Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kryzys energetyczny i relacje z Polską w centrum uwagi szczytu UE

Kryzys energetyczny i relacje z Polską w centrum uwagi szczytu UE

Ostatnia podwyżka światowych cen energii oraz rządy prawa w Polsce znalazły się na szczycie porządku obrad dwudniowego szczytu Unii Europejskiej, który zakończył się w piątek w Brukseli.

Przywódcy państw członkowskich UE poparli zestaw środków, które mają zaradzić doraźnym skutkom wzrostu cen energii i wezwali do środków średnio- i długoterminowych, ale mieli podzielone opinie co do konkretnych rozwiązań.

Ponadto, po orzeczeniu polskiego Trybunału Konstytucyjnego na początku tego miesiąca, że ​​polskie prawo ma pierwszeństwo przed prawem UE, rośnie zaniepokojenie niezawisłością sądownictwa w Komisji Europejskiej, organie wykonawczym UE.

Rozwiązania w zakresie cen energii

Przywódcy państw członkowskich Unii Europejskiej są szczególnie zaniepokojeni wpływem niedawnego wzrostu cen gazu i energii elektrycznej na domy i przemysł, zwłaszcza w okresie zbliżającej się zimy.

W zeszłym tygodniu Komisja Europejska uruchomiła zestaw narzędzi zawierający środki mające na celu ograniczenie rosnących cen energii w krótkim i średnim okresie. Środki krótkoterminowe obejmują nadzwyczajne wsparcie dochodu dla rodzin, pomoc państwa dla przedsiębiorstw oraz ukierunkowane obniżki podatków, natomiast środki średnioterminowe obejmują wsparcie inwestycji w energię odnawialną i efektywność energetyczną, magazynowanie energii lub zakup rezerw gazu oraz ocenę obecnej konstrukcji rynku energii elektrycznej.

Francja ogłosiła w czwartek specjalny dodatek na inflację w wysokości 100 euro (116 dolarów amerykańskich) dla tych, których miesięczny dochód netto wynosi mniej niż 2000 euro, przy rosnących cenach paliw.

Jednak przywódcy na szczycie UE byli podzieleni co do rozwiązań kryzysu energetycznego, niektórzy uważali, że obecny kryzys jest tylko tymczasowy, a inni wzywają do bardziej zdecydowanych działań w celu złagodzenia jego wpływu na gospodarkę.

„Musimy znaleźć rozwiązanie bez zamykania rynków”, powiedziała prasie ustępująca kanclerz Niemiec Angela Merkel, dodając, że „kwestia wysokich cen energii musi być oddzielona od walki ze zmianami klimatycznymi”.

Premier Holandii Mark Rutte uważa, że ​​wiec jest tymczasowy i że zestaw narzędzi Komisji Europejskiej może działać na rzecz utrzymania niskich cen energii bez naruszania prawa UE.

Jednak hiszpański premier Pedro Sanchez wezwał państwa członkowskie do zwiększenia środków, ostrzegając, że kryzys może „podważyć konkurencyjność UE”.

W obliczu rosnących cen energii niektóre państwa członkowskie chcą spowolnić rozwój energii odnawialnej. Jednak przywódcy UE nalegali na decyzję i kroki zmierzające do osiągnięcia celu neutralności klimatycznej poprzez transformację energetyczną, wzywając państwa członkowskie do „pilnego wykorzystania zestawu narzędzi, aby zapewnić krótkoterminową pomoc najbardziej wrażliwym konsumentom i wesprzeć Europę”. firm.”

Przywódcy zaapelowali o bezpieczeństwo dostaw i wsparcie przejścia na neutralność klimatyczną oraz wezwali Europejski Bank Inwestycyjny do „przeanalizowania, jak przyspieszyć inwestycje w transformację energetyczną”.

Dyrektor wykonawczy Międzynarodowej Agencji Energetycznej Fatih Birol zauważył, że niedawne podwyżki światowych cen gazu ziemnego są wynikiem wielu czynników i „umieszczanie odpowiedzialności u drzwi przejścia na czystą energię jest niedokładne i mylące”.

Awantura UE i Polska

Liderzy szczytu poruszyli także kwestię praworządności w Polsce, wyrażając zaniepokojenie konfliktem między UE a Polską w następstwie orzeczenia polskiego Trybunału Konstytucyjnego z 7 października, że ​​polska konstytucja ma pierwszeństwo przed prawem unijnym.

Premier Polski Mateusz Morawiecki obronił stanowisko swojego rządu w konflikcie, dodając, że Polska pozostaje zaangażowana w przestrzeganie prawa i zasad UE.

W czwartek Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą Komisję Europejską i Radę Europejską do podjęcia działań przeciwko Polsce. Orzeczenie stwierdziło, że polski Trybunał Konstytucyjny, który orzekł, że części traktatów europejskich są niezgodne z polską konstytucją, jest „sporny i bezprawny”.

„Musimy znaleźć sposoby i możliwości powrotu do siebie” – powiedziała w czwartek Merkel, wzywając do szczerego dialogu między państwami członkowskimi UE a Polską w celu rozwiązania sporu. „Strumień sporów prawnych przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości nie jest rozwiązaniem problemu”.

Komisja Europejska wyraziła zaniepokojenie niezawisłością sądownictwa, którą zaostrzyła decyzja polskiego Trybunału Konstytucyjnego. „Podstawową kwestią jest niezależność polskiego sądownictwa” – powiedziała dziennikarzom przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen na szczycie UE.

Ostrzegła, że ​​Komisja użyje jednego z dostępnych jej narzędzi, albo środka naruszeń, nowego mechanizmu ochrony budżetu, który prowadzi do zawieszenia funduszy unijnych, albo środków sankcji na podstawie art. 7, które mogą ostatecznie pozbawić Polskę prawa głosu w UE . .

Kilku przywódców państw wezwało do dialogu politycznego, aby poradzić sobie z różnicami prawnymi, a niektórzy wyrazili zdecydowane poparcie dla zobowiązania Komisji Europejskiej do ukarania działań Polski.