Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Konsultant ETS stwierdził, że polskie prawo o sędziach narusza traktat UE |  Wiadomości sądowe

Konsultant ETS stwierdził, że polskie prawo o sędziach narusza traktat UE | Wiadomości sądowe

Opinia czołowego prawnika odnosi się do niedawnego konfliktu między 27-osobową koalicją a rządzącym Sojuszem Nacjonalistycznym w Polsce.

Doradca Sądu Najwyższego UE stwierdził, że polskie prawo zezwalające Ministrowi Sprawiedliwości na powołanie drugiego sędziego do Wysokich Sądów w żadnym momencie nie będzie zgodne z porozumieniami UE.

Czwartkowa ocena rzecznika generalnego Michaela Bopecka to kolejny cios dla eurosceptycznej koalicji rządzącej w Polsce, na której czele stoi Prawo i Sprawiedliwość (PIS), która od przejęcia w 2015 roku władzy nad jej działalnością sądowniczą jest w konflikcie z UE.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) z siedzibą w Luksemburgu zazwyczaj, jeśli nie zawsze, kieruje się poglądami wyrażanymi przez swoich prokuratorów generalnych w swoich orzeczeniach.

„Rzecznik generalny nie ma już minimalnych gwarancji niezbędnych do zapewnienia nieuchronnego rozdziału władzy między władzą wykonawczą a sądowniczą w okolicznościach poważnych postępowań” – powiedział Boebek w oświadczeniu (PDF).

„Przedmiotowe przepisy krajowe nie zapewniają odpowiedniej ochrony, aby zachęcić osoby, zwłaszcza te objęte postępowaniem karnym, które mają uzasadnione przekonanie, że sędziowie zasiadający w składzie orzekającym nie podlegają presji zewnętrznej i wpływom politycznym oraz nie mają wyboru wynik sprawy ”.

Polski nacjonalistyczny rząd bronił swoich posunięć zmierzających do przekształcenia sądownictwa w kraju i dążenia do zreformowania nieefektywnego i skorumpowanego systemu.

Krytycy widzą jednak w tym pretekst do przejęcia przez partię kontroli nad sądami.

O osobnej sprawie, inny ETS. Prokurator Generalny powiedział dwa tygodnie temu, że sąd powinien orzec, że działania Polski w zakresie regulacji sędziów są sprzeczne z prawem obozowym na kilka miesięcy przed ostateczną decyzją.

W 2017 roku polski rząd utworzył izbę dyscyplinarną przy Sądzie Najwyższym, z uprawnieniami do regulowania sędziów, w tym sądów niższej instancji.

Wielu polskich sędziów obawia się, że jest to pole do nacisku, aby wydawać urzędnikom korzystne werdykty.

READ  Pararower Tiarnán O'Donnell zdobywa srebro w regatach Pucharu Świata w Polsce

Izba składa się z sędziów wybranych przez Krajową Radę Sądownictwa, których członkowie są wybierani przez parlament, w którym Pais ma większość.

W swoim komentarzu opublikowanym 6 maja Jewgienij Dansev powiedział, że nowa definicja przewinień dyscyplinarnych w Polsce ma „zimny wpływ” na sędziów, osłabiając ich bezpieczeństwo i niezawisłość.

Sędziowie ETS zainicjują dyskusje; Werdykt spodziewany jest jeszcze w tym roku.

Komisja Europejska, która zapewnia poszanowanie prawa UE przez państwa członkowskie, złożyła skargę do ETS w tej sprawie.

Uważa, że ​​niezależność i dyscyplina nie mogą zapewnić bezstronności sali.

ETS nakazał już zawieszenie izby dyscyplinarnej do czasu ostatecznego orzeczenia, czy sądownictwo zapewnia odpowiednie gwarancje niezawisłości.

Jednak pokój nadal funkcjonuje wbrew orzeczeniu.