Nowa technika elektrogąbki umożliwiła naukowcom z Uniwersytetu w Surrey bezpośrednie wyprodukowanie rusztowań 3D, na których można wyhodować przeszczepy skóry ze skóry pacjenta.
Elektroprzędzenie to technika polegająca na elektryzowaniu kropelek cieczy w celu utworzenia włókien z tworzywa sztucznego. Wcześniej naukowcy mogli produkować wyłącznie filmy 2D. Po raz pierwszy ktoś utkał elektrycznie strukturę 3D bezpośrednio i na żądanie, dzięki czemu można ją produkować na dużą skalę.
Po obróceniu tych rusztowań wyhodowaliśmy na nich komórki skóry. Po siedmiu dniach komórki były dwukrotnie bardziej żywotne niż komórki hodowane na błonach lub matach 2D. Było nawet lepsze niż komórki hodowane na polistyrenie poddanym obróbce plazmowej, co wcześniej było złotym standardem. Były bardzo szczęśliwe ule na naszym rusztowaniu 3D!
Nasze odkrycia otwierają drogę do pobierania własnych komórek skóry pacjenta i ich namnażania. Dzięki tym przeszczepom można lepiej i szybciej leczyć rany przewlekłe”.
Chloe Howard ze Szkoły Informatyki i Inżynierii Elektronicznej w Surrey
Naukowcy przygotowali roztwór zawierający żelatynę i poliprolakton (PCL), biodegradowalny polimer, o którym wiadomo, że jest kompatybilny z ludzką tkanką. Wpompowali ten roztwór za pomocą strzykawki w pole elektryczne, rozciągając go w nanowłókna.
Proces jest prosty, skalowalny i niedrogi. Naukowcy mają teraz nadzieję, że można go wykorzystać w innych zastosowaniach medycznych.
Dr Vlad Stolujan, profesor nadzwyczajny w Instytucie Zaawansowanych Technologii w Surrey, powiedział:
„Elektroprzędzenie daje duże możliwości adaptacji. Możemy naśladować zachowanie włókien mięśniowych, obracając włókna ułożone w tym samym kierunku. Technologia ta może pewnego dnia stworzyć również sztuczną skórę, kości i chrząstkę, pomagając ludziom skuteczniej regenerować się po ranach.” Szybciej i dłużej, lepiej – Wyniki semestralne.
Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Nanomaterials.
Pokazuje wkład Sarriego w cele zrównoważonego rozwoju ONZ nr 3 (dobre zdrowie i dobre samopoczucie), 9 (przemysł, innowacje i infrastruktura) oraz 12 (odpowiedzialna konsumpcja i produkcja).
źródło:
Odniesienie do magazynu:
Howard, C.J., i in. (2023). Warunki wytwarzania umożliwiające bezpośrednie i powtarzalne tworzenie struktur 3D Electrospun PCL/żelatyna do regeneracji tkanek. Nanomateriały. doi.org/10.3390/nano13243107.
„Nieuleczalny myśliciel. Miłośnik jedzenia. Subtelnie czarujący badacz alkoholu. Zwolennik popkultury”.
More Stories
Emdoor przygotowuje się do zaprezentowania swoich osiągnięć w zakresie nowej technologii sztucznej inteligencji podczas targów Global Sources Mobile Electronics Show 2024.
LinkedIn wykorzystuje Twoje dane do szkolenia Microsoft, OpenAI i jego modeli AI – oto jak to wyłączyć
Zapomnij o Apple Watch Series 10 — Apple Watch Ultra 2 w kolorze Satin Black to smartwatch, który warto mieć