CBC News dowiedziało się, że rząd federalny bada zarzuty, jakoby polski rząd zwolnił jednego ze swoich dyplomatów za odmowę zbierania informacji o społecznej i politycznej działalności byłego ministra rządu Alberty Tomasza Łukaszuka.
„To naruszenie międzynarodowych protokołów i umów dyplomatycznych. To z pewnością narusza moje prawa człowieka lub moje prawa statutowe” – powiedział Łukaszuk w wywiadzie dla CBC News.
„Nigdy bym się nie spodziewał, że polska dyplomacja zaangażuje się w takie działania… żadne przypadkowe ministerstwo po prostu nie mogłoby mieć na oku Polonii Kanadyjskiej za granicą”.
Łukaszuk, który był wicepremierem w rządzie byłej postępowo-konserwatywnej premier Alison Redford, uważa, że jest celem jego aktywizmu przeciwko kontrowersyjnemu polskiemu księdzu, księdzu Tadeuszowi Rydzykowi, który ma prywatne stacje radiowe i telewizyjne w Polsce.
Rydzyk była krytykowana za kazania zawierające poglądy homofobiczne i antysemickie, a także głoszące przeciwko aborcji i Unii Europejskiej.
W 2020 roku Łukaszuk – stały komentator polityczny Alberty w telewizji CBC – i żydowska grupa adwokacka B’nai Brith z powodzeniem lobbowali diecezję Edmonton, aby powstrzymać Rydzyka przed wygłaszaniem kazań podczas wizyty i aby stacja radiowa w Toronto nie nadawała programów z Rydzyka stacja radiowa Mariga.
Łukaszuk od lat twierdzi, że dementuje pogłoski, jakoby polskie MSZ prosiło o informacje na jego temat i kierowało również osoby, które miałyby zbierać informacje na jego temat.
„Właściwie nie zwracałem na to większej uwagi, ponieważ wydawało się, że jest poza zasięgiem” – powiedział.
„Dopóki nie otrzymałem przysłowiowej, bo była elektroniczna, ale to przysłowiowa brązowa koperta”.
Łukaszuk podzielił się z CBC News, jak mówi, serią zaszyfrowanych wiadomości e-mail z dnia 13 marca 2022 r., 14 czerwca 2022 r. i kwietnia tego roku między sekcją polskiego MSZ, której zadaniem jest koordynacja społeczności polonijnych, a konsulem kraju. generała w Vancouver Andrzeja Mańkowskiego.
„To minister kieruje swoim personelem i konsulatami w całej Kanadzie, prosząc ich o zebranie głębszych informacji na temat działalności społecznej i politycznej Tomasza Łukaszuka” – powiedział Łukaszuk.
„Zdecydowanie dostałem gęsiej skórki, ponieważ jako Polka Kanadyjska, która mieszka w Kanadzie od ponad 40 lat, ten rząd nadal wysyła swoich urzędników do Kanady w celu zbierania informacji, które nie są publicznie dostępne” – powiedziała.
CBC News nie zweryfikowało niezależnie, czy są to oficjalne komunikaty, ale minister spraw zagranicznych Polski Zbigniew Rau był widziany pod koniec lipca 2023 r. Publicznie dostępne wideo.
Politycy opozycji pytają w nim Rao, czy Makovsky został zwolniony, bo nie chciał szpiegować Łukaszuka.
Jeden z polityków przeczytał na głos, po polsku, e-mail do Mańkowskiego.
Jak wynika z tłumaczenia, powiedziała: „Uprzejmie proszę o przygotowanie i przesłanie odpowiednim kanałem do departamentu szczegółowego memorandum na temat działań społeczno-politycznych Pana Tomasza Łukaszuka oraz ich potencjalnego wpływu i znaczenia dla Polonii w Albercie”.
Rao odpowiada, że należy wezwać konsula generalnego, który odmawia podjęcia misji.
Mańkowski nie mówił o swoim odejściu. W e-mailu powiedział CBC News: „Jeśli przygotowujesz materiał na temat mojego zwolnienia, niestety nie mogę tego komentować”.
Z końcem sierpnia ma opuścić swoje stanowisko.
GAC mówi, że ocenia kolejne kroki
Global Affairs poinformowało, że jest świadome zarzutów i potraktowało sprawę poważnie.
Ministerstwo poinformowało w oświadczeniu, że jest w kontakcie z Łukaszukiem, a także ocenia kolejne kroki we współpracy z wywiadem bezpieczeństwa i partnerami społecznymi.
„To nie jest dobry pomysł, aby jakikolwiek kraj robił to za pośrednictwem swoich dyplomatów” – powiedziała Maria Popova, profesor nadzwyczajny nauk politycznych na Uniwersytecie McGill.
Powiedziała: „To jest zakulisowe wzniecanie wewnętrznego polskiego konfliktu politycznego i angażowanie obywatela Kanady, który miał w tej sprawie jednoznaczne stanowisko”.
Popova dodała, że w demokratycznym kraju rzadko zdarza się przyglądać się poczynaniom jednostek.
„Oczywiście autorytarne reżimy często to robią” – powiedziała. „Ale demokracje zwykle nie dbają o indywidualne działania i cenią sobie oczywiście wolność słowa”.
Popova powiedziała jednak, że spodziewa się, iż kanadyjski rząd będzie lekko stąpał w krytyce Polski.
Powiedziała, że zagraniczna ingerencja, o której mowa, wydaje się być bardziej związana z polskimi wewnętrznymi problemami politycznymi niż z jakąkolwiek sprawą polityki kanadyjskiej.
„Istnieje możliwość, że komunikacja tylnym kanałem wysłała wiadomość” – powiedziała Popova.
Rzecznik Departamentu Spraw Zagranicznych Rządu RP odniósł CBC News do traktatu ONZ regulującego międzynarodowe stosunki dyplomatyczne.
Rzecznik Prasowy stwierdził, że „wszystkie instrukcje, zarządzenia dotyczące czynności i sprawozdania wydawane przez Ambasadę/Konsulaty RP mieszczą się w prawach i przywilejach określonych przez Konwencję Wiedeńską”.
Prasowe nie potwierdziło ani nie zaprzeczyło autentyczności e-maili.
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
W Polsce odkryto setki artefaktów, w tym hełm celtycki z brązu
Giełdy w Polsce spadają pod koniec sesji; Indeks WIG30 spada o 0,45% Według Investing.com
Ukraiński mistrz boksu Oleksandr Usyk został zwolniony po krótkim zatrzymaniu w Polsce