Ponieważ rak prostaty jest najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym u mężczyzn w Polsce, kraj ma nadzieję, że PRAISE-U – obejmująca wiele krajów inicjatywa dotycząca badań przesiewowych i wykrywania – pomoże zmniejszyć współczynnik umieralności.
W Polsce średnio codziennie u 48 mężczyzn diagnozuje się raka prostaty. W odpowiedzi na to pilne wyzwanie zdrowotne uruchomiono innowacyjną inicjatywę o nazwie PRAISE-U, w której wzięło udział 25 organizacji z 12 krajów europejskich w celu opracowania zaleceń dotyczących badań przesiewowych i wczesnego wykrywania raka prostaty.
Trzy lata Projekt Praise-UUnijna Inicjatywa na rzecz Świadomości Raka Prostaty i Badań Przesiewowych ma na celu zmniejszenie liczby zgonów z powodu raka prostaty, co stanowi ważny krok w światowej walce z tą chorobą, w której zasadniczych działaniach Polska odgrywa decydującą rolę.
Ponure statystyki dotyczące raka prostaty
Rak prostaty, który w 2019 roku stanowił 20,6% rozpoznań onkologicznych u mężczyzn, zajmuje pierwsze miejsce wśród nowotworów złośliwych u polskich mężczyzn. wspomniany Komitet Ochrony Zdrowia Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP).
Jednak powaga tej choroby przekracza wskaźnik rozpoznania. Współczynnik umieralności z powodu raka prostaty w Polsce znacznie przewyższa średnią europejską. W Europie średnia liczba zgonów z powodu raka prostaty wynosi około 165 na 100 000 osób. Natomiast Polska odnotowuje wyższy współczynnik zgonów, wahający się w granicach 180-190 zgonów na 100 000 osób.
O ile ogólna sytuacja w zakresie raka prostaty w Europie wykazuje powolną poprawę, Polska stanowi wyjątek. W latach 2015–2020 kraje Unii Europejskiej łącznie odnotowały 7% spadek liczby zgonów związanych z rakiem prostaty. Dla kontrastu, Polska odnotowała alarmujący wzrost liczby zgonów z powodu tego nowotworu złośliwego w tym samym okresie o 18%, co czyni ją jedynym państwem członkowskim, które odnotowało taką tendencję.
Eksperci potwierdzają, że kluczem do ograniczenia skutków raka prostaty jest wczesne wykrycie i odpowiednie leczenie. Zidentyfikowanie choroby we wczesnym stadium ma kluczowe znaczenie dla powodzenia późniejszego leczenia, jak stwierdzono w badaniu, gdyż daje szansę na wyleczenie aż do 90%.
Pomimo postępu, wczesne wykrycie raka prostaty pozostaje wyzwaniem ze względu na jego początkowy bezobjawowy rozwój. Ten cichy postęp stanowi główną przeszkodę, ponieważ około 25% nowych diagnoz wykazuje już przerzuty.
Projekt PRAISE-U
Zajęcie się niewykorzystanym potencjałem badań profilaktycznych stanowi główne wyzwanie we wczesnym wykrywaniu chorób. Jednak od lat nie tylko w Polsce, ale w wielu krajach utrzymuje się brak programów wczesnego wykrywania.
W odpowiedzi na te niedociągnięcia Komisja Europejska we wrześniu 2022 r. Drogie kraje Unii Europejskiej Aby rozpocząć skanowanie programów.
Teraz nowy projekt PRAISE-U ma wreszcie wypełnić tę lukę. W Polsce projekt będzie realizowany przez Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu (DCOPiH) we współpracy z Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego – Państwowym Instytutem Badawczym (NIZP-PZH).
„Projekt PRAISE-U ma na celu zrewolucjonizowanie podejścia do profilaktyki raka prostaty poprzez przetestowanie algorytmu mającego na celu identyfikację jak największej liczby klinicznie istotnych guzów prostaty przy jednoczesnej minimalizacji wykrycia zmian niskiego ryzyka” – Paweł Zawadzki, zastępca dyrektora ds. rozwoju w DCOPiH , powiedział Euractiv.
DCOPiH pozyskał 1 mln euro dofinansowania ze źródeł UE, co stanowi największą alokację na projekt (łącznie 10 mln euro). W ramach projektu DCOPiH pełni rolę jedynego ośrodka pilotażowego w Polsce i największego w Europie, którego celem jest zatrudnienie około 3500 pracowników na Dolnym Śląsku.
Korzyści dla całej męskiej populacji
„Program PRAISE-U wpisuje się w cele określone w Narodowej Strategii Onkologicznej Polski na lata 2020-2030, która zakłada wprowadzenie nowych metod badań przesiewowych w kierunku raka prostaty” – powiedział Euractiv Adam Maciejczyk, dyrektor DCOPiH.
Wspólne wysiłki ekspertów, innowacyjny algorytm i strategiczna wizja projektu łączą się, aby utorować drogę ku przyszłości, w której rak prostaty będzie można nie tylko wykryć we wczesnym stadium, ale także skutecznie nim zarządzać, znacznie zmniejszając obciążenie systemów opieki zdrowotnej i poprawę ogólnego dobrostanu męskiej populacji.
„Algorytm będzie opierał się nie tylko na ocenie poziomu PSA, ale także na analizie ryzyka rozwoju nowotworu, z uwzględnieniem aspektów historii pacjenta i innych ważnych czynników. Ponadto istotnym elementem będzie analiza wyników wieloparametrycznego MRI prostaty i w razie potrzeby wykonania biopsji fuzyjnej prostaty” – wyjaśnia Euractiv dr Krzysztof Tobikowski, kierownik Urologicznego Centrum Onkologii DCOPiH.
Jeśli założenia projektu się sprawdzą, rutynowe badania przesiewowe w kierunku raka prostaty rozpoczną się w 2028 roku.
Wyniki projektu posłużą do sformułowania rekomendacji dla Komisji Europejskiej, z uwzględnieniem specyfiki każdego państwa członkowskiego.
[By Dr Paulina Mozolewska, Edited by Vasiliki Angouridi | Euractiv.com]Przeczytaj więcej z Euractiv
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
W Polsce odkryto setki artefaktów, w tym hełm celtycki z brązu
Giełdy w Polsce spadają pod koniec sesji; Indeks WIG30 spada o 0,45% Według Investing.com
Ukraiński mistrz boksu Oleksandr Usyk został zwolniony po krótkim zatrzymaniu w Polsce