Ministrowie spraw zagranicznych Japonii i Nowej Zelandii zgodzili się w poniedziałek przyspieszyć rozmowy w sprawie paktu o wymianie informacji wywiadowczych, ponieważ oba narody wyspiarskie zobowiązały się do wzmocnienia więzi bezpieczeństwa i współpracy w regionie Indo-Pacyfiku w obliczu wspólnej troski o rosnącą asertywność Chin.
Minister spraw zagranicznych Nowej Zelandii Nanaya Mahota i jej japoński odpowiednik Yashimasa Hayashi również uzgodnili podczas rozmów w Tokio współpracę w kwestiach priorytetowych dla krajów wyspiarskich Pacyfiku, takich jak zmiany klimatyczne, bezpieczeństwo morskie i infrastruktura.
Oba kraje zobowiązały się do zapewnienia, że region wysp Pacyfiku, gdzie wpływy Chin szybko rosną, pozostanie stabilny, zamożny i wolny od obcej ingerencji i przymusu oraz że „prawa, wolności i suwerenność wszystkich krajów, niezależnie od ich wielkości i siły, będą chronione”, zgodnie z oświadczeniem japońskiego ministerstwa spraw zagranicznych.
Hayashi powiedział, że Japonia w ramach nowej strategii bezpieczeństwa narodowego zacieśnia współpracę z podobnie myślącymi krajami w celu utrzymania i rozszerzenia „wolnego i otwartego” porządku międzynarodowego, a współpraca z Nową Zelandią jest bardzo ważna.
W grudniu rząd japońskiego premiera Fumio Kishidy wprowadził znaczne ulepszenia w zakresie bezpieczeństwa i obrony, w tym zdolność do kontrataku, która zrywa z powojenną doktryną ograniczającą Japonię do samoobrony przy jednoczesnym podwojeniu wydatków na obronę w ciągu pięciu lat.
Kishida powiedział w poniedziałek na sesji parlamentarnej, że Ministerstwo Obrony kupuje 400 wyprodukowanych w USA pocisków manewrujących Tomahawk do rozmieszczenia już w 2026 r. Tomahawki będą używane na wyposażonych w radar niszczycielach Aegis i będą w stanie razić cele w odległości do 1600 kilometrów . daleko.
Potencjalne wykorzystanie kontrataku wymaga jednak wysoce zaawansowanego cyberbezpieczeństwa i wywiadu, których Japonii brakuje. Miał nadzieję na zacieśnienie stosunków z członkami koalicji wywiadowczej Five Eyes i podpisał umowy o wymianie informacji wywiadowczych ze Stanami Zjednoczonymi, Australią i Wielką Brytanią oraz negocjował umowy z dwoma pozostałymi członkami, Nową Zelandią i Kanadą.
Hayashi powiedział, że on i Mahota zgodzili się „przyspieszyć wczesne zawarcie umowy o bezpieczeństwie informacji, która będzie podstawą współpracy w zakresie bezpieczeństwa i obrony między dwoma krajami”.
„Fanatyk muzyki. Profesjonalne rozwiązywanie problemów. Czytelnik. Wielokrotnie nagradzany telewizyjny ninja”.
More Stories
Obietnice wyborcze Kamali Harris przypominają obietnice Jacindy Ardern
Wybory w USA: Joe Biden mógł pomóc Trumpowi w jego „śmieciowych” gafach.
Wydarzenie Trumpa w Madison Square Garden zostało zakłócone prymitywnymi uwagami wstępnymi