Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Jak pandemia COVID-19 wpłynęła na leczenie pacjentów z rakiem trzustki?

Jak pandemia COVID-19 wpłynęła na leczenie pacjentów z rakiem trzustki?

Pandemia koronawirusa 2019 (COVID-19) spowodowana wirusowym zespołem ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej 2 (SARS-CoV-2) nadal wpływa na i tak już przeciążony system opieki zdrowotnej.

Na przykład pandemia zaostrzyła kryzys opieki zdrowotnej związany z rakiem, ponieważ większość zasobów została przeniesiona na leczenie pacjentów zakażonych SARS-CoV-2. W rezultacie czas oczekiwania na usługi opieki zdrowotnej niezwiązane z COVID-19 dramatycznie się wydłużył.

pobyt: Opieka zdrowotna w Anglii została dotknięta pandemią COVID-19 w całej ścieżce raka trzustki: badanie kohortowe z wykorzystaniem OpenSAFELY-TPP. Źródło obrazu: Ground Picture/Shutterstock.com

tło

W czasie pandemii zmieniły się zachowania pacjentów wobec korzystania z usług opieki zdrowotnej, ponieważ w celu ochrony wybrali dystans społeczny. Ludzie byli również bardzo ostrożni w związku z bezprecedensowym stresem personelu medycznego podczas pandemii, który doprowadził do powszechnego dystansu społecznego w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2. Zmiany te dotknęły pacjentów onkologicznych, ponieważ są oni w dużym stopniu zależni od świadczeń opieki zdrowotnej.

Rozpoznanie raka trzustki wymaga sprawnego systemu, gdyż daje on niespecyficzne objawy. Niektóre objawy związane z tym rodzajem raka obejmują cukrzycę, niedrożność dróg żółciowych, utratę wagi i wysoki poziom cukru we krwi.

Terminowa ocena hemoglobiny glikowanej (HbA1c), czynności wątroby i wskaźnika masy ciała (BMI) pomaga we wczesnym rozpoznaniu i monitorowaniu postępu choroby. Ogromne obciążenie systemu opieki zdrowotnej w czasie pandemii opóźniło leczenie raka, co zawsze miało wpływ na rokowanie.

Aby złagodzić te negatywne skutki pandemii, pierwszym krokiem jest ocena skali wpływu. Nowe badanie opublikowane na medRxiv* Serwer preprint bada wpływ pandemii COVID-19 na usługi związane z rakiem trzustki w Anglii.

o studiowaniu

Jednym z celów obecnego badania była ocena wpływu na szeroki zakres usług, takich jak diagnoza, leczenie i wyniki. Autorzy określają ilościowo liczbę świadczeń zdrowotnych, które mogłyby być udzielone, gdyby nie wystąpiła pandemia COVID-19. Oceniono również schemat przywracania świadczeń zdrowotnych po pandemii.

READ  Kobieta, która schudła 200 funtów i nienawidzi gotowania, dzieli się 5 łatwymi posiłkami

Przeanalizowano elektroniczną dokumentację medyczną (EHR) osób dorosłych z rakiem trzustki mieszkających w Anglii. Wszyscy uczestnicy zostali zdiagnozowani między 1 stycznia 2015 r. a 30 września 2022 r.

W tym badaniu wykorzystano reprezentatywny dla kraju zbiór danych OpenSAFELY-TPP, składający się z rekordów 24 milionów osób, czyli około 40% populacji Anglii. OpenSAFELY to platforma analityczna, która odpowiada na pilne pytania badawcze dotyczące COVID-19.

Wyniki

Podczas pandemii wiele usług związanych z rakiem trzustki zostało zakłóconych w trakcie leczenia. Odkrycie to jest zgodne z wcześniejszym badaniem, w którym opisano szkodliwy wpływ pandemii na usługi opieki zdrowotnej.

Oceny opieki zdrowotnej, w tym BMI, HbA1c i czynność wątroby, były dostępne dla mniejszej liczby pacjentów niż przed pandemią. Wskazuje to, że pandemia COVID-19 wpłynęła na wczesną diagnostykę raka trzustki, a także innych chorób, takich jak cukrzyca. Może to również wpłynąć na jakość rutynowych danych badawczych.

Co ważne, zauważono, że nawet dwa i pół roku po pandemii testy na wcześniejsze rozpoznania raka trzustki nie wróciły do ​​poziomu sprzed pandemii. Jednak osoby, u których zdiagnozowano raka trzustki, otrzymały odpowiednią opiekę.

Zauważono również, że osoby, u których już przed pandemią zdiagnozowano raka trzustki, doświadczyły początkowego spadku otrzymywania powyższych rutynowych badań; Jednak poziomy powróciły do ​​​​szóstego miesiąca pandemii.

Zaobserwowane i prognozowane miesięczne wskaźniki (jak gdyby nie doszło do pandemii COVID-19) A) rozpoznania raka trzustki na 100 000 zarejestrowanych pacjentów oraz B) rozpoznania cukrzycy na 100 osób z rozpoznaniem raka trzustki.

Chociaż poprzednie badania wykazały, że podczas pierwszej fali pandemii zawieszono wiele usług diagnostycznych niezwiązanych z nagłymi przypadkami, takich jak obrazowanie jamy brzusznej, zostało to szybko przywrócone zgodnie z wytycznymi dotyczącymi kontroli zakażeń.

W przeciwieństwie do innych rodzajów raka, takich jak rak piersi, nerki i jelita grubego, w obecnym badaniu zauważono, że rokowanie w przypadku raka trzustki i cukrzycy nie uległo znaczącej zmianie. Dzieje się tak dlatego, że diagnostyka tych dwóch chorób nie jest uzależniona od programów badań przesiewowych i usług diagnostycznych w podstawowej opiece zdrowotnej.

READ  Skany PET/CT są „kluczowe” u pacjentów z chłoniakiem z komórek NK/T

Wyniki te kontrastowały z wcześniejszymi badaniami, w których stwierdzono, że rozpoznanie cukrzycy opóźnia się z powodu negatywnych skutków pandemii dla systemu opieki zdrowotnej.

Punkty siły i słabości

Jednym z głównych atutów obecnego badania jest zestaw danych OpenSAFELY-TPP, który jest bardzo reprezentatywny dla populacji. W szczególności projekt badania umożliwił ocenę wpływu pandemii COVID-19 na konkretne choroby, a nie na już znane skutki dla ogólnych usług opieki zdrowotnej.

Analiza dużego zbioru danych dostarczyła mniej obciążonych szacunków wpływu epidemii. Główne ograniczenie badania koncentrowało się na wykorzystaniu kodów klinicznych do ekstrakcji danych, co zwiększało ryzyko pominięcia ważnych informacji lub błędnego kodowania.

wnioski

Dla zapewnienia dobrej jakości usług niezbędne jest monitorowanie obciążenia świadczeń zdrowotnych. Regularna ocena pomogłaby również określić stopień wychodzenia z sytuacji kryzysu epidemiologicznego.

Ponadto ważne jest również, aby poprzez wdrażanie nowych strategii uczyć się od prężnych służb opieki zdrowotnej, które nadal świadczyły usługi nieprzerwanie przez cały okres pandemii.

*Ważna uwaga

medRxiv Publikuje wstępne raporty naukowe, które nie zostały zrecenzowane i dlatego nie powinny być uważane za rozstrzygające, ukierunkowujące praktykę kliniczną/zachowania zdrowotne lub traktowane jako twarde informacje.