Najświeższe informacje Departamentu Stanu USA zgoda Sprzedaż przez polską zagraniczną armię sterowców i systemów rozpoznania radarowego powierzchniowego (ASRR) to nie tylko ważny krok w dostarczaniu narodowi europejskiemu powietrznej technologii wczesnego ostrzegania, ale także poważny impuls dla Połączonych Sił pod dowództwem USA. Wysiłek w domenie dowodzenia i kontroli (CJADC2).
7 lutego Agencja Współpracy w zakresie Bezpieczeństwa Obronnego (DSCA) ogłosiła zapotrzebowanie Polski na systemy ASRR wraz z pokładowymi radarami wczesnego ostrzegania (AEW) z funkcją identyfikacji przyjaciela lub wroga (IFF), elektronicznymi systemami czujników i systemami dokującymi wyposażonymi w linowe i zasilane uprząż. Zintegrowane światłowody, systemy kontroli naziemnej (GCS) i inny powiązany sprzęt, a koszt transakcji szacowany jest na 1,2 miliarda dolarów. Głównymi wykonawcami będą Raytheon Intelligence and Space, TCOM, ELTA North America i QinetiQ.
W listopadzie 2023 r. firmie QinetiQ przyznano kontrakt na operacje i konserwację III dla systemu radarowego sterowca na uwięzi (TARS) amerykańskiego Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Ceł i Ochrony Granic (CBP), który może rzucić trochę światła na FMS w Polsce.
W ramach kontraktu o wartości 170 milionów dolarów firma zapewni działania operacyjne i utrzymaniowe programu TARS, które obejmą operacje balonowe, operacje radarów naziemnych, monitorowanie systemów sieci danych i kontrolę naziemną. Według QinetiQ, między innymi dzięki balonom na uwięzi operatorzy mogą przesyłać w czasie rzeczywistym istotne dane na temat podejrzanej aktywności.
Jeśli chodzi o CJADC2, technologia taka jak TARS może pomóc w zapewnieniu tego, czego planiści szukają w swoich wysiłkach na rzecz ułatwienia interoperacyjności funkcji dowodzenia, kontroli, komunikacji i komputera bojowego (C4) we wszystkich obszarach operacji. Jedną z głównych misji programu jest wzmocnienie globalnej integracji sił i wspólnych operacji pomiędzy krajami NATO, sojusznikami i innymi partnerami.
Podejmując podobne działania we wrześniu 2023 r. amerykańska DSCA zgodziła się wysłać do Polski FMS w celu dostarczenia Systemu Dowodzenia Bojowego (IBCS) Zintegrowanej Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej (IAMD) oraz powiązanego sprzętu, za szacunkowy koszt 4 miliardy dolarów. Sprzedaż obejmowała 93 centra operacyjne IBCS EOC i 175 przekaźników zintegrowanej sieci kierowania ogniem IBCS (IFCN).
W Stanach Zjednoczonych wspólne wysiłki badawczo-rozwojowe Sił Powietrznych, Armii i Marynarki Wojennej związane z ogólnymi wysiłkami w zakresie dowodzenia i kontroli prawdopodobnie przyniosą w ciągu następnej dekady ponad 9 miliardów dolarów. Chociaż wiele programów wspiera program w ten czy inny sposób, trzy największe i najbardziej stymulujące wysiłki to Zaawansowany System Zarządzania Bitwą Sił Powietrznych (ABMS), Projekt Konwergencji Armii i Projekt Wyższości Marynarki Wojennej.
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
„Majestatyczna jasność”: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie znajduje nową stałą siedzibę | Wakacje w Polsce
Ochama wkracza do Europy, uruchamiając nowy magazyn w Polsce, aby zwiększyć efektywność
Polska może pozyskać inwestycje w pobliżu