Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Jak Nowa Zelandia może dogonić fińską gospodarkę

Jak Nowa Zelandia może dogonić fińską gospodarkę

Premier Finlandii, Sanna Marin, doradziła, jak Nowa Zelandia może naśladować zaawansowaną technologicznie i wysokodochodową gospodarkę swojego kraju.

Była w kraju na początku tego tygodnia w ramach delegacji handlowej, w skład której wchodzili przedstawiciele firm takich jak Nokia i Kone Corporation.

Finlandia ma mniejsze nierówności dochodów niż Nowa Zelandia, mierzone współczynnikiem GINI, a także wyższy PKB na mieszkańca i wskaźnik rozwoju społecznego.

W przeciwieństwie do fińskiego profilu eksportu elektroniki i wyrobów gotowych, w eksporcie Nowej Zelandii dominują gałęzie przemysłu podstawowego.

W ekskluzywnym wywiadzie premier Sanna Marin powiedziała Q+A z Jackiem Tammy, że sekretem ich sukcesu jest zaangażowanie w edukację oraz badania i rozwój, a kwestia ta została pominięta w codziennej polityce.

„Właściwie dzielimy cel z partiami opozycyjnymi, aby zwiększyć nasze inwestycje w badania i rozwój do 4% do 2030 r. To bardzo wysoki i ambitny cel” – powiedział Marin.

Obejmuje to sektor prywatny, powiedziała, i że „tylko jedna trzecia funduszy inwestycyjnych zostanie zapewniona przez rząd, a dwie trzecie będzie pochodzić z sektora prywatnego”.

Jednak Marin ostrzegł, że kraje powinny uważać na to, z kim handlują, zwłaszcza z Chinami – największym partnerem handlowym Nowej Zelandii.

„W przyszłości przekonamy się, że technologii i środowiska cyfrowego będzie więcej w naszych społeczeństwach niż obecnie, i musimy upewnić się, że nie ma tego rodzaju zależności, które stają się słabymi punktami i zagrożeniami, które się zmaterializują.

„Musimy więc upewnić się, że mamy różne szlaki handlowe, że mamy demokratycznych partnerów, z którymi handlujemy, że mamy możliwości produkcji, powiedzmy, chipów półprzewodnikowych – całej infrastruktury krytycznej, której potrzebujemy w naszych społeczeństwach cyfrowych” — powiedział Marin.

Powiedziała, że ​​rosyjska inwazja na Ukrainę uwydatniła niebezpieczeństwa związane z powiązaniami z reżimami autorytarnymi.

„Jako Europejczycy jesteśmy bardzo uzależnieni od rosyjskiej energii i nie możemy liczyć na nowe technologie i infrastrukturę cyfrową, jeśli chodzi o państwa autorytarne. Nie możemy być aż tak słabi”.

READ  „Nigdy się nie poddam”, rezygnując z funkcji ministra klimatu