Ambasador RP w Katarze, Jego Ekscelencja Pan Janusz Jancki (w środku); Radca Ministra, Ambasada RP w Doha, Grzegorz Gawain (po lewej); Oraz Przewodniczący Katarsko-Polskiej Rady Biznesu Paweł Kułaga podczas konferencji prasowej. Fotografia: Ahmed Barakat
Doha: IV Katarsko-Polskie Forum Nowych Technologii wzmocni współpracę technologiczną pomiędzy Katarem a Polską. Jego Ekscelencja Pan Janusz Jancki, Ambasador RP w Katarze, powiedział: „Katar jest dla nas bardzo ważnym partnerem, a wielkość wymiany handlowej pomiędzy obydwoma krajami jest imponująca”.
Organizatorami forum, które odbędzie się 26 września, jest Katarsko-Polska Rada Biznesu i Ambasada RP w Doha. Wydarzenie ma strategiczne partnerstwa z zainteresowanymi stronami, takimi jak Qatar Financial Centre (QFC), Orlen (polski konglomerat multienergetyczny), OSDU Open Group Forum, Katarska Agencja Promocji Inwestycji (IPA), Katarski Park Naukowo-Technologiczny (QSTP), QTerminals. oraz dynamika SLB i SNT.
„Otrzymaliśmy bardzo pozytywne opinie od naszych katarskich partnerów wraz z rosnącą liczbą organizacji. Tegoroczna edycja charakteryzuje się nową koncepcją, ponieważ jako ambasada szukamy najskuteczniejszych sposobów wzmacniania współpracy oraz promocji Kataru i Polski. Zaprosiliśmy globalnie uznani liderzy, tacy jak Microsoft i IBM, aby podkreślić, że Katar robi „Mamy ambicję przedstawić Katar i Polskę jako centrum spotkań korzystające z tej samej infrastruktury, co centra danych” – powiedział podczas konferencji prasowej Jego Ekscelencja Pan Janusz Janke.
Ambasador dodał: „Katar jest dla nas bardzo ważnym partnerem. Z Kataru importujemy jedną trzecią naszego zapotrzebowania na skroplony gaz ziemny. Wolumen naszego handlu jest imponujący, ale chcemy go dywersyfikować, a nie ograniczać się wyłącznie do energii”.
Mówiąc o stosunkach dwustronnych pomiędzy obydwoma krajami Janke zauważył: „W ubiegłym roku nasze obroty sięgnęły 2 miliardów dolarów. Polska jest centrum produkcyjnym, więc w Katarze możemy znaleźć rzeczy wyprodukowane w Polsce i dystrybuowane przez międzynarodowe firmy, takie jak handel samochodami, elektroniką i AGD Nasze firmy muszą wiedzieć więcej o rynku katarskim i odwrotnie oraz znać dostępne możliwości biznesowe.
Komentując to wydarzenie Yousef Mohammed Al-Jaida, dyrektor generalny Qatar Financial Centre, powiedział: „Qatar Financial Center jest dumny z bycia częścią Katarsko-Polskiego Forum Nowych Technologii. To wydarzenie ma na celu nie tylko promowanie innowacyjności, ale także wspieranie rozwoju gospodarczego. Reprezentuje także wspólne zaangażowanie Polski i Kataru we współpracę na rzecz budowania jaśniejszej przyszłości opartej na technologii.
Zgodnie z globalnymi celami zrównoważonego rozwoju wydarzenie poświęcone będzie innowacjom technologicznym w celu integracji odnawialnych źródeł energii oraz wykorzystania wychwytywania i składowania dwutlenku węgla w celu łagodzenia zmiany klimatu. Wydarzenie organizowane we współpracy z Open Group OSDU Forum uwydatni potrzebę stworzenia ujednoliconej, otwartej i opartej na standardach platformy danych dla przemysłu energetycznego.
Przemawiając na konferencji prasowej Paweł Kulaga, Przewodniczący Katarsko-Polskiej Rady Biznesu, powiedział: „Partnerstwo z Forum Grupy Otwartej OSDU jest bardzo interesujące dla Kataru i Bliskiego Wschodu, ponieważ organizacja ta liczy 600 członków, w tym 200 z sektor energetyczny Platforma ma na celu zrzeszanie firm Sektory naftowo-gazowy, energetyczny i IT współpracują nad zbudowaniem platformy do udostępniania dużych zbiorów danych, która odgrywa kluczową rolę w obu branżach.
Mamy nadzieję, że to forum zacieśni wzajemną współpracę nie tylko pomiędzy Katarem i Polską, ale na poziomie globalnym. Misją Polsko-Katarskiej Rady Biznesu jest zawsze jeszcze zacieśnienie tych relacji.
„Polskę można traktować jako centrum, tak jak Katar jest centrum Bliskiego Wschodu, Afryki Wschodniej i Azji Południowej, ze względu na obiekty, które zostały zbudowane, takie jak lotnisko Hamad, port morski i platforma lądowa – Qatar Financial Center ( QFC). Polska jest największym i najbardziej zaludnionym krajem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) i lokalnie jest liderem. Stąd można z sukcesem rozszerzyć działalność do UE.
Odpowiadając na zapytanie dotyczące udziału polskich firm, powiedział: „W przypadku tego wydarzenia skupiamy się bardziej na sektorach energetyki, IT i cyberbezpieczeństwa, w których weźmie udział około pięciu czołowych polskich firm, a reszta to firmy międzynarodowe ze swoimi obecność w Polsce.” „.
Mówiąc o poziomie inwestycji Kataru w Polsce, powiedział: „Były inwestycje w nieruchomości i komercyjne powierzchnie biurowe, ale teraz spodziewamy się znaczącego wkładu w sektor logistyczny poprzez budowę portu głębinowego połączonego również z Polską”. Dostawy LNG, co jest pierwszą największą katarską inwestycją w Polsce.
Pan Grzegorz Gawain, Radca Minister w Ambasadzie RP w Doha, powiedział: „W tym roku na Forum jest jeszcze coś wyjątkowego, ponieważ postanowiliśmy dodać kulturowego charakteru temu wydarzeniu branżowemu, prezentując prace Jerzego Novoselski, jeden z najwybitniejszych współczesnych malarzy polskich.
Dodał: „Główną ideą forum jest przybliżenie największych międzynarodowych firm z doświadczeniem z Kataru i Polski. „Chcemy dowiedzieć się od nich o dostępnych możliwościach i sposobie funkcjonowania na tych dwóch rynkach” – dodał.
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
„Majestatyczna jasność”: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie znajduje nową stałą siedzibę | Wakacje w Polsce
Ochama wkracza do Europy, uruchamiając nowy magazyn w Polsce, aby zwiększyć efektywność
Polska może pozyskać inwestycje w pobliżu