Naukowcy proponują nową teorię ewolucji człowieka.
Przełomowa nowa analiza danych sugeruje, że główne prehistoryczne zmiany ewolucyjne były napędzane cyklicznymi zmianami klimatu równikowego.
W przeszłości najwięcej uwagi naukowej poświęcono epokom lodowcowym na półkuli północnej jako czynnikowi ewolucyjnemu – ale teraz naukowcy sugerują, że cykle zjawisk pogodowych El Niño i La Niña, w regionie wokół równika, były również głównymi czynnikami przyczyniającymi się do rozwoju ludzkości . Ewolucja w ciągu ostatnich 3,5 miliona lat.
Zarówno epoki lodowcowe, jak i równikowe cykle klimatyczne są wynikiem wspólnego popędu niezwiązanego z klimatem – cyklicznych zmian orbity Ziemi i sposobu, w jaki nasza planeta krąży w przestrzeni.
Aby zademonstrować związek między głównymi ewolucyjnymi osiągnięciami człowieka a zmianami klimatu tropikalnego, naukowcy przeprowadzili bezprecedensową analizę danych klimatycznych uzyskanych z osadów jeziornych i rdzeni dna morskiego wydobytych z Afryki oraz z otaczających mórz i oceanów.
Do tej pory naukowcy z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii, Stanów Zjednoczonych i Etiopii przeanalizowali dane z osadów jeziornych w Kenii, Malawi, Etiopii i Ghanie oraz osadów z dna morskiego u wybrzeży Tanzanii, Namibii, Kongo i Mauretanii. Libia i Egipt. .
Analiza tych jąder, prowadzona przez paleoklimatolog dr Stephanie Caboth-Bahr z Uniwersytetu w Poczdamie, pozwoliła naukowcom wykazać związek między ewolucją człowieka a zmianami klimatu tropikalnego w ciągu ostatnich 600 000 lat.
Teraz planują wydobyć więcej jąder, aby cofnąć wiedzę naukową o afrykańskim klimacie o 3 miliony lat wstecz.
Ponieważ zmiany orbitalne i obrotowe Ziemi w tym okresie są już znane, naukowcy już teoretycznie wiedzą, co prawdopodobnie odkryją rdzenie.
Ich artykuł, opublikowany dzisiaj w American Science Journal PNAS, Wyjaśnia związek między wielką zmianą klimatu równikowego a pojawieniem się naszego gatunku przodków (starożytny Homo sapiens) około 300 000 lat temu.
Ale jest prawie pewne, że w tropikalnym klimacie Afryki zajdą inne poważne zmiany sprzed około 2,4 miliona lat, 2 miliony lat temu i 800 000 lat temu – a każda z tych potencjalnych zmian odnosi się do głównych rozdziałów w historii ewolucji ludzkości.
Uważa się, że każda z tropikalnych zmian klimatycznych doprowadziła do zaskakujących zmian, ponieważ niektóre części Afryki były mniej lub bardziej znośne.
Trwające badania wskazują, że w niektórych okresach Afryka Zachodnia była całkowicie sucha, a Afryka Wschodnia żyzna i mokra – ale w innych okresach było dokładnie odwrotnie.
Gwałtowne zmiany na dużą skalę prawdopodobnie miały miejsce co najmniej osiem razy w ciągu ostatnich 3,5 miliona lat – w wyniku czego pierwsi ludzie musieli kilkakrotnie migrować i szybko dostosowywać się.
Naukowcy sugerują teraz, że to presje adaptacyjne wywołane odwróceniem klimatu doprowadziły do większych przepływów migracyjnych, zwiększonego przepływu genów, szybszej adaptacji środowiskowej, przyspieszonej ewolucji i pojawienia się nowego gatunku ludzkiego.
Wśród głównych starożytnych gatunków ludzkich, które mogły wyłonić się w całości lub częściowo z powodu odbić w klimacie równikowym, ludzie byli pierwszymi, którzy stworzyli wyrafinowane narzędzia kamienne (odrzucać2,4 miliona lat temu Stojący mężczyzna (Co najmniej 80 procent mądrzejszy niż jego poprzednicy) 2 miliony lat temu, Homo heidelbergensis 800 000 lat temu i gatunki naszych bezpośrednich przodków są starożytne Homo sapiens300 000 lat temu.
Klimatolodzy uważają, że każde krytyczne zdarzenie zmiany klimatu równikowego nie rozpoczęło się w Afryce ani w jej pobliżu, ale na Oceanie Spokojnym, największym oceanie na naszej planecie. Zmiany orbity Ziemi i jej rotacja prowadzą do zmian ilości ciepła słonecznego oddziałującego na Ocean Spokojny, a to z kolei prowadzi do okresowych zmian ciśnienia atmosferycznego w powietrzu nad oceanem.
Następnie te zmiany w atmosferze rozprzestrzeniły się na Ocean Indyjski, Afrykę i wreszcie na Ocean Atlantycki, prowadząc do zmiany klimatu równikowego na kontynencie afrykańskim.
„Proponujemy całkowicie nowe ramy klimatyczne, które można wykorzystać do badania korelacji między klimatem tropikalnym a archeologicznymi i kopalnymi materiałami ludzkimi w długim okresie” – powiedział dr Caboth Bahr.
„Dotychczasowe dane wskazują, że musimy lepiej zrozumieć tropikalne zmiany klimatyczne, aby lepiej zrozumieć ewolucję człowieka” – powiedziała.
Inny główny autor PNAS Profesor Mark Maslin z University College London powiedział, że trwające badania mogą zasadniczo zmienić światowe postrzeganie mechanizmów napędzających ewolucję człowieka.
Profesor Maslin, autor niedawnej ważnej książki na temat ewolucji człowieka, powiedział: „Zrozumienie związku między gwałtownymi zmianami klimatu w Afryce a środowiskiem na tym kontynencie ma kluczowe znaczenie, jeśli mamy zrozumieć przyczyny leżące u podstaw kluczowych elementów ewolucji człowieka”. Nazywa się w Afryce Kolebka ludzkości.
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Nowy raport WHO pokazuje, jak miasta przyczyniają się do postępu w zapobieganiu chorobom niezakaźnym i urazom
Naukowcy identyfikują „najlepszy punkt” bezpiecznej operacji po zawale serca
Badanie wykazało, że 20% dzieci chorych na zapalenie płuc nie otrzymuje antybiotyków