Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Inside Neuroelectrics, start-up zajmujący się nauką o mózgu, który ma nadzieję zmniejszyć epilepsję i depresję

Inside Neuroelectrics, start-up zajmujący się nauką o mózgu, który ma nadzieję zmniejszyć epilepsję i depresję

Poniżej znajduje się transkrypcja filmu.

Wysoko na wzgórzach stolicy Katalonii firma Neuroelectrics opracowuje metody leczenia, które według niej poprawią życie osób z chorobami mózgu. Grupa produkuje około 400 urządzeń, które co roku wysyła do 75 różnych krajów na całym świecie. Tutaj dzieje się wszystko, od badań po produkcję i montaż. Anna Mikes jest współzałożycielką i dyrektorem generalnym Neuroelectrics.

ARGUN KHARPAL: Anna, dziękuję bardzo za dzisiejszą obecność CNBC. Opowiedz mi o produktach, które tutaj wytwarzasz.

Anna Mikes: Naszym flagowym produktem jest czepek, który posiada aż 32 elektrody, a innowacyjnością naszej platformy jest to, że każda z elektrod lub czujników, które zakładam na czubek głowy, ma zdolność monitorowania lub stymulacji mózgu.

Kharbal: Do jakich zastosowań i zabiegów można używać nakrycia głowy?

Mikes: Naszym głównym wskazaniem dzisiaj jest epilepsja. Na całym świecie na padaczkę cierpi 60 milionów pacjentów, a jedna trzecia z nich nie reaguje na leczenie. Dlatego ci pacjenci zwykle poddawani są zabiegowi chirurgicznemu, czyli kraniotomii – podczas której usuwamy część mózgu powodującą drgawki – lub wszczepieniu urządzenia. Dlatego Neuroelectrics oferuje to niechirurgiczne rozwiązanie, które pozwala zmniejszyć liczbę napadów.

Z badań przeprowadzonych przez firmę Neuroelectrics we współpracy z amerykańską Agencją ds. Żywności i Leków wynika, że ​​pacjent cierpiący na padaczkę potrzebuje dziesięciu 20-minutowych sesji dziennie przez około osiem tygodni, aby leczenie było skuteczne. Istnieje nadzieja, że ​​w przyszłości nakrycia głowy będą również stosowane w leczeniu depresji i choroby Alzheimera. Do tej pory grupa przeprowadziła otwarte badanie z udziałem 35 pacjentów z depresją.

Mikes: Nasza strategia biznesowa i marketingowa polega na tym, aby nasze leczenie zostało zatwierdzone przez władze medyczne, a następnie przepisane przez neurologa lub psychiatrę. Szukamy formy płatności. Dlatego chcemy, aby systemy opieki zdrowotnej za to płaciły.

READ  Naukowcy odkrywają nową formę oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe

Kharpal: Trudno mówić o jakiejkolwiek technologii tego typu, nie wspominając jednocześnie o sztucznej inteligencji.

Mike: Od lat używamy tak zwanej sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego lub wszystkich tych najnowocześniejszych narzędzi. Jeśli pomyślisz o pilotach linii lotniczych, to oni nie latają samolotami, oni pracują w symulatorach, wiesz. Dlaczego więc nie stworzyć symulatora mózgu, w którym można uzyskać cyfrową kopię mózgu. A potem możemy powiedzieć: OK, jeśli masz depresję, jeśli zastosujemy dla ciebie to leczenie lub tę stymulację, jak zareaguje twój mózg? Jesteśmy bardzo podekscytowani naszą technologią NeuroTwin. Myślę, że zmieni to sposób, w jaki patrzymy na choroby mózgu.

Aby dowiedzieć się więcej o technologii NeuroTwin i procesie badawczym, rozmawiałem z Roserem Sanchezem-Todo, dyrektorem ds. badań i rozwoju w dziale modelowania mózgu.

Roser Sanchez-Todo: Zatem na tym piętrze staramy się zrozumieć mechanizmy leżące u podstaw patologii, abyśmy mogli je modelować i przewidzieć, jak pacjent zareaguje na leczenie. Nasze urządzenia odczytują aktywność elektryczną mózgu, ale także pompują energię elektryczną. Dlatego skupiamy się na obszarach wyraźnie elektrycznych. Tak więc, gdy masz epilepsję, masz wyładowanie elektryczne w jednym obszarze mózgu. Zatem naprawdę możemy ich namierzyć i pomóc im w dostarczaniu energii elektrycznej, która jest do nich pompowana.

