Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Japonia po wejściu w recesję traci tytuł trzeciej co do wielkości gospodarki świata  Japonia

Japonia po wejściu w recesję traci tytuł trzeciej co do wielkości gospodarki świata Japonia

Według opublikowanych w czwartek danych Niemcy wyprzedziły Japonię na pozycji trzeciej co do wielkości gospodarki świata i pogrążyły się w recesji, w związku z problemem słabego jena oraz starzejącej się i kurczącej się populacji.

Gospodarka Japonii, obecnie czwarta co do wielkości na świecie, wzrosła w 2023 r. o 1,9% w wartościach nominalnych – czyli bez uwzględnienia inflacji – ale w dolarach PKB wyniósł 4,2 biliona dolarów w porównaniu z 4,5 biliona dolarów w Niemczech.

Zmiana, która następuje ponad dziesięć lat po tym, jak Chiny oddały drugie miejsce na rzecz Chin, wynika z gwałtownego spadku wartości jena w stosunku do dolara w ciągu ostatnich dwóch lat. Słaby jen zmniejsza zyski z eksportu w przypadku ich repatriacji. W latach 2022 i 2023 japońska waluta spadła o około jedną piątą w stosunku do dolara amerykańskiego, w tym w zeszłym roku spadek o 7%.

Niemcy, podobnie jak Japonia, są ubogie w zasoby, starzejące się społeczeństwo i w dużej mierze opierają się na eksporcie. Największą gospodarką Europy wstrząsnęły także rosnące ceny energii w związku z wojną Rosji na Ukrainie, rosnące stopy procentowe w strefie euro i chroniczny niedobór wykwalifikowanych pracowników.

Podczas gdy japońscy producenci samochodów i inni eksporterzy skorzystali na słabym jenie, co sprawia, że ​​ich towary stają się tańsze na rynku międzynarodowym, kryzys pracy w tym kraju jest poważniejszy niż w Niemczech, w których kraj ten stara się zaradzić spadającemu wskaźnikowi urodzeń.

Niepowodzenie podjętych przez rząd prób zwiększenia wskaźnika urodzeń oznacza, że ​​oczekuje się pogłębienia chronicznych niedoborów siły roboczej, mimo że kraj przyjmuje rekordową liczbę pracowników z zagranicy.

Minister rewitalizacji gospodarczej Yoshitaka Shindo powiedział reporterom, że przewaga Niemiec nad Japonią pokazała, że ​​„konieczne” jest promowanie reform strukturalnych, w tym zapewnienie większej liczbie kobiet pracy w pełnym wymiarze godzin i zmniejszenie barier dla inwestycji zagranicznych.

READ  W miarę jak EPS rośnie i rośnie, ciekawa jest Izolacja Jarocin Spółka Akcyjna (GPW: IZO).

„Wdrożymy wszystkie kroki polityczne, aby wesprzeć podwyżki płac”, aby pobudzić wzrost oparty na popycie, Kyodo News cytuje wypowiedź Shindo.

Czwartkowe dane pokazały, że realny PKB – łączna wartość towarów i usług – skurczył się o 0,1% w ciągu ostatnich trzech miesięcy 2023 r. w porównaniu z poprzednim kwartałem z powodu słabych wydatków gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, według Urzędu Rady Ministrów.

Konsumpcja prywatna, która odpowiada za ponad połowę działalności gospodarczej Japonii, spadła o 0,2%, ponieważ gospodarstwa domowe zmagały się z wyższymi kosztami życia i niższymi płacami realnymi.

Wzrost w poprzednim kwartale również został zrewidowany w dół do -0,8%, co oznacza, że ​​Japonia znajduje się w technicznej recesji – zwykle definiowanej jako dwa kolejne kwartały recesji.

W latach 70. i 80. XX w. niektórzy przewidywali, że tani, wysokiej jakości eksport samochodów i elektroniki użytkowej z Japonii wyprzedzi Stany Zjednoczone i stanie się największą gospodarką świata.

Zamiast tego pęknięcie na początku lat 90. w Japonii bańki spekulacyjnej napędzanej aktywami było zapowiedzią kilku „straconych dekad” stagnacji gospodarczej i deflacji.

Tetsuji Okazaki, profesor ekonomii na Uniwersytecie Tokijskim, powiedział, że najnowsze dane odzwierciedlają rzeczywistość słabszej Japonii, która może spodziewać się mniejszej obecności w gospodarce światowej. „Kilka lat temu Japonia szczyciła się na przykład silnym sektorem samochodowym. Jednak wraz z pojawieniem się samochodów elektrycznych nawet ta przewaga została zachwiana”.

W 2010 r. nowo uzyskany przez Chiny status drugiej co do wielkości gospodarki świata spowodował, że Japonia zaczęła się zastanawiać, czy jest w stanie dotrzymać kroku gospodarkom wschodzącym.

Chociaż niedawny spadek Japonii na czwarte miejsce wynikał z dramatycznych ruchów walutowych, utrata trzeciego miejsca na rzecz borykającej się z problemami niemieckiej gospodarki byłaby poważnym ciosem dla jej pewności siebie oraz dla i tak już bardzo niepopularnego premiera Fumio Kishidy.

READ  Sąd UE ponownie wstrzymuje ataki Polski na niezawisłość sądownictwa | międzynarodowy

Jest mało prawdopodobne, że na tym zjeżdżalnia się zakończy. Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego gospodarka Indii, napędzana dużą i rosnącą młodą populacją, w 2026 r. ma wyprzedzić Japonię, a w następnym Niemcy.

Japonii nie udało się zmaksymalizować swojego potencjału wzrostu – tę trudną sytuację ekonomiści przypisują kryzysowi demograficznemu, jak stwierdziła gazeta biznesowa Nikkei w niedawnym artykule redakcyjnym.

„Sytuację tę należy postrzegać jako sygnał pobudkowy, aby przyspieszyć zaniedbane reformy gospodarcze” – stwierdziła Nikkei.