanovskaya: Polska przyznaje wizę humanitarną białoruskiemu olimpijczykowi