Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Jak optymalnie wykorzystać klimatyzację

Czy lepiej jest włączyć klimatyzację na krótko w ciągu dnia, czy po prostu zostawić ją włączoną? wyjaśnia Mark Goldsworthy.

Chociaż wiele osób ma teraz w domu klimatyzator, wiele z nich nadal nie jest pewnych, jak efektywnie z niego korzystać.

Klimatyzacja zużywa dużo energii. Na przykład włączenie wszystkich świateł w przeciętnym domu przez cały dzień i noc zużywa tyle samo energii, co godzina klimatyzacji w tym samym pomieszczeniu.

Wiele osób uważa, że ​​można zaoszczędzić pieniądze i energię, po prostu włączając klimatyzator na bardzo niską temperaturę, np. 17°C, na krótki czas w celu schłodzenia pomieszczenia – przed wyłączeniem go i cieszeniem się chłodnym powietrzem aż do kolejnego nadmuchu jest potrzebne. Później. Jednak aby osiągnąć bardzo niską temperaturę w pomieszczeniu, potrzeba dużo energii.

Chociaż krótkotrwałe i sporadyczne uruchamianie go w bardzo niskiej temperaturze może wydawać się oszczędne, nie będzie to najbardziej energooszczędna opcja. Oto, co możesz zrobić zamiast tego.

Zacznij od obniżenia temperatury w domu

Po pierwsze, spróbuj zmniejszyć potrzebę klimatyzacji. Przede wszystkim znajdź sposoby, aby zapobiec przegrzaniu domu.

Ciepło może pochodzić z zewnątrz przez powierzchnie takie jak ściany, okna i sufity. Gorące powietrze może przedostawać się pod drzwiami lub przez otwarte okna i otwory wentylacyjne. Urządzenia i znajdujące się w nich osoby również mogą wytwarzać ciepło (chociaż wpływ ciepła na ludzi jest na ogół stosunkowo niewielki, chyba że jest to duża grupa).

Aby zmniejszyć część tego ciepła, możesz:

  • Zamknij zasłony i okna, zanim zrobi się gorąco
  • Użyj ograniczników przeciągu wokół drzwi zewnętrznych, aby zapobiec przedostawaniu się gorącego powietrza do środka
  • Sadzenie drzew (drzewa liściaste umożliwiają przenikanie światła słonecznego zimą)
  • Zainstaluj osłony zewnętrzne, szczególnie po północnej i zachodniej stronie domu
  • Popraw izolację dachu i ścian oraz oszklenie i uszczelnienie okien (jeśli pozwala na to czas i budżet)
  • Ogranicz używanie piekarnika i płyty kuchennej w bardzo upalne dni (ale bardziej wydajne urządzenia zmniejszają efekt ogrzewania i oszczędzają energię).
READ  Covid-19: Podróżnym, którzy odwiedzili witrynę w Sydney, kazano się przetestować

Dachowe systemy fotowoltaiczne zapewniają podwójną korzyść: zapewniają cień na dachu, zapobiegając przedostawaniu się ciepła w ten sposób, a także równoważą zużycie energii.

Jeśli mieszkasz w domu dwupiętrowym, w piwnicy może być o kilka stopni chłodniej; Pomocne może być samo siedzenie na dole w bardzo upalny dzień.

Ustaw klimatyzator na najwyższy komfortowy poziom

Próbujemy pokonać upał (zdjęcie archiwalne)

Jeśli spojrzymy na samą jednostkę klimatyzacyjną, najbardziej energooszczędnym środkiem jest ustawienie temperatury na najwyższą wartość, która jest nadal komfortowa (26°C w ciągu dnia i 22°C podczas snu). Potem po prostu pozwól temu zadziałać.

Nowoczesne jednostki (wyposażone w technologię znaną jako „inwerter”) skutecznie dostosowują swoją moc wyjściową, aby utrzymać wybraną temperaturę wewnętrzną.

Bądź jednak ostrożny; Ustawienie zbyt niskiej temperatury może spowodować, że urządzenie zużyje więcej energii, niż się spodziewa (na podstawie naklejki z gwiazdką).

Starsze jednostki bez inwertera będą się włączać i wyłączać, aby utrzymać temperaturę, i ogólnie będzie można usłyszeć i poczuć ich włączanie i wyłączanie. (Dla kontrastu, nowsze jednostki inwerterowe nie mają tendencji do częstego włączania i wyłączania; zwykle pozostają włączone i stale regulują swoją moc wyjściową.)

Ogólnie rzecz biorąc, w przypadku urządzeń bez inwertera, pozostawanie włączone znacznie dłużej niż wyłączone oznacza, że ​​klimatyzator pracuje zbyt ciężko. Może to oznaczać, że urządzenie jest za małe w stosunku do przestrzeni, którą chcesz schłodzić, lub że w domu jest za dużo ciepła (gotowasz grilla?). Może również wskazywać na błąd.

Wentylatory sufitowe i konserwacja mogą pomóc

Niezależnie od rodzaju posiadanej klimatyzacji, na każdy 1 stopień Celsjusza spadku temperatury zużycie energii wzrasta o 5 do 10%. Dlatego ważne jest, aby nie przechładzać. Dlatego też wielokrotne uruchamianie klimatyzatora na bardzo niską temperaturę przez cały dzień nie jest rozsądne.

READ  Rośnie presja, by wysłać Jaira Bolsonaro na mobilizację ze Stanów Zjednoczonych

Używanie wentylatorów sufitowych z klimatyzatorem może sprawić, że temperatura będzie o 2–3 stopnie chłodniejsza ze względu na ruch powietrza, co oznacza, że ​​można ustawić klimatyzator na wyższą temperaturę. Wentylatory zużywają minimalną ilość energii w porównaniu do klimatyzacji.

Regularnie czyść filtry powietrza (instrukcja wyjaśni, jak to zrobić) i upewnij się, że kratki wentylacyjne i otwory wentylacyjne nie są blokowane przez meble ogrodowe lub rośliny w jednostkach zewnętrznych.

Jeśli części jednostek zewnętrznych są poważnie skorodowane lub wygięte, jednostka prawdopodobnie również nie będzie działać. Zwierzęta mogą uszkodzić jednostki zewnętrzne, ale części często można łatwo wymienić.

Jeśli klimatyzator nie działa dobrze, wydaje nietypowe dźwięki lub na wyświetlaczu pojawiają się kody usterek, należy go oddać do serwisu.

Jeśli nastąpi zmiana zimna, wyłącz klimatyzator i otwórz jak najwięcej okien i drzwi, aby umożliwić przepływ bryzy przez dom.

Jeśli posiadasz taryfę za energię elektryczną obowiązującą w określonym czasie (będzie ona podana na rachunku za energię elektryczną), ograniczenie zużycia po południu i wczesnym wieczorem może wiele zaoszczędzić. Ceny energii mogą się w tym czasie podwoić lub więcej.

Wydajna jednostka może na dłuższą metę zaoszczędzić pieniądze

Kiedy nadejdzie czas na wymianę klimatyzatora, dokładnie rozważ jego efektywność energetyczną i liczbę gwiazdek.

Im więcej gwiazdek, tym lepiej. Nawet wyższa półgwiazdka może z nawiązką zwrócić się przez cały okres użytkowania urządzenia (zwłaszcza, jeśli używasz go również zimą do ogrzewania).

Dr Mark Goldsworthy jest starszym pracownikiem naukowym w CSIRO.

Ten artykuł został ponownie opublikowany z Rozmowa Na licencji Creative Commons.