Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„Kryzys ludnościowy”: populacja Polski kurczy się pod wpływem epidemii | Polskie Wiadomości

Liczba urodzeń spada, ponieważ liczba zgonów wzrasta w tempie niespotykanym od II wojny światowej.

Dane za rok 2020 były w Polsce bezprecedensowe od II wojny światowej, a liczba urodzeń gwałtownie spadła, a trendy doprowadziły do ​​epidemii COVID-19, określanej przez niektórych jako kryzys populacyjny.

Informacje, opublikowane we wtorek w dzienniku Digenic Gazeta Prawna, pochodziły z państwowego rejestru, który obejmuje cotygodniowe urodzenia i zgony.

Polska, kraj z populacją ponad 38 milionów, odnotowała w ubiegłym roku 357 400 urodzeń, najniższą liczbę od 2005 roku i 486 200 zgonów z różnych przyczyn, najwięcej od czasów wojny. Ogólne dane wykazały utratę populacji o około 129 000 osób, w porównaniu do spadku o 36 400 w poprzednim roku.

Populacja Polski powoli spada w ciągu ostatnich 20 lat, głównie z powodu napływu młodych ludzi szukających lepszych możliwości.

Niski wskaźnik urodzeń zaskoczył widzów, ponieważ niektórzy eksperci przewidują, że środki blokujące nałożone przez polski rząd od połowy marca doprowadzą do rozwoju dzieci, podała gazeta. Restrykcje stanu wojennego z czasów komunistycznych w Polsce na początku lat 80. poczyniły takie postępy w momencie narodzin.

Ekspert demograficzny Piotr Czukalski przypisuje genetyczne predyspozycje głębokim obawom o rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlina Malac przypisała epidemii wysoką śmiertelność i powiedziała, że ​​obecny rządowy program świadczeń rodzinnych, mający na celu zwiększenie wskaźnika urodzeń, potrwa długo, aby odwrócić negatywny trend.

Według ekonomisty Rafaela Mundry’ego liczba osób urodzonych w Polsce w grudniu za 11 miesięcy 2020 roku była najwyższa po II wojnie światowej, a najniższa od 15 lat.

„Mamy ogromny kryzys populacji” – powiedział Mundry na Twitterze.

W 2019 roku w Polsce umierało co miesiąc średnio 30 000 osób. W listopadzie, kiedy liczba przypadków COVID-19 wzrosła, w kraju odnotowano prawie 60 400 zgonów.

Najwyższy wskaźnik śmiertelności utrzymywał się w pierwszych trzech tygodniach 2021 r., z prawie 29 000 zgonów, w porównaniu do około 24 800 zgonów w pierwszych trzech tygodniach 2020 r., tuż przed epidemią.