Komisja Europejska zatwierdziła polski projekt, który wspiera technologię wody morskiej zgodnie z zasadami pomocy rządu UE.
Za 25 lat różnicą w przypadku umowy dwukierunkowej będzie pomoc w formie premium, ale tylko 100 000 godzin pełnego obciążenia na zainstalowany megawat. W ramach tego modelu zmienna ta jest obliczana jako różnica między ceną referencyjną premii a ceną rynkową energii elektrycznej. Gdy cena rynkowa jest niższa od ceny referencyjnej, użytkownicy są uprawnieni do otrzymywania płatności równych różnicy między tymi dwoma cenami.
Jednak gdy cena rynkowa jest wyższa od ceny referencyjnej, beneficjenci muszą zapłacić państwu różnicę między tymi dwiema cenami.
Całkowity maksymalny budżet projektu wynosi 0,5 22,5 miliarda (0,5 27,5 miliarda) i potrwa do 2030 roku.
W styczniu Senat RP przyjął ustawę Prawo morskie regulujące rozwój morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Po wejściu w życie ustawy polskie firmy energetyczne odwracają uwagę od swoich zasobów węgla i koncentrują się bardziej na powietrzu morskim.
„Potencjał energetyczny Bałtyku jest ogromny, a warunki w polskiej części oceanu są idealne do tego typu inwestycji. Musimy to wykorzystać – komentuje Camila Turnaca, wiceprezes stowarzyszenia.
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
W Polsce odkryto setki artefaktów, w tym hełm celtycki z brązu
Giełdy w Polsce spadają pod koniec sesji; Indeks WIG30 spada o 0,45% Według Investing.com
Ukraiński mistrz boksu Oleksandr Usyk został zwolniony po krótkim zatrzymaniu w Polsce