Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Inteligentne bandaże informują lekarza, czy rana jest całkowicie zagojona za pomocą aplikacji telefonu

Inteligentne bandaże informują lekarza, czy rana jest całkowicie zagojona za pomocą aplikacji telefonu

Naukowcy opracowali nowy „inteligentny bandaż” (badanie opublikowane w Granice w fizyceMoże informować lekarzy o zagojeniu się rany bez konieczności jej fizycznego usuwania.

Unsplash

Przeczytaj także: Indyjscy naukowcy tworzą pierwszy na świecie bandaż, który może leczyć raka skóry

Gojenie się ran zależy od wielu czynników, takich jak temperatura i poziom glukozy, ale wilgotność odgrywa kluczową rolę – zbyt sucha i skóra zaczyna wysychać, jednak staje się zbyt mokra i pomarszczona i biała.

Jedynym sposobem, w jaki lekarze mogą stwierdzić, że rana jest zdrowa, jest odklejenie bandaża. Jednak proces ten może narazić delikatną gojącą się tkankę na dalsze uszkodzenia.

Podkładka, opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Bolońskiego we Włoszech, ma czujniki, które wyszukują poziom wilgoci i przesyłają dane do pobliskiej aplikacji lub smartfona za pomocą wbudowanego chipa RFID (Radio Frequency Identification).

Przeczytaj także: Ten bandaż zmienia kolor, aby pokazać, czy rana goi się prawidłowo

inteligentny bandażGranice w fizyce

Opracowali nowy przewodzący polimer o nazwie PEDOT:PSS na dwóch różnych rodzajach gazy — sztucznym jedwabiu i PET — wytwarzanych techniką zwaną sitodrukiem.

Dr Marta Tesarolo z Uniwersytetu Bolońskiego wyjaśniła: „PEDOT:PSS to półprzewodnikowy polimer organiczny, który można łatwo osadzać na kilku podłożach jako standardowy atrament. Wprowadziliśmy również niedrogi, jednorazowy i kompatybilny z bandażem tag RFID podobny do tego stosowany w przywieszkach zabezpieczających odzież, w łatce z tkaniny. Przywieszka może bezprzewodowo przesyłać dane o poziomie wilgoci za pomocą smartfona, informując personel medyczny, kiedy należy zmienić opatrunek”.

inteligentne bandażeGranice w fizyce

Przeczytaj także: Ten inteligentny bandaż śledzi gojenie się ran bez zbędnych opatrunków

Naukowcy wystawili czujnik na działanie sztucznych wydzielin na różnych opatrunkach i bandażach. Odkryli, że podkładka jest bardzo czuła i zapewnia dokładne odczyty w warunkach suchych, mokrych i nasyconych.

Naukowcy twierdzą, że w przyszłości, zmieniając kształt i materiał opatrunku, będą mogli skalibrować go tak, aby był skuteczny na różnego rodzaju rany.

READ  Białko „wyczuwające siłę” mogłoby lepiej leczyć choroby powodujące drgawki