Kharpal: Jeśli chodzi o samo nakrycie głowy, czy możesz mi wyjaśnić, jak działa od chwili jego założenia do końca symulacji?

Sanchez Todo: Jest kilka etapów. Po pierwsze, musimy zebrać Twoje dane. Budujemy tego NeuroTwina. Próbujemy więc zbudować dokładną replikę architektury mózgu, ale także aktywności elektrycznej, która w nim zachodzi. A potem wysyłamy to np. na tablet pacjenta, albo do lekarza, to zależy, czy stymulujesz w domu, czy w klinikach, prawda? A potem po prostu idziesz. Jeśli nosisz czepek, możesz potrzebować pomocy w nałożeniu żelu na elektrody. I właśnie rozpocząłeś stymulację. Zwykle siedzenie i relaks zajmuje od 20 minut do godziny. Następnie wystarczy go wyjąć, wyczyścić i powtórzyć następnego dnia.

READ  Łazik Perseverance na Marsie znajduje „coś, czego nikt nigdy nie widział” w poszukiwaniu obcego życia

Nie mogłam się powstrzymać przed samodzielnym przymierzeniem nakrycia głowy. Najpierw zmierzyliśmy aktywność elektryczną zarejestrowaną na tych dwóch przednich elektrodach.

Kharpal: Więc od czasu do czasu widzisz na ekranie tego rodzaju skoki. Na co to jest odpowiedź?

Sanchez Todo: To artefakt, który powstał w mgnieniu oka.

Kharbal: Czy powinniśmy tego spróbować? Prawidłowy. Błyska, miga. Tam mamy dwa duże gwoździe.

Następnie wstrzyknęliśmy prąd do mojego mózgu.

Sanchez Todo: Zatem będzie to protokół, w ramach którego będziemy cię stymulować przez 50 sekund i na początku poczujesz lekkie swędzenie, ponieważ najpierw musimy wypróbować impedancję, która sprawia, że ​​wszystko jest tak dobrze połączone. Kliknij przycisk Start. OK, teraz zaczniesz odczuwać pewną intensywność.

Kharbal: Zatem przez mój mózg przepływa prąd. Dane są obecnie zbierane.

SANCHEZ TODO: Właściwie to przechodzi z jednej elektrody na drugą. Zatem przechodzi przez wszystkie czołowe obszary mózgu.

Kharpal: Tak, teraz zdecydowanie to czuję. Zazwyczaj, gdyby był to odpowiedni pacjent, jaki byłby wynik końcowy?

Sanchez Todo: Zaraz po tej symulacji mamy tylko kwestionariusz pacjenta. Dlatego będziemy mieli pomiary przed i po symulacji.

Kharbal: Czy pacjenci muszą robić coś szczególnego, nosząc to?

SANCHEZ TODO: Powiedzmy, że w przypadku padaczki czasami pozbawia się pacjenta snu. Możesz więc nawet nagrać atak, ponieważ jest on bardziej prawdopodobny, gdy nie śpisz. Jednak w przypadku zdrowych uczestników lub jeśli chcemy wiedzieć, czy istnieje większe ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona, możemy na przykład wykonać określone zadanie, ponieważ potrzebujemy stanu mózgu, aby móc przewidzieć.

Jak dotąd NASA używała neuroelektrycznych nakryć głowy do badania zmęczenia mózgu po długich lotach, a Bostoński Szpital Dziecięcy przeprowadził eksperymenty, które wykazały, że pacjenci zaobserwowali zmniejszenie liczby napadów o 44%. Oczekuje się, że pierwsze komercyjne zastosowanie urządzenia będzie miało miejsce u pacjentów z padaczką, jednak nie nastąpi to do czasu uzyskania pełnej zgody amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków. Termin docelowy: wrzesień 2025 r.

READ  Badanie wykazało, że post przerywany wiąże się z większym ryzykiem śmierci z powodu chorób układu krążenia