(MENAFN – ING) Szczegółowe dane pokazują wzrost cen w zasadzie we wszystkich głównych agregatach. Nasz scenariusz bazowy nadal zakłada pierwszą podwyżkę stóp w Polsce w listopadzie, kiedy bank centralny zaktualizuje swoją prognozę. Naszym zdaniem czynnikiem decydującym będą wyższe odczyty CPI za listopad i grudzień
Uczestniczyć
Autor Dawid Pachucki Newsletter
Bądź na bieżąco z najnowszymi analizami ekonomicznymi i finansowymi ING.
Subskrybuj MYŚL
W sierpniu inflacja CPI w Polsce przyspieszyła do 5,5% r/r z 5,0% w lipcu. To o 0,1 ppm więcej niż oszacowanie błysku CBS z początku września. GUS nie docenił wzrostu cen energii w związku z 12,4% wzrostem cen gazu ziemnego dla gospodarstw domowych. W sierpniu ceny energii wzrosły o 6,6% rok do roku zamiast początkowo zakładanych 6,1%. Dane wskazują, że inflacja bazowa w Polsce pozostaje wysoka. Szacujemy, że wzrósł on do 3,9% rok do roku z 3,7% w lipcu.
Szczegółowe dane pokazują głównie wzrosty cen we wszystkich głównych agregatach. Ceny usług przyspieszyły do 6,6% w ujęciu rocznym z 6,2% w lipcu. Po otwarciu gospodarki restauracje i hotelarze podnieśli ceny, wzrosły również koszty zorganizowanej turystyki za granicą. Jak pisaliśmy w naszym komentarzu do wstępnych danych, firmy z tych sektorów korzystają na zmianie popytu po złagodzeniu restrykcji. Wzrosły również ceny komunikacji i transportu.
Producenci również bardziej agresywnie podnosili ceny. W sierpniu ceny surowców wzrosły o 5,1% rok do roku, wobec 4,6% w lipcu. Producenci wykorzystują utrzymujący się wysoki popyt zarówno w kraju, jak i za granicą, aby przenieść zwiększone koszty na konsumentów.
Dane GUS potwierdzają pogląd, który utrzymujemy od około roku. Struktura PKB Polski jest proinflacyjna, z niskim udziałem inwestycji prywatnych. To już zepchnęło inflację do poziomu blisko 5% przed rozprzestrzenianiem się pandemii. Obecnie wysoki popyt napotyka na ograniczenia podaży, które prawdopodobnie utrzymają się w nadchodzącym roku. To wszystko pcha inflację w górę, a po stagnacji CPI w Polsce nie będzie spadku. Mamy dalszy bodziec do konsumpcji poprzez redystrybucję dochodów proponowaną w polskim przetargu. Zmierzymy się również z efektami opóźnienia CPI w wyniku inflacji PPI w pobliżu 9%.
Pomimo ostatnich gołębich komentarzy prezesa NBP Adama Glapińskiego, nasz scenariusz bazowy nadal zakłada pierwszą podwyżkę stóp w Polsce w listopadzie, kiedy NBP zaktualizuje swoją prognozę. Uważamy, że nowa prognoza przyniesie wyższy wskaźnik CPI niż prezentowany w lipcu, choć był już wysoki (średnio 3,3% w 2022 r. i 3,5% w drugiej połowie 2023 r. przy średniej inflacji bazowej), 3,5% w 2023 r. ). Niedawny wywiad z Glapińskim zdaje się potwierdzać ten pogląd. Prezes stwierdził, że jest bardzo prawdopodobne, że choć inflacja jest niska, to przekroczy 3,5% w 2022 roku. Szacujemy, że średnia inflacja w przyszłym roku może wynieść około 4,0%.
Taka aktualizacja perspektyw z inflacją powyżej górnego przedziału tolerancji Banku, wysoką inflacją bazową (szacujemy, że średnio w 2022 r. wyniesie ok. 3,7%) i silną gospodarką (wzrost PKB ok. 5%) pomogłyby zbudować większość w Komitet Polityki Pieniężnej opowiada się za podwyżką stóp jeszcze w tym roku. Naszym zdaniem czynnikiem decydującym będą wyższe odczyty CPI za listopad i grudzień. Spodziewamy się, że pod koniec roku inflacja CPI w Polsce może zbliżyć się do 6%.
Tagi
Stopy procentowe CPI w Polsce
Pobierz artykuł w formacie PDF
MENAFN15092021000222011065ID1102804011
Zastrzeżenia prawne: MENAFN dostarcza informacje „tak jak są” bez jakiejkolwiek gwarancji. Nie ponosimy odpowiedzialności za dokładność informacji zawartych w tym artykule, treści, obrazów, filmów, licencji ani za kompletność, legalność lub wiarygodność informacji zawartych w tym artykule. Jeśli masz jakiekolwiek skargi lub problemy z prawami autorskimi związane z tym artykułem, skontaktuj się z powyższym dostawcą.
More Stories
Czy należy Ci się odszkodowanie po wyroku sądu w sprawie finansowania samochodu? | Sektor finansowy
Regulowane opłaty kolejowe w Anglii wzrosną o 4,6%, aby pokonać inflację w 2025 r. | Ceny kolei
Dyrektor generalny Tesli, Elon Musk, odważnie twierdzi, że będzie to ogromne wyzwanie dla Optimusa