We wspólnym piśmie wysłanym w zeszłym tygodniu jedenaście państw członkowskich UE wezwało Komisję Europejską do pomocy w promowaniu odnawialnych źródeł energii, ograniczeniu biurokracji i złagodzeniu przepisów niezbędnych do rozpoczęcia projektów we wspólnym piśmie wysłanym w zeszłym tygodniu przed europejskim pakietem dotyczącym energii wiatrowej zaplanowanym na wtorek (24 września). Październik).
w List dostrzeżony przez Euractiv w niedzielę (22 października) Kraje te – Austria, Belgia, Dania, Niemcy, Grecja, Irlandia, Włochy, Luksemburg, Malta, Holandia i Portugalia – podkreślają korzyści płynące z odnawialnych źródeł energii, ale twierdzą, że potrzebują większego wsparcia.
„Stoimy w obliczu wielu kryzysów. Ostatnie osiem lat było najgorętszych w historii na świecie, a liczba fal upałów i klęsk żywiołowych (pożary, susze, powodzie itp.) rośnie z każdym rokiem” – stwierdzono we wspólnym piśmie „Grupa Przyjaciół Energia Odnawialna”.
„Agresywna wojna Rosji przeciwko Ukrainie pokazuje także bezbronność Europy ze względu na jej zależność od energii nieodnawialnej i importu niezbędnych surowców” – stwierdził, dodając, że stanowi to ryzyko dla bezpieczeństwa i napędza inflację.
Jedenaście krajów uważa, że energia odnawialna odegra decydującą rolę w zmianie tej sytuacji.
Ograniczenie biurokracji w zakresie odnawialnych źródeł energii
Ten wspólny komunikat pojawia się przed opublikowaniem przez Komisję Europejską nowego wniosku mającego utorować drogę dla większej ilości energii wiatrowej i po zatwierdzeniu nowego unijnego prawa dotyczącego energii odnawialnej. Jednak stany twierdzą, że potrzeba więcej.
„Obecne projekty UE dotyczące energii odnawialnej zmierzają we właściwym kierunku. Aby utrzymać wiodącą rolę UE w działaniach klimatycznych, potrzebujemy bardziej wspierających środków, aby przyspieszyć wdrażanie energii odnawialnych w Europie” – stwierdziła austriacka minister klimatu Leonore Gevsler.
Apel jedenastu krajów obejmuje „energię odnawialną bez granic”, co można osiągnąć poprzez poprawę wzajemnych połączeń między państwami członkowskimi. Europa musi działać szybciej, aby koordynować, planować i budować infrastrukturę niezbędną do dzielenia się energią elektryczną.
Twierdzą, że odnawialny wodór i energię odnawialną powinien również wspierać „dobrze funkcjonujący” rynek wewnętrzny, którego celem jest stworzenie równych warunków działania w UE, zdolnych przeciwstawić się globalnej konkurencji.
11 krajów wzywa również do szybkiego wprowadzenia nowych przepisów, np. wspierających energię odnawialną. Komisja Europejska już zastanawia się, jak to zrobić, a środki są oczekiwane w jutrzejszym europejskim pakiecie dotyczącym energetyki wiatrowej.
Kraje chcą również, aby władza wykonawcza UE spojrzała w przyszłość, w tym oceniła wpływ unijnego celu klimatycznego na rok 2040. Powinno to również sygnalizować cel dla sektora energetycznego polegający na zapewnieniu pewności inwestycyjnej – ich zdaniem.
Zdaniem tych krajów należy włożyć więcej wysiłku w przezwyciężenie biurokracji utrudniającej odnawialne źródła energii. Wzywają Komisję do kontynuowania prac nad przyspieszeniem procedur wydawania licencji, w tym do dalszej analizy i usuwania barier i przeszkód w odpowiednim prawodawstwie UE. Praca nad tym może być również uwzględniona w pakiecie wiatrowym.
Bezpieczeństwo energetyczne i cele globalne
Ponadto Unia Europejska musi dopilnować, aby nie zastąpiła swojej zależności od rosyjskiego gazu innymi zależnościami, jak ostrzega jedenaście krajów. Chociaż we wspólnym oświadczeniu nie wspomniano wyraźnie o Chinach, są one dominującą siłą w produkcji materiałów potrzebnych do produkcji energii odnawialnej.
Aby uniknąć przyszłej zależności, UE potrzebuje „mieszanki ukierunkowanych polityk mających na celu wzmocnienie pozycji lidera UE” w zakresie technologii krytycznych oraz wspólnej strategii na rzecz rozwoju krytycznych łańcuchów wartości w odniesieniu do surowców krytycznych.
Potrzebne są również badania i innowacje, w tym poprawa możliwości recyklingu technologii energii odnawialnej, co pomoże Europie odzyskać materiały.
Na szczeblu międzynarodowym kraje to powtarzają Wsparcie udzielane przez państwa członkowskie Unii Europejskiej Aby Komisja mogła osiągnąć cele polegające na potrojeniu globalnej mocy w zakresie energii odnawialnej do 2030 r.
„W połączeniu z globalnym celem w zakresie efektywności energetycznej może to sprzyjać współpracy międzynarodowej i innowacjom, pobudzać inwestycje w technologie odnawialne, tworzyć miejsca pracy i zwiększać bezpieczeństwo energetyczne” – twierdzą kraje.
„Potwierdzi także zbiorowe zaangażowanie krajów, zapewniając jasny i możliwy do wdrożenia plan działania dotyczący globalnego wdrożenia technologii energii odnawialnej” – dodali.
Unia Europejska będzie pracować nad osiągnięciem tych celów podczas międzynarodowej konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju w listopadzie i grudniu. W Unii Europejskiej trwają prace mające na celu promowanie odnawialnych źródeł energii oraz rozwój zrównoważonej i bezpiecznej sieci energetycznej.
[Edited by Alice Taylor]
Przeczytaj więcej z EURACTIV
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Czy należy Ci się odszkodowanie po wyroku sądu w sprawie finansowania samochodu? | Sektor finansowy
Regulowane opłaty kolejowe w Anglii wzrosną o 4,6%, aby pokonać inflację w 2025 r. | Ceny kolei
Dyrektor generalny Tesli, Elon Musk, odważnie twierdzi, że będzie to ogromne wyzwanie dla Optimusa