Misja Kepler wykryła tysiące egzoplanet od 2014 roku, przy czym 30 planet jest mniej niż dwa razy większych od Ziemi, o których wiadomo, że krążą po nadających się do zamieszkania obszarach ich gwiazd.
Teleskop Keplera został wystrzelony z przylądka Canaveral 7 marca 2009 roku i pomógł w poszukiwaniu planet poza Układem Słonecznym.
Zrobiłem jej ostatnie zdjęcie 25 września 2018 roku i pięć dni później skończyło się paliwo.
Po uruchomieniu ważył 2320 funtów (1052 kg), miał 15,4 stopy długości i 8,9 stopy (4,7 m x 2,7 m) szerokości.
Satelita zwykle wyszukuje planety „podobne do Ziemi”, co oznacza, że są one skaliste i mają orbitę w obrębie tej orbity w nadającym się do zamieszkania lub w regionie „Złotowłosej” gwiazdy.
W sumie Kepler znalazł około 5000 niepotwierdzonych „kandydatów” planet pozasłonecznych, oprócz 2500 „potwierdzonych” egzoplanet, które naukowcy wykazali, że są prawdziwe.
Kepler wykonuje obecnie misję „K2”, aby odkryć więcej egzoplanet.
K2 to druga misja statku kosmicznego i została przeprowadzona z konieczności, ponieważ dwa koła reakcyjne statku kosmicznego zawiodły.
Koła te kontrolują kierunek i wysokość statku kosmicznego i pomagają skierować go we właściwym kierunku.
Zmodyfikowana misja wyszukuje egzoplanety wokół ciemnoczerwonych karłów.
Podczas gdy planeta znalazła tysiące egzoplanet podczas swojej ośmioletniej misji, w szczególności pięć z nich przestało istnieć.
Kepler-452b, nazywany „Ziemią 2.0”, ma wiele cech wspólnych z naszą planetą, mimo że znajduje się 1400 lat świetlnych od nas. Został znaleziony przez Teleskop Keplera NASA w 2014 roku
1) „Earth 2.0”
W 2014 roku teleskop dokonał jednego ze swoich największych odkryć, kiedy odkrył planetę pozasłoneczną Kepler-452b, którą nazwał „Ziemią 2.0”.
Obiekt ma wiele wspólnych cech z naszą planetą, mimo że znajduje się 1400 lat świetlnych od nas.
Ma podobną wielkość orbity do Ziemi, otrzymuje mniej więcej taką samą ilość światła słonecznego i ma taką samą długość roku.
Eksperci wciąż nie są pewni, czy na planecie żyje życie, ale twierdzą, że gdyby rośliny zostały tam przeniesione, prawdopodobnie przeżyłyby.
2) Pierwsza planeta została znaleziona wokół dwóch gwiazd
Kepler odkrył planetę krążącą wokół dwóch gwiazd, znaną jako układ podwójny gwiazd, w 2011 roku.
Układ znany jako Kepler-16b znajduje się około 200 lat świetlnych od Ziemi.
Eksperci porównali system do słynnego „podwójnego zachodu słońca” przedstawionego na Tatooine Luke’a Skywalkera w Gwiezdnych wojnach: Nowa nadzieja.
3) Znalezienie pierwszej nadającej się do zamieszkania planety poza Układem Słonecznym
Naukowcy odkryli Kepler-22b w 2011 roku, pierwszą nadającą się do zamieszkania planetę odkrytą przez astronomów poza Układem Słonecznym.
Wydaje się, że nadająca się do zamieszkania super-Ziemia jest dużą, skalistą planetą o temperaturze powierzchni około 72 stopni Fahrenheita (22 stopni Celsjusza), podobnej do wiosennego dnia na Ziemi.
4) Odkryj „super ląd”
Teleskop znalazł swoją pierwszą super planetę w kwietniu 2017 roku, masywną planetę o nazwie LHS 1140b.
Krąży wokół czerwonego karła w odległości około 40 milionów lat świetlnych, a naukowcy uważają, że zawiera olbrzymie oceany magmy.
5) Znalezienie systemu gwiezdnego „Trappist-1”
Układ gwiezdny Trappist-1, w którym znajduje się siedem planet podobnych do Ziemi, był jednym z największych odkryć w 2017 roku.
Każda z planet krążących wokół gwiazdy karła zaledwie 39 milionów lat świetlnych prawdopodobnie niesie wodę na swojej powierzchni.
Trzy z planet mają tak dobre warunki, że naukowcy twierdzą, że mogło już na nich wyewoluować życie.
Kepler odkrył system w 2016 roku, ale naukowcy ujawnili to odkrycie w serii artykułów naukowych opublikowanych w lutym tego roku.
Kepler to teleskop zawierający niezwykle czuły instrument zwany fotometrem, który wykrywa najmniejsze zmiany w świetle emitowanym przez gwiazdy.
W jaki sposób Kepler odkrywa planety?
Teleskop zawiera niezwykle czuły instrument zwany fotometrem, który wykrywa najmniejsze zmiany w świetle emitowanym przez gwiazdy.
Śledzi jednocześnie 100 000 gwiazd, szukając charakterystycznych spadków intensywności światła wskazujących na obecność planety krążącej między satelitą a jego odległym celem.
Kiedy planeta przechodzi przed gwiazdą widzianą z Ziemi, zdarzenie to nazywane jest „tranzytem”.
Niewielkie spadki jasności gwiazdy podczas jej tranzytu mogą pomóc naukowcom określić orbitę i rozmiar planety, a także rozmiar gwiazdy.
Na podstawie tych obliczeń naukowcy mogą określić, czy planeta znajduje się w „ekosferze” gwiazdy, a tym samym, czy mogłaby zapewnić warunki do rozwoju obcego życia.
Kepler był pierwszym statkiem kosmicznym, który skanował planety w naszej galaktyce, a przez lata jego obserwacje potwierdziły istnienie ponad 2600 egzoplanet – z których wiele może być głównymi celami w poszukiwaniu obcego życia.
More Stories
Nowy raport WHO pokazuje, jak miasta przyczyniają się do postępu w zapobieganiu chorobom niezakaźnym i urazom
Naukowcy identyfikują „najlepszy punkt” bezpiecznej operacji po zawale serca
Badanie wykazało, że 20% dzieci chorych na zapalenie płuc nie otrzymuje antybiotyków