Naukowcy w końcu zidentyfikowali zaskakujące pochodzenie dziwnych plam oceanicznych, które wydają się krążyć po powierzchni Morza Bałtyckiego — pyłki drzew.
Rozmyte plamy są wyraźnie widoczne podczas korekcji kolorów zdjęcie satelitarne (Otwiera się w nowej karcie) Został sfotografowany u wybrzeży Gdańska w Polsce 16 maja 2018 r., ale w ostatnich latach kilkakrotnie pojawiał się na zdjęciach satelitarnych.
Naukowcy wiedzieli, że wirujące wzory były spowodowane przez prądy napędzane przez wiatr i fale, które poruszały plamy na powierzchni oceanu, ale nie byli pewni, z czego dokładnie się składają. Początkowo eksperci podejrzewali, że to glony lub „śluz morski” – lepka substancja wytwarzana przez jakiś plankton.
Jednak w badaniu opublikowanym w styczniu w czasopiśmie Zdalne wykrywanie otoczenia (Otwiera się w nowej karcie)naukowcy przeanalizowali właściwości odblaskowe tajemniczego materiału i odkryli, że jest on bardzo podobny do pyłku sosnowego (Pinus sylvestris). Wygląd plam, napisali naukowcy, oraz bezpośrednie obserwacje lokalnych naukowców potwierdziły później, że właśnie z tego powstały plamy.
Powiązany: 10 niesamowitych ujęć Ziemi z kosmosu w 2022 roku
Sosny są najpospolitszym drzewem w Polsce, stanowiąc ponad 55% lasów w kraju, które z kolei zajmują niecałe 30% powierzchni kraju, wg. Lasy Państwowe Polska (Otwiera się w nowej karcie). Jednak wcześniej nie było wiadomo, że pyłki drzew zostały zdmuchnięte z morza.
Po zidentyfikowaniu pyłku naukowcy przyjrzeli się historycznym zdjęciom satelitarnym i zauważyli, że podobne plamy pojawiły się 14 razy w latach 2000-2021. Ilość pyłku w plamach rosła z roku na rok, a plamy zaczęły pojawiać się również wcześniej w tym roku.
Zmiany poziomów pyłków w okresie badania odzwierciedlają ogólnoświatowy trend wynikającego z nich wzrostu poziomów pyłków Zmiana klimatu.
W lutym 2021 r. w czasopiśmie opublikowano badanie nauki o środowisku (Otwiera się w nowej karcie) Okazało się, że w Ameryce Północnej poziom pyłków wzrósł o 21% w latach 1990-2018, a sezon pylenia trwał średnio około 20 dni.
Według NASA Obserwatorium Ziemi (Otwiera się w nowej karcie)Zmiany te są wynikiem dodatkowego dwutlenku węgla w atmosferze, co pozwala roślinom wytwarzać więcej pyłku.
Ponieważ pyłek jest tak bogaty w węgiel organiczny, zespół uważa, że potrzebne są dalsze badania, aby w pełni ocenić rolę, jaką odgrywa on w ekosystemach oceanicznych.
„Gdybyśmy mogli śledzić gromadzenie się pyłków w różnych miejscach, mogłoby to dostarczyć przydatnych danych do badań rybołówstwa” – powiedział główny autor badania. Chuanmin jest (Otwiera się w nowej karcie)wizualny oceanograf z University of South Florida, powiedział Earth Observatory. Dodał, że dane mogą również uzupełniać naziemne detektory pyłków w śledzeniu długoterminowych trendów, które mogą mieć wpływ na osoby z alergiami.
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
„Majestatyczna jasność”: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie znajduje nową stałą siedzibę | Wakacje w Polsce
Ochama wkracza do Europy, uruchamiając nowy magazyn w Polsce, aby zwiększyć efektywność
Polska może pozyskać inwestycje w pobliżu