Djakarta. Za niecałe 24 godziny wejdzie w życie Regionalne Kompleksowe Partnerstwo Gospodarcze – znane również jako RCEP.
Chociaż Indonezja nie ratyfikowała jeszcze RCEP, kraj archipelagowy musi popracować nad kilkoma rzeczami, aby lepiej przygotować się do umowy handlowej, według rządowego think tanku National Resilience Institute (Lemhannas).
Indonezja musi przygotować się do spełnienia wymogów regionalnego planu partnerstwa. „Nadal istnieje luka w przygotowaniu gospodarczym wśród uczestniczących krajów” – powiedział prasie gubernator Limhanas Agus Widjogo.
Agus zwrócił uwagę, że Globalny Indeks Konkurencyjności Indonezji zajmuje 34. miejsce na 144 krajów. Obrazuje to brak konkurencyjności, infrastruktury, łączności i edukacji w Indonezji.
Pod względem eksportu Indonezja zajmuje czwarte miejsce w regionie ASEAN. Jeśli chodzi o przywóz, Indonezja nie wykazała swojej siły jako producent surowców, umieszczając w ten sposób [Indonesia] Zajmuje trzecie miejsce po Singapurze i Malezji.
Liczba produktów spełniających indonezyjską normę krajową (SNI) jest nadal ograniczona. „Więc [they] Gdy RCEP wejdzie w życie, nie pomoże to zbytnio w konkurencji z produktami importowanymi”.
Oczekuje się, że RCEP znacznie pobudzi ożywienie gospodarcze. Według Agus umowa handlowa daje również Indonezji możliwość promowania swojego eksportu i przyciągania inwestycji zagranicznych do kraju.
Nie powinniśmy patrzeć na otwarcie rynku pracy ze sceptycyzmem [by thinking] Zmniejszy to możliwości zatrudnienia dla pracowników indonezyjskich. Musimy odpowiednio poradzić sobie z tą sytuacją, ponieważ jest to szansa na zwiększenie transferu technologii dla naszej siły roboczej”.
Gubernator Limhanas wezwał również do podjęcia konkretnych kroków w celu otwarcia jak najszerszych możliwości doskonalenia umiejętności lokalnych pracowników. Ma to na celu przewidzenie preferencji inwestorów dla zagranicznych pracowników, którzy mają zwykle umiejętności konkurencyjne, zamiast zatrudniania miejscowych.
„Aby lepiej przygotować indonezyjską gospodarkę do RCEP w 2022 r., konieczna jest poprawa klimatu biznesowego i inwestycyjnego w celu zwiększenia konkurencyjności RCEP [our] produkty i siłę roboczą.
RCEP wejdzie w życie 1 stycznia 2022 r. Umowę handlową podpisało dziesięć państw członkowskich ASEAN, Chiny, Japonia, Korea Południowa, Australia i Nowa Zelandia.
RCEP zniesie do 90 procent ceł importowych między jego sygnatariuszami w ciągu najbliższych 20 lat.
Indonezja nadal nie ratyfikowała umowy handlowej. Według serwisu informacyjnego Antara, Indonezja planuje certyfikować RCEP w pierwszym kwartale 2022 roku.
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Czy należy Ci się odszkodowanie po wyroku sądu w sprawie finansowania samochodu? | Sektor finansowy
Regulowane opłaty kolejowe w Anglii wzrosną o 4,6%, aby pokonać inflację w 2025 r. | Ceny kolei
Dyrektor generalny Tesli, Elon Musk, odważnie twierdzi, że będzie to ogromne wyzwanie dla Optimusa