Niedawna zmiana przywództwa w Polsce zmusi Seul do większej współpracy z nową administracją, aby zapewnić ciągłość eksportu obronności do Polski. Zmiany polityczne w Polsce rzucają cień na ciągłość części zamówień obronnych. Według Bloomberg News, aby złagodzić ryzyko, które może wyniknąć z utraty znacznej części polskich kontraktów, rząd Korei Południowej ma skoncentrować się na dywersyfikacji rynków obronnych w Europie, aby złagodzić ryzyko zmienności na polskim rynku. Dane globalnefirma zajmująca się przetwarzaniem danych i analiz.
Umowa ramowa podpisana w 2022 roku za czasów byłego polskiego reżimu obejmowała dostawę do 1000 czołgów podstawowych K2 Black Panther (MBT) oraz 672 haubic samobieżnych K9 (SPH). Oprócz tego umowa obejmuje zakup od Korei Południowej 48 lekkich samolotów szturmowych FA-50, 212 sztuk systemów K239 Chunmoo MLRS oraz 10 000 rakiet kal. 239 mm. Umowa obejmuje również umowę licencyjną, która umożliwi Polsce lokalną produkcję K239 Chunmoo MLRS, K2 Black Panther MBT i Krab SPH.
Najnowszy raport GlobalData „Wielkość i trendy rynku obronnego Korei Południowej, alokacja budżetu, regulacje, kluczowe przejęcia, krajobraz konkurencyjny i prognoza na lata 2023–2028„Wyniki pokazują, że wysiłki kraju na rzecz modernizacji obronności pobudziły wzrost inicjatyw w zakresie badań i rozwoju (R&D) w dziedzinie obronności oraz rozwój zaawansowanych platform obronnych. Zwiększyło to konkurencyjność południowokoreańskich firm obronnych i otworzyło możliwości eksportowe.
Abhijeet Absingekar, Przestrzeń i obrona Analityk GlobalData komentuje: „Polska rozwiązała już umowę z Airbusem w 2016 r. po wyborze na urząd Partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS). W związku z tym obecna zmiana przywództwa w Polsce mogła wzbudzić obawy w Korei Południowej co do rentowności z tych umów eksportowych, że jest wart miliardy dolarów.
Jest jednak mało prawdopodobne, aby Polska zdecydowała się na podobny krok w celu anulowania podpisanych wcześniej zakupów, gdyż takie działanie mogłoby wywołać masowe reperkusje dyplomatyczne i zagrozić innym zaangażowaniom obu krajów, w tym w obszarach współpracy przemysłowej i bezpieczeństwa energetycznego. „.
Ponieważ południowokoreańska spółka Korea Hydropower and Nuclear Power (KHNP) znalazła się na krótkiej liście kandydatów do budowy w 2023 r. elektrowni jądrowych, które zastąpią istniejące elektrownie węglowe, spór dyplomatyczny z Koreą Południową na tym etapie może również zakłócić te zobowiązania dla Polski. .
Apsingikar kontynuuje: „Niedostępność linii kredytowej na finansowanie zakupów w Korei Południowej pozostaje głównym czynnikiem ryzyka w przypadku pozostałych niepodpisanych zamówień na 308 jednostek K9 SPH i 820 jednostek K2 Black Panther MBT objętych umową ramową”.
Oczekuje się, że Korea Południowa podwoi wysiłki na rzecz rozszerzenia swojej obecności na innych europejskich rynkach obronności, jeśli utrzyma się niepewność co do niepodpisanej części zamówień przewidzianych w umowie ramowej z Polską.
„W związku z pomyślną penetracją przez Koreę Południową estońskich, norweskich i fińskich rynków obronnych poprzez sprzedaż K9 SPH, wysiłki zmierzające do komercjalizacji innego południowokoreańskiego sprzętu, takiego jak czołg podstawowy K2 Black Panther, system obrony powietrznej Cheolmae 2, K239 Chunmoo MLRS, lekki helikopter bojowy i KF zostaną przyspieszone” – podsumowuje Absingekar.-21 Boramae w nadchodzących latach.
W przypadku zapytań redakcyjnych prosimy o kontakt:
Redaktor Kim Bergmann pod adresem [email protected]
W sprawie ogłoszeń reklamowych prosimy o kontakt:
Menedżer sprzedaży Graham Goss w [email protected]
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
„Majestatyczna jasność”: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie znajduje nową stałą siedzibę | Wakacje w Polsce
Ochama wkracza do Europy, uruchamiając nowy magazyn w Polsce, aby zwiększyć efektywność
Polska może pozyskać inwestycje w pobliżu