- Krzysztof Baraniukniezależny dziennikarz
- Belfast
- chrisbaraniuk {at} gmail.com
6 stycznia 2023 r. rząd Wielkiej Brytanii ogłosił, że nawiązał współpracę z BioNTech, firmą, która stworzyła pierwszą szczepionkę mRNA przeciwko COVID-19, w celu zapisania do 10 000 pacjentów do prób nowej szczepionki przeciwnowotworowej mRNA.1
„Szczepionki MRNA to jedno z najbardziej ekscytujących osiągnięć badawczych, jakie pojawiły się po pandemii i istnieją mocne wskazówki, że mogą stać się potężnymi opcjami leczenia raka” – powiedział BBC News Ian Foulkes, przemawiając w Cancer Research UK. Dla BioNTech to ogromny krok naprzód, biorąc pod uwagę, że firma została założona prawie 15 lat temu w celu opracowywania terapii mRNA na raka.
Według danych WHO rak zabija każdego roku znacznie więcej ludzi na całym świecie niż COVID-19. Niezliczone firmy i instytucje badawcze na całym świecie od dawna celowały w szczepionki przeciwnowotworowe – cel badawczy co najmniej od lat 90. XIX wieku.2— ale powszechny sukces pozostaje frustrująco nieuchwytny. Szczepionka przeciwnowotworowa oparta na antygenie nowotworowym (patrz ramka) została zatwierdzona w klinice tylko w jednym celu. Szczepionka Bacillus Calmette-Guérin lub BCG jest również stosowana jako środek immunostymulujący we wczesnym stadium raka pęcherza moczowego, ale cały świat wciąż czeka, aż szczepionki przeciwnowotworowe staną się rzeczywistością.
Przede wszystkim dlatego, że koncepcja szczepionki i sama koncepcja raka są nieco antagonistyczne. Szczepionki opierają się na prostym założeniu: jeśli uda ci się zmusić ludzkie ciała do wytworzenia antygenu – powiedzmy białka kolczastego SARS-CoV-2 – możesz wyszkolić ich układ odpornościowy, jak zwalczać najeźdźcę. Ale, jak mówi Alan Parker, profesor translacyjnej terapii wirusowej i kierownik działu litych nowotworów na Cardiff University, „Rak to choroba…
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Nowy raport WHO pokazuje, jak miasta przyczyniają się do postępu w zapobieganiu chorobom niezakaźnym i urazom
Naukowcy identyfikują „najlepszy punkt” bezpiecznej operacji po zawale serca
Badanie wykazało, że 20% dzieci chorych na zapalenie płuc nie otrzymuje antybiotyków