25 kwietnia 2022
Korea Hydro and Nuclear Power (KHNP) przekazała Polsce tzw. „ofertę techniczną i cenową” na budowę sześciu reaktorów APR-1400.
Adam Giburgi Chitortinsky i Jeong Jae Hoon prowadzili swoje festyny (fot. KHNP)
Nowej delegacji CPC przewodniczył dyrektor generalny Jeong Jae-hoon przy wsparciu dyrektora ds. rozwoju biznesu Yosika Nama. Ich oferta przewidywała „budowę sześciu reaktorów APR1400 o łącznej mocy 8,4 gigawatów, z których pierwszy może zacząć działać zgodnie z harmonogramem przyjętym w polskim programie energetyki jądrowej, czyli w 2033 roku” – poinformowało polskie Ministerstwo Klimatu. i energia.
Jeong miał przy sobie list od koreańskiego ministra handlu, przemysłu i energii Moon Seung-wooka, który „wyrażał pełne poparcie rządu koreańskiego” dla tej oferty. Przyjęli je wiceminister klimatu i środowiska Adam Giborg تشيiتورtortinski oraz Komisarz Krajowy ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Nemsky.
Polski rząd poinformował, że zainteresowanie programem tego kraju wyraziło trzech dostawców energii jądrowej: amerykański Westinghouse, francuski EDF i południowokoreański KHNP. Oprócz otrzymanej właśnie oferty koreańskiej, ma już ofertę od EDF opartą na projekcie reaktora EPR2, a Westinghouse ma czas do września tego roku na złożenie oferty, która będzie oparta na AP1000.
Polski program jądrowy przewiduje sześć reaktorów o mocy od 1 GW do 1,5 GW, przy czym pierwszy z nich zostanie uruchomiony w 2033 r., a kolejne co dwa lata. Zastąpią elektrownie węglowe, które dostarczają do 73% energii elektrycznej. Będzie to pierwsza duża elektrownia na północy na polskim wybrzeżu Bałtyku, ocena oddziaływania na środowisko została przekazana regulatorom pod koniec marca.
APR-1400 to ewolucyjny reaktor wodny ciśnieniowy, którego początki sięgają modelu CE System 80+. Pierwotnie zaprojektowany przez Korea Engineering Corporation, wytwarza 1400 MW energii elektrycznej i ma żywotność 60 lat. Zastępuje on standardową konstrukcję 995 MW We OPR-1000, z której Korea Południowa zbudowała 12.
Pierwsze dwie jednostki APR-1400 – Shin Kori 3 i 4 – weszły do komercyjnej eksploatacji odpowiednio w grudniu 2016 i wrześniu 2019 roku. Budowa dwóch dodatkowych jednostek APR-1400 jako Shin Kori 5 i 6 rozpoczęła się w kwietniu 2017 i wrześniu 2018. Jednostki te mają zostać oddane do użytku w marcu 2023 i czerwcu 2024.
Cztery APR-1400 zbudowano również w Al Baraka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Pierwsze dwie z tych jednostek zostały podłączone do sieci odpowiednio w sierpniu 2020 r. i wrześniu 2021 r.
Badania i napisane przez Global Nuclear Energy News
More Stories
„Majestatyczna jasność”: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie znajduje nową stałą siedzibę | Wakacje w Polsce
Ochama wkracza do Europy, uruchamiając nowy magazyn w Polsce, aby zwiększyć efektywność
Polska może pozyskać inwestycje w pobliżu