Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Koronawirus COVID-19: Jak będzie się rozwijać Delta?  Tak mówi nam nauka

Koronawirus COVID-19: Jak będzie się rozwijać Delta? Tak mówi nam nauka

Codzienne podsumowanie wszystkich głównych wydarzeń związanych z wybuchem Covid-19 Delta, gdy Nowa Zelandia po raz piąty pogrąża się w zamknięciu. Wideo / NZ Herald

Analityka:

Pandemia COVID-19 jest w rzeczywistości dramatycznym pokazem ewolucji. Teoria ewolucji wyjaśnia wiele z tego, co już się wydarzyło, przewiduje, co stanie się w przyszłości i sugeruje najbardziej prawdopodobne skuteczne strategie zarządzania.

Na przykład ewolucja wyjaśnia, dlaczego wariant delta rozprzestrzenia się szybciej niż oryginalny szczep Wuhan. Wyjaśnia, co możemy zobaczyć z przyszłymi zmiennymi. Sugeruje, w jaki sposób możemy zareagować na działania w zakresie zdrowia publicznego.

Ale Delta to nie koniec historii SARS-CoV-2, wirusa wywołującego Covid-19. To, co mówi nam teoria ewolucji, stanie się później.

Przypomnij mi jeszcze raz, jak ewoluują wirusy?

ewoluował Jest to wynik przypadkowych mutacji (lub błędów) w genomie wirusa podczas reprodukcji. Niewiele z tych przypadkowych mutacji Przyda się wirusowi, co daje pewne korzyści. Kopie tych korzystnych genów prawdopodobnie pozostaną w następnym pokoleniu dzięki procesowi doboru naturalnego.

Mogą również ewoluować nowe szczepy wirusowe Złóż ponownie, kiedy wirusy nabywają geny od innych wirusów lub nawet od swoich gospodarzy.

Ogólnie rzecz biorąc, możemy oczekiwać, że ewolucja faworyzuje szczepy wirusa, które prowadzą do bardziej stromej krzywej epidemiologicznej, co skutkuje większą liczbą przypadków szybciej, co prowadzi do dwóch prognoz.

Po pierwsze, wirus musi stać się bardziej przenośny. Zarażona osoba prawdopodobnie zarazi więcej osób; Przyszłe wersje wirusa będą miały wyższy numer reprodukcyjny, czyli numer R.

Po drugie, możemy również oczekiwać, że ewolucja skróci czas, jaki zajmuje człowiekowi między zarażeniem kogoś a zarażeniem innych (krótszy „okres sekwencji”).

Obie te oczekiwane zmiany są wyraźnie dobrą wiadomością dla wirusa, ale nie dla jego gospodarza.

Aha, to wyjaśnia Delta

Wyjaśnij tę teorię Dlaczego Delta ogarnia teraz świat i wymień oryginalny szczep Wuhan.

READ  Badanie, w jaki sposób światło słoneczne rozkłada tworzywa sztuczne na powierzchni oceanu

Oryginalny szczep Wuhan miał wartość R 2-3, ale wartość Delta R wynosi około 5-6 (niektórzy badacze twierdzą, że ta liczba jest więc jest wyżej). Tak więc osoba z infekcją Delta jest co najmniej dwukrotnie bardziej narażona na zarażenie tylu osób niż oryginalna odmiana Wuhan.

Istnieją również dowody na to, że Delta ma plik Znacznie krótszy okres seryjny W porównaniu do oryginalnego szczepu Wuhan.

Może to być związane z Wyższe miano wirusa (więcej kopii wirusa) u osoby zakażonej deltą w porównaniu z poprzednimi szczepami. Dzięki temu Delta może przejść szybciej po infekcji.

Wyższe miano wirusa może również ułatwić transmisję delta na świeżym powietrzu i po”połączenie przejściowe„.

Czy szczepionki wpływają na rozwój wirusa?

Wiemy, że szczepionki przeciwko Covid-19 zaprojektowane w celu ochrony przed oryginalnym szczepem Wuhan działają przeciwko Delcie, ale tak jest mniej efektywny. Teoria ewolucji to przewiduje. Warianty wirusowe, które mogą uniknąć szczepień, mają przewagę ewolucyjną.

Więc możemy się spodziewać Wyścig zbrojeń Między twórcami szczepionek a wirusem, ponieważ szczepionki starają się nadążyć za ewolucją wirusa. Dlatego prawdopodobnie zobaczymy, że biegamy regularnie strzały przypominające, zaprojektowany w celu obejścia tych nowych zmiennych, tak jak w przypadku szczepionek przeciw grypie.

Covid-19 szczepionki zmniejsz swoją szansę Mogą przenosić wirusa na inne osoby, ale nie całkowicie uniemożliwiają przenoszenie. Teoria ewolucji daje nam bajkę ostrzegawczą.

tam kompromis Między pasażowalnością a stopniem zakażenia (wirulencji) większością mikroorganizmów wywołujących choroby. Dzieje się tak dlatego, że aby móc się przenosić, potrzebujesz pewnej ilości wirusa.

Jeśli szczepionki nie są w 100 procentach skuteczne w zapobieganiu przenoszeniu, możemy spodziewać się zmiany kompromisu w kierunku wyższej zjadliwości. Innymi słowy, teoria przewiduje, że z czasem, jako efekt uboczny przeniesienia wirusa od osób zaszczepionych, stanie się on bardziej szkodliwy dla osób nieszczepionych.

READ  Obawy przed wybuchem odry w miarę spadku poziomu szczepień i wzrostu liczby przypadków za granicą

A co z przyszłymi zmiennymi?

W krótkim okresie jest bardzo prawdopodobne, że ewolucja będzie nadal „dostrajać” wirusa:

• wartość R będzie nadal rosła (w jednym pokoleniu zostanie zarażonych więcej osób);
• odstęp seryjny zmniejszy się (ludzie szybciej staną się zaraźliwi);
Zmienne spowodują, że szczepionki będą mniej skuteczne (unikanie szczepień).

Ale nie wiemy, jak daleko te zmiany mogą zajść i jak szybko.

Niektórzy naukowcy uważają, że wirus może już się zbliżać”.szczytowa sprawnośćJednak może nadal Kilka sztuczek w rękawie.

Naukowa Grupa Doradcza ds. Sytuacji Nadzwyczajnych przy rządzie Wielkiej Brytanii (SAGE) Zbadane scenariusze do długoterminowej ewolucji wirusa.

Mówi, że prawie na pewno będzie „dryf antygenowy”; Nagromadzenie małych mutacji powoduje, że istniejące szczepionki stają się mniej skuteczne, więc konieczne będą boostery ze zmodyfikowanymi szczepionkami.

Następnie mówi, że bardziej dramatyczne zmiany w wirusie („przesunięcie antygenowe”), które mogą wystąpić w wyniku rekombinacji z innymi ludzkimi koronawirusami, są „realistyczną możliwością”. Będzie to wymagało większego przeprojektowania szczepionek.

SAGE wierzy również, że istnieje realistyczna możliwość „odwróconej choroby odzwierzęcej”, w wyniku której wirus może być bardziej patogenny (szkodliwy) dla ludzi lub może omijać istniejące szczepionki. Byłby to scenariusz, w którym SARS-CoV-2 zaraża zwierzęta, zanim przejdzie z powrotem do ludzi. Widzieliśmy już infekcję SARS-CoV-2 Norki, koty i gryzonie.

Czy wirus stanie się bardziej zabójczy?

Wersje wirusa, które powodują, że jego gospodarz jest bardzo chory (wysoce zjadliwy), są zazwyczaj wybierane przeciwko. Dzieje się tak, ponieważ ludzie będą bardziej narażeni na śmierć lub izolację, co zmniejsza ryzyko przeniesienia wirusa na inne osoby.

READ  COVID-19: Wysoki wskaźnik ryzyka w rejonie Peterborough, 3 nowe przypadki w szpitalu – Peterborough

SAGE uważa, że ​​ten proces prawdopodobnie nie spowoduje, że wirus stanie się mniej zjadliwy w krótkim okresie, ale w dłuższej perspektywie jest to realistyczna możliwość. SAGE twierdzi jednak, że istnieje realna możliwość, że bardziej zjadliwe szczepy mogą ewoluować poprzez rekombinację (o czym wiadomo, że robią inne koronawirusy).

Tak więc odpowiedź na to ważne pytanie jest taka, że ​​tak naprawdę nie wiemy, czy wirus z czasem stanie się bardziej zabójczy. Ale nie możemy oczekiwać, że wirus w magiczny sposób stanie się nieszkodliwy.

Czy ludzie ewoluują, aby nadrobić zaległości?

Niestety odpowiedź brzmi nie. Ludzie nie rozmnażają się wystarczająco szybko, akumulując wystarczająco szybko korzystne mutacje, abyśmy mogli wyprzedzić wirusa.

Wirus nie zabija również większości zarażonych ludzi. A w krajach z dobrze wyposażonymi systemami opieki zdrowotnej nie zabija wielu osób w wieku rozrodczym. Nie ma więc „presji selekcyjnej” na ludzi, aby mutowali się pozytywnie, aby wyprzedzić wirusa.

A co z epidemiami w przyszłości?

Wreszcie, teoria ewolucyjna zawiera ostrzeżenie przed przyszłymi pandemiami.

Mutacja genetyczna pozwala wirusowi z tajemniczego i stosunkowo rzadkiego gatunku (takiego jak nietoperze) dotrzeć do najpowszechniejszych i najbardziej rozpowszechnionych gatunków dużych zwierząt na planecie – ludzi – będzie wysoko wybrany do.

Więc możemy się spodziewać epidemie w przyszłości Kiedy wirusy zwierzęce są przenoszone na ludzi, tak jak miało to miejsce w przeszłości.

Hamish McCallum jest dyrektorem Centrum Zdrowia Planetarnego i Bezpieczeństwa Żywności na Uniwersytecie Griffith w Queensland w Australii.

Ten artykuł został ponownie opublikowany z Rozmowa Na licencji Creative Commons. Przeczytać oryginalny artykuł.

Rozmowa
Rozmowa

Koronawirus choroba