Polska przygotowywała się na ten moment – kiedy