Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kalifornia oskarża Exxon o wprowadzanie opinii publicznej w błąd w sprawie recyklingu tworzyw sztucznych

Kalifornia oskarża Exxon o wprowadzanie opinii publicznej w błąd w sprawie recyklingu tworzyw sztucznych

Uzyskaj streszczenie redaktora za darmo

Kalifornia złożyła pozew przeciwko ExxonMobil, oskarżając ją o fałszywe promowanie możliwości recyklingu tworzyw sztucznych, stając się tym samym pierwszym stanem w USA, który stara się pociągnąć duży koncern naftowy do odpowiedzialności za zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi.

W pozwie zarzuca się, że Exxon, jeden z największych na świecie producentów tworzyw sztucznych, przez pół wieku oszukiwał opinię publiczną w sprawie zrównoważonego rozwoju swoich produktów z tworzyw sztucznych, w tym polimerów znajdujących się w plastikowych pojemnikach, naczyniach i butelkach po napojach. W pozwie dochodzi się od koncernu olejowego odszkodowania za szkody spowodowane produkcją tworzyw sztucznych.

„ExxonMobil przez dziesięciolecia oszukiwał opinię publiczną, przekonując nas, że recykling tworzyw sztucznych może rozwiązać kryzys związany z odpadami z tworzyw sztucznych i zanieczyszczeniami, choć wyraźnie wiedział, że nie jest to możliwe” – powiedział prokurator generalny Kalifornii Rob Bonta. „ExxonMobil kłamał, aby zwiększyć swoje rekordowe zyski kosztem naszej planety i potencjalnie zagrozić naszemu zdrowiu”.

W skardze powołuje się na dowody pochodzące z lat 70. XX wieku, dostarczone przez firmę i jej przedstawicieli z branży, które przyznają, że recykling nie jest sposobem na uporanie się ze wszystkimi odpadami z tworzyw sztucznych, mimo że firma w dalszym ciągu finansuje kampanie reklamowe zachwalające możliwość recyklingu swoich produktów.

Exxon odrzucił twierdzenia Kalifornii, obwiniając za problem zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi niepowodzenie stanu w zbudowaniu skutecznego systemu recyklingu.

„Urzędnicy Kalifornii od dziesięcioleci wiedzą, że ich system recyklingu jest nieskuteczny” – czytamy w oświadczeniu. „Nie podjęli działań, a teraz próbują zwalić winę na innych, zamiast nas pozywać, mogli współpracować z nami, aby rozwiązać problem i zapobiec wyrzucaniu plastiku na wysypiska śmieci”.

Oskarżenia te pojawiają się w czasie, gdy tworzywa sztuczne odgrywają coraz większą rolę we wspieraniu popytu na ropę naftową oraz w czasie, gdy Organizacja Narodów Zjednoczonych przygotowuje się do mediacji pod koniec listopada w sprawie pierwszego na świecie wiążącego porozumienia w sprawie ograniczenia zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi w Korei Południowej, porozumienia, które ma porównano do porozumienia… Paryż Zmiany Klimatu 2015.

READ  Porozumienie GM toruje drogę do zakończenia strajku samochodowego w USA

Według OECD, globalne zużycie tworzyw sztucznych, główny czynnik napędzający popyt na produkty petrochemiczne, ma się potroić do 2060 r., do 1,3 miliarda ton. Według S&P Global Commodity Insights w ubiegłym roku Chiny były największym producentem tworzyw sztucznych, nieznacznie wyprzedzając Amerykę Północną.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna wskazuje, że sektor petrochemiczny będzie „największym czynnikiem” wzrostu popytu na ropę naftową w ciągu najbliższych czterech lat, gdyż elektryfikacja sektorów energetycznego i transportowego zmniejsza światowe zapotrzebowanie na ropę naftową. Z raportu Lawrence Berkeley National Laboratory wynika, że ​​do połowy stulecia przemysł tworzyw sztucznych będzie odpowiadał za 10% światowych emisji, w porównaniu z 5% w 2019 r.

Pozew Kalifornii przeciwko Exxon jest następstwem dochodzenia dotyczącego sektorów paliw kopalnych i petrochemicznego oraz ich roli w zanieczyszczeniu tworzywami sztucznymi w 2022 r. Grupa organizacji non-profit, w tym Sierra Club i Fundacja Surfrider, złożyła w poniedziałek podobny pozew, wymierzony w Exxon w związku z wprowadzającymi w błąd twierdzeniami na temat jego działalności. Plastikowy.

Władze stanowe i lokalne podejmują coraz większe wysiłki, aby pociągnąć firmy do odpowiedzialności za wytwarzane przez nie odpady z tworzyw sztucznych. Na początku tego roku prokurator generalna Nowego Jorku Letitia James złożyła pozew przeciwko PepsiCo, żądając od producenta żywności i napojów ograniczenia zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi i zapłacenia odszkodowania.

Kraje rozwijające się, ekolodzy i przedsiębiorstwa wzywają do uwzględnienia ograniczenia produkcji tworzyw sztucznych w ostatecznym traktacie ONZ w sprawie tworzyw sztucznych, którego oczekuje się pod koniec roku, argumentując, że poleganie na rozwiązaniach w zakresie gospodarki odpadami, takich jak recykling, jest niewystarczające.

Karen McKee, szefowa działu rozwiązań produktowych Exxon, powiedziała na początku tego roku Financial Times, że nałożenie ograniczeń produkcji nie rozwiąże problemu zanieczyszczeń i że negocjatorzy ONZ muszą być „otwarci” w kwestii rozwiązań.

Exxon wyprodukował w ubiegłym roku 11,2 miliona ton metrycznych polietylenu i prowadzi zakład chemicznego recyklingu tworzyw sztucznych w Baytown w Teksasie.

READ  Czy Shiba Inu przekroczy poziom 0,0000259 USD? Spojrzenie na sprawę SHIB

Według OECD około 10 procent wszystkich tworzyw sztucznych jest poddawanych recyklingowi, a organizacja szacuje, że inwestycje w recykling powinny osiągnąć 1 bilion dolarów do 2040 roku, w porównaniu z niecałe 20 miliardów dolarów obecnie.