Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Jak Acciona Energia planuje powrót morskiej energii wiatrowej z SSE Renewables w Polsce?

Ponieważ hiszpańska firma Acciona Energia wraz ze swoim partnerem SSE Renewables planuje powrót do morskiej energetyki wiatrowej, firmy koncentrują się na rozwoju łańcucha dostaw potrzebnego do budowy morskiej energetyki wiatrowej w Polsce – rynku, na którym jeszcze nie zainstalowano pierwszych morskich turbin wiatrowych.

Andrzej Konarowski, country manager Acciona Energia w Polsce, powiedział miesięcznikowi Windpower, że głównym priorytetem partnerów jest budowanie umiejętności pracowników w zakresie instalacji i konserwacji morskiej energetyki wiatrowej.

Powiedział, że obie firmy prowadzą rozmowy z uniwersytetami i szkołami wyższymi na temat dostosowania programów wspierających edukację i szkolenie krajowego łańcucha dostaw morskiej energii wiatrowej.

„Chcemy, aby łańcuch dostaw ewoluował wraz z nami” – dodał. „To wyzwanie z naszego punktu widzenia, ale coś budujemy i chcielibyśmy być jego dużą częścią. [Poland’s] Przejście energetyki z węgla na odnawialne źródła energii.

Polska ma Zidentyfikowano 5,9 GW morskiej mocy wiatrowej za stałą taryfę i obecnie wdraża rundę dzierżawy dna morskiego przed konkurencyjnymi przetargami planowanymi w połowie dekady.

Konarovsky uważa, że ​​wczesne prace nad solidnym łańcuchem dostaw uatrakcyjnią ostateczną aukcję partnerów rozwojowych, a także pomogą im w przyszłych projektach w Polsce i być może w innych częściach Morza Bałtyckiego.

Wybór strony

Acciona i SSE niedawno ogłosiły lokalizację – Strefę 60.E.4, położoną 85 kilometrów od Władysławowa w północno-środkowej Polsce, z głębokością wody do 58 metrów – którą mają nadzieję zabezpieczyć podczas trwającej wycieczki po Polsce. Zmagają się z konkurencją w okolicy, m.in. z grupy Simply Blue, która m.in Prześlij również na stronę.

Simon Redfern, kierownik SSE Renewables Show, opisał obszar 60.E.4 jako posiadający „doskonałe zasoby wiatrowe”, ale przyznał, że miejsce to nie jest wolne od wyzwań – głębokiej wody i odległości od brzegu.

Konarovsky powiedział, że deweloperzy planują wykorzystać fundamenty grawitacyjne, które wykorzystają balast do zabezpieczenia kadłuba na dnie morskim, aby sprostać wyzwaniom związanym z rozwojem projektu na głębokich wodach. Zamierzają również wykorzystać kable wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC), aby umożliwić przesył energii elektrycznej na duże odległości.

Dodał, że dzięki swojej obecności w kraju – posiadając wcześniej rozwiniętą energetykę wiatrową i fotowoltaikę na lądzie – Acciona jest uzbrojona w wiedzę na temat procesów administracyjnych i regulacyjnych związanych z rozwojem projektów energetycznych, a także firm, które mogą przejść na morską energetykę wiatrową.

Siostrzana spółka Acciony, Mostostal Warszawa, była w przeszłości zaangażowana w polskie projekty infrastrukturalne, w tym elektrownie, chemikalia i wieże radiowe. Konarwski twierdził również, że opracował również fundament grawitacyjny, który byłby odpowiedni dla polskiego Bałtyku i można go zbudować szybko i bezpiecznie.

Długa gra

Partnerzy mają nadzieję uzyskać dzierżawę w trwającej rundzie alokacji w Polsce, a następnie rywalizować o kontrakt na różnicę (CfD) w Przetargi zaplanowane na lata 2025 i 2027.

Konarovsky nie jest zaniepokojony długim czasem między wynajmem dna morskiego a aukcjami w połowie dekady i powiedział, że „wyzwaniem” będzie zrobienie wszystkiego, co jest potrzebne przed aukcjami KTR.

Wyjaśnił, że deweloperzy będą musieli przeprowadzić studia wykonalności i analizy techniczne dla projektu, w tym oceny oddziaływania na środowisko i jak dokładnie farma wiatrowa przekaże energię na ląd.

Obecne myślenie obejmuje wykorzystanie kabli HVDC – uważanych za najbardziej wydajny sposób przesyłania dużych ilości energii elektrycznej na duże odległości – oraz podstacji morskich na platformach, aby umożliwić przesyłanie energii elektrycznej na duże odległości.

Konarofsky powiedział miesięcznikowi Windpower, że Acciona i SSE Docelowo dążenie do rozwoju ponad 1 GW morskiej energetyki wiatrowej w Polsce – ale nie będzie to skłaniało się ku ustalonemu celowi, ani tego, jaka jest moc ich projektu w wybranym przez nich regionie.

Powrót sektora

Acciona i SSE ogłaszają partnerstwo dla morskiej energetyki wiatrowej U wybrzeży Hiszpanii i Portugalii Na początku 2021 roku, oznaczający powrót hiszpańskiego dewelopera do sektora.

SSE może być doświadczonym graczem w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej, ale jej hiszpański partner nie doczekał ukończenia budowy morskiej farmy wiatrowej.

Konarowski uważa jednak, że efektywność Acciona Energia w zakresie rozwoju, budowy i eksploatacji innych źródeł energii może zostać przeniesiona na morską energetykę wiatrową.

Powiedział, że kiedy Acciona po raz pierwszy zaangażowała się w projekty morskiej energetyki wiatrowej u wybrzeży Hiszpanii na początku 2010 r., sektor morskiej energii wiatrowej był „mniej zainteresowany deweloperami i sponsorami projektów, zwłaszcza tymi, którzy prowadzą działalność w zakresie lądowej energii wiatrowej”. Wyjaśnił, że od tego czasu dojrzał, dzięki ulepszonej technologii i wyrafinowanym ramom regulacyjnym.

„Teraz wracamy do tego, wiemy jak rozwijać technologię, jak ją wdrażać, jak działać i wciąż szukamy kilku innowacyjnych projektów. [in offshore wind]. „

Konarovsky przewiduje, że wojna na Ukrainie, a co za tym idzie rosnące pragnienie niezależności energetycznej UE od Rosji, będzie generować impuls dla planów różnych krajów dotyczących morskiej energetyki wiatrowej.

Jeśli chodzi o rozwój morskiej energetyki wiatrowej w innych krajach, Konarossi mówi, że Acciona jest „zainteresowana możliwościami, które mogą się pojawić”, ale podkreśla, że ​​na razie koncentruje się na polskim Bałtyku.