Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Jak nowy polski sterowiec mógłby wesprzeć wysiłki Pentagonu na rzecz połączenia wszystkiego

Jak nowy polski sterowiec mógłby wesprzeć wysiłki Pentagonu na rzecz połączenia wszystkiego

Najświeższe informacje Departamentu Stanu USA zgoda Sprzedaż przez polską zagraniczną armię sterowców i systemów rozpoznania radarowego powierzchniowego (ASRR) to nie tylko ważny krok w dostarczaniu narodowi europejskiemu powietrznej technologii wczesnego ostrzegania, ale także poważny impuls dla Połączonych Sił pod dowództwem USA. Wysiłek w domenie dowodzenia i kontroli (CJADC2).

7 lutego Agencja Współpracy w zakresie Bezpieczeństwa Obronnego (DSCA) ogłosiła zapotrzebowanie Polski na systemy ASRR wraz z pokładowymi radarami wczesnego ostrzegania (AEW) z funkcją identyfikacji przyjaciela lub wroga (IFF), elektronicznymi systemami czujników i systemami dokującymi wyposażonymi w linowe i zasilane uprząż. Zintegrowane światłowody, systemy kontroli naziemnej (GCS) i inny powiązany sprzęt, a koszt transakcji szacowany jest na 1,2 miliarda dolarów. Głównymi wykonawcami będą Raytheon Intelligence and Space, TCOM, ELTA North America i QinetiQ.

W listopadzie 2023 r. firmie QinetiQ przyznano kontrakt na operacje i konserwację III dla systemu radarowego sterowca na uwięzi (TARS) amerykańskiego Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Ceł i Ochrony Granic (CBP), który może rzucić trochę światła na FMS w Polsce.

W ramach kontraktu o wartości 170 milionów dolarów firma zapewni działania operacyjne i utrzymaniowe programu TARS, które obejmą operacje balonowe, operacje radarów naziemnych, monitorowanie systemów sieci danych i kontrolę naziemną. Według QinetiQ, między innymi dzięki balonom na uwięzi operatorzy mogą przesyłać w czasie rzeczywistym istotne dane na temat podejrzanej aktywności.

Jeśli chodzi o CJADC2, technologia taka jak TARS może pomóc w zapewnieniu tego, czego planiści szukają w swoich wysiłkach na rzecz ułatwienia interoperacyjności funkcji dowodzenia, kontroli, komunikacji i komputera bojowego (C4) we wszystkich obszarach operacji. Jedną z głównych misji programu jest wzmocnienie globalnej integracji sił i wspólnych operacji pomiędzy krajami NATO, sojusznikami i innymi partnerami.

Podejmując podobne działania we wrześniu 2023 r. amerykańska DSCA zgodziła się wysłać do Polski FMS w celu dostarczenia Systemu Dowodzenia Bojowego (IBCS) Zintegrowanej Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej (IAMD) oraz powiązanego sprzętu, za szacunkowy koszt 4 miliardy dolarów. Sprzedaż obejmowała 93 centra operacyjne IBCS EOC i 175 przekaźników zintegrowanej sieci kierowania ogniem IBCS (IFCN).

READ  Polska Holandia | wiadomości ze świata

W Stanach Zjednoczonych wspólne wysiłki badawczo-rozwojowe Sił Powietrznych, Armii i Marynarki Wojennej związane z ogólnymi wysiłkami w zakresie dowodzenia i kontroli prawdopodobnie przyniosą w ciągu następnej dekady ponad 9 miliardów dolarów. Chociaż wiele programów wspiera program w ten czy inny sposób, trzy największe i najbardziej stymulujące wysiłki to Zaawansowany System Zarządzania Bitwą Sił Powietrznych (ABMS), Projekt Konwergencji Armii i Projekt Wyższości Marynarki Wojennej.