17:27 JST, 30 października 2023 r
Wiadomo, że Japonia i Polska planują podpisać memorandum o współpracy w zakresie badań i rozwoju wysokotemperaturowego reaktora chłodzonego gazem (HTGR).
Porozumienie wzmocni relacje w obszarach takich jak zasoby ludzkie i budowa obiektów z nimi związanych w Polsce. Współpraca ma również na celu pomoc w promowaniu utrzymania, rozwoju i rozpowszechniania japońskiej wiedzy technologicznej.
Oczekuje się, że w ciągu najbliższych dni Minister Edukacji, Kultury, Sportu, Nauki i Technologii Masahito Moriyama odbędzie spotkanie online z Minister Klimatu i Środowiska Anną Moskwą w celu formalnego zawarcia umowy.
Memorandum będzie szczegółowo omawiać promocję rozwoju zasobów ludzkich, budowanie potencjału w instytucjach badawczych w obu krajach oraz wymianę wiedzy. Potwierdzona zostanie także współpraca w zakresie budowy zaplecza badawczego umożliwiającego badania magazynowania energii cieplnej wydobywanej z reaktorów gazowych i produkcji wodoru.
Ponadto dokument obejmie kwestie postępowania z własnością intelektualną – w tym danymi badawczymi – oraz zawiera postanowienia dotyczące organizowania przez Tokio i Warszawę spotkań bezpośrednich lub online co najmniej raz w roku w celu monitorowania współpracy.
HTGR wykorzystują hel do chłodzenia rdzenia reaktora. Hel jest stabilny chemicznie nawet w wysokich temperaturach, co zmniejsza ryzyko korozji rur lub eksplozji wodoru. Stosowanie materiałów ogniotrwałych do obsługi paliwa jądrowego i rdzeni reaktorów znacznie zmniejsza ryzyko poważnych awarii – takich jak stopienie rdzenia reaktora – w porównaniu z konwencjonalnymi reaktorami lekkowodnymi.
Oprócz wysokiego poziomu bezpieczeństwa, HTGR mogą wytwarzać wodór jako bezemisyjne źródło energii, a konkurencja w zakresie takiej technologii jest silna na całym świecie.
Japonia zamierza rozpocząć eksploatację prototypowego reaktora jądrowego – o krok od reaktora komercyjnego – w latach trzydziestych XXI wieku. Japońska Agencja Energii Atomowej (JAEA) nadzoruje eksperymentalny reaktor HTTR w Oarai w prefekturze Ibaraki. Reaktor wcześniej był liderem światowych osiągnięć badawczych, w tym osiągnął stan krytyczny w 1998 r., ale nie nadawał się do użytku przez ponad 10 lat, częściowo z powodu Wielkiego Trzęsienia Ziemi we Wschodniej Japonii w 2011 r., które wzbudziło obawy dotyczące stagnacji w badaniach.
Aby rozwiać te obawy, Japońska Agencja Energii Atomowej poszukuje współpracy międzynarodowej. Osiągnęła porozumienie w sprawie wspólnego opracowania paliwa jądrowego z instytucją badawczą w Wielkiej Brytanii w celu opracowania prototypowego reaktora.
W listopadzie ubiegłego roku urząd przygotował także umowę o współpracy rozwojowej z polską instytucją badawczą. Polska planuje rozpocząć eksploatację reaktora eksperymentalnego w drugiej połowie lat 20. XX wieku.
Dzięki nowemu memorandum rząd ma także nadzieję na pobudzenie rozwoju lokalnej infrastruktury.
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
W Polsce odkryto setki artefaktów, w tym hełm celtycki z brązu
Giełdy w Polsce spadają pod koniec sesji; Indeks WIG30 spada o 0,45% Według Investing.com
Ukraiński mistrz boksu Oleksandr Usyk został zwolniony po krótkim zatrzymaniu w Polsce