Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Jak często należy prać pościel i ręczniki?

Jak często należy prać pościel i ręczniki?

Ludzie nie zawsze są zgodni co do tego, jak często zmieniać pościel. Zdjęcia/Getty

Wydaje się, że każdy ma inne zdanie na temat tego, jak często należy prać ręczniki i pościel. Chociaż wiele osób może zastanawiać się, czy najlepsze są dni czy tygodnie, w ankiecie przeprowadzonej w Wielkiej Brytanii prawie połowa samotnych mężczyzn stwierdziła, że ​​nie myje pościeli przez okres do czterech miesięcy.

To dość oczywiste, że cztery miesiące to bardzo dużo czasu na rzucenie palenia, ale jaka jest idealna częstotliwość?

Pościel i ręczniki są bardzo różne, dlatego należy je prać w różnych odstępach czasu. Chociaż co tydzień lub dwa na ogół wystarczą na prześcieradła, najlepiej prać ręczniki co kilka dni.

W końcu kto nie lubi dotyku nowej pościeli i zapachu świeżo wypranego ręcznika?

Dlaczego warto częściej prać ręczniki

Ręczniki należy prać częściej niż prześcieradła. Zdjęcia/Getty Images

Wycierając się, na ręczniku umieszczasz tysiące komórek skóry i miliony drobnoustrojów. Ponieważ używasz ręcznika do wycierania się po prysznicu, ręcznik jest regularnie wilgotny.

Każdej nocy odkładasz na pościeli znaczną ilość martwego naskórka, drobnoustrojów, potu i sebum. Ale jeśli nie masz ciężkiej marynarki nocnej, Twoja pościel nie zamoczy się po nocy.

Ręczniki są również wykonane z grubszego materiału niż prześcieradła, dlatego dłużej pozostają wilgotne.

Co zatem powoduje problem z wilgocią? Mokre ręczniki są pożywką dla bakterii i pleśni. Pleśń szczególnie lubi wilgotne środowisko. Chociaż pleśń niekoniecznie będzie widoczna (aby ją zobaczyć, potrzebny byłby znaczny wzrost), może to prowadzić do nieprzyjemnego zapachu.

Oprócz nieprzyjemnych zapachów narażenie na drobnoustroje znajdujące się w ręcznikach i pościeli może prowadzić do astmy, alergicznych podrażnień skóry lub innych infekcji skóry.

Jaka jest zatem idealna częstotliwość?

W przypadku pościeli wszystko zależy od takich czynników, jak to, czy wziąłeś prysznic tuż przed pójściem spać, czy też położyłeś się do łóżka po długim, spoconym dniu i wziąłeś prysznic rano. W tym drugim przypadku konieczne będzie częstsze pranie pościeli. Ogólnie rzecz biorąc, raz na tydzień lub co dwa tygodnie powinno wystarczyć.

READ  Łagodna infekcja Covid może prowadzić do „ważnych” zmian w mózgu

Ręczniki najlepiej prać częściej – na przykład co kilka dni – natomiast ręcznik do twarzy należy czyścić po każdym użyciu. Ponieważ zostanie całkowicie zamoczony, dłużej pozostanie nawilżony i zatrzyma więcej komórek skóry i drobnoustrojów.

Pierz ręczniki w wysokiej temperaturze (na przykład 65°C), ponieważ zabije to wiele drobnoustrojów. Jeśli zależy Ci na oszczędności energii, możesz ustawić niższą temperaturę i dodać do prania szklankę octu. Ocet zabije drobnoustroje i zapobiegnie nieprzyjemnemu zapachowi.

Regularnie czyść pralkę i susz gumową fałdę po każdym praniu, ponieważ jest to kolejne miejsce, w którym lubią rozwijać się drobnoustroje.

Pościel i ręczniki są bardzo różne, dlatego należy je prać w różnych odstępach czasu.  Zdjęcia/Getty Images
Pościel i ręczniki są bardzo różne, dlatego należy je prać w różnych odstępach czasu. Zdjęcia/Getty Images

Śmierdzące ręczniki

A co jeśli regularnie pierzesz ręczniki, a mimo to nadal śmierdzą? Jednym z powodów pojawienia się tej piłki może być fakt, że po praniu pozostawiłeś ją w pralce przez długi czas. Zwłaszcza jeśli cykl prania jest ciepły, czas, gdy jest ciepły i wilgotny, pozwoli drobnoustrojom szczęśliwie się rozwijać. W warunkach laboratoryjnych liczba tych bakterii może się podwajać co 30 minut.

Ważne jest, aby po użyciu ręcznik powiesić do wyschnięcia i nie zostawiać ręczników w pralce po zakończeniu cyklu. Jeśli to możliwe, wieszaj ręczniki i pościel na słońcu. Spowoduje to ich szybkie i całkowite wysuszenie oraz wzmocni świeży, czysty zapach bawełny. Korzystanie z suszarki jest dobrą alternatywą, jeśli pogoda jest zła, ale przebywanie na słońcu na świeżym powietrzu jest zawsze lepsze, jeśli to możliwe.

Nawet jeśli Twój ręcznik ma być wyprany, nie wrzucaj mokrego ręcznika do kosza na pranie, gdyż mokry i brudny ręcznik będzie doskonałą pożywką dla drobnoustrojów. Zanim rozpoczniesz proces prania, ręcznik i inne ubrania wokół niego mogą wydzielać nieprzyjemny zapach. Przywrócenie świeżego zapachu ręczników może być trudne.

A co z „samoczyszczącą się” pościelą i ręcznikami?

Niektóre firmy sprzedają ręczniki i prześcieradła „szybkoschnące” lub „samoczyszczące”. Ręczniki szybkoschnące wykonane są z materiałów syntetycznych, które są tkane w sposób pozwalający na szybkie wyschnięcie. Pomoże to zapobiec rozwojowi drobnoustrojów i nieprzyjemnemu zapachowi powstającemu, gdy ręczniki są mokre przez dłuższy czas.

READ  Indie: Samochód połknął cały strumień w ciągu kilku sekund

Jednak idea produktów samoczyszczących jest bardziej skomplikowana. Większość tych produktów zawiera nanosrebro lub miedź, które są metalami antybakteryjnymi i zabijają mikroorganizmy. Związki antybakteryjne zahamują rozwój bakterii i mogą być przydatne w zmniejszaniu nieprzyjemnych zapachów i zmniejszeniu częstotliwości czyszczenia pościeli i ręczników.

Nie usunie jednak zabrudzeń takich jak oleje, łuski skóry i pot. Choć bardzo podoba mi się pomysł samodzielnego czyszczenia pościeli i ręczników, tak się nie dzieje.

Nadmierne stosowanie środków przeciwdrobnoustrojowych, takich jak nanosrebro, może prowadzić do uodpornienia się drobnoustrojów na nie.

Riti Venter – Profesor nadzwyczajny nauk klinicznych i zdrowotnych na Uniwersytecie Południowej Australii