WARSZAWA, Polska (AP) – Uroczysty koncert w sobotę otworzył 18. edycję Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, który został przełożony na rok z powodu pandemii koronawirusa.
Zawody miały odbyć się od 2 do 23 października 2020 r., ale władze wstrzymały popularną imprezę w nadziei, że wymogi dystansu społecznego uniemożliwią zwykłym rzeszom kibiców udział w przesłuchaniach w Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Konkurs, w którym grane są wyłącznie utwory Chopina, znany jest z uruchomienia globalnych zleceń dla zwycięzców i finalistów. Obejmuje trzy etapy solowych wykonań fortepianowych, z których najlepszy prowadzi do awansu na wyższy etap, oraz etap finałowy, w którym kilku finalistów gra z orkiestrą jednego z muzyków Chopina.
Zwycięzca otrzymuje złoty medal, nagrodę w wysokości 40 000 euro (45 000 dolarów) oraz prestiżowe kontrakty nagraniowe i koncertowe. Zwycięzca ma zostać ogłoszony 20 października.
Koncerty dla 87 uczestników z całego świata – od Korei Południowej po Stany Zjednoczone – rozpoczną niedzielny poranek występem Xuanyi Mao z Chin. W skład 17-osobowego międzynarodowego jury wchodzą dotychczasowi zwycięzcy i finaliści. W tym roku w jury zabraknie Brazylijczyka Nelsona Freire i Argentynki Marthy Argerich.
Wśród poprzednich zwycięzców znaleźli się Argerich i Garrick Olsson ze Stanów Zjednoczonych i Polski Christian Zimmermann, Artur Blechcz i Seong Jin Cho z Korei Południowej.
W sobotniej ceremonii otwarcia Chu i inni poprzedni finaliści – Juliana Avdeva, Philip Giusiano, Kevin Keener i Dang Tae Son – wykonali utwory fortepianowe Johanna Sebastiana Bacha, Ludwiga van Beethovena i Roberta Schumanna.
Pierwsza edycja odbyła się w 1927 roku, a następnie co pięć lat, ale II wojna światowa zmusiła czwartą edycję do przesunięcia do 1949 roku.
Chopin, najsłynniejszy polski kompozytor i pianista, urodził się w 1810 roku w Żelezowej Woli pod Warszawą z matki Polki i ojca Francuza. Wyjechał z Polski w wieku dziewiętnastu lat, aby poszerzyć swoją edukację muzyczną w Wiedniu, a następnie w Paryżu, gdzie osiadł, komponował i koncertował oraz uczył gry na fortepianie. Zmarł w Paryżu w 1849 r. i został pochowany na cmentarzu Pere Lachaise. Jego serce znajduje się w Kościele Świętego Krzyża w Warszawie.
17 października nie odbędzie się quiz, aby uczestnicy i jury mogli uczestniczyć w tradycyjnych uroczystościach upamiętniających śmierć Chopina, w tym wygłoszeniu „Requiem” Wolfganga Amadeusza Mozarta w Kaplicy Świętego Krzyża.
Egzaminy można oglądać na żywo na kanale YouTube Instytutu Chopina i dalej Polskie Radio Państwowe kanał.
„Ma skłonność do apatii. Rozwiązuje problemy. Miłośnik Twittera. Pragnący być orędownikiem muzyki”.
More Stories
Wokalista Radiohead Thom Yorke schodzi ze sceny, gdy fan skanduje w proteście przeciwko Strefie Gazy
Molly Mae Hague wygląda zupełnie nie do poznania w swoim kostiumie Babci Wilczy z Czerwonego Kapturka, gdy rzuca uroczą kulą bougie na Halloween dla swojej córki Bambi.
Recenzja historii Christophera Reeve’a – „Kompleksowa i afirmująca życie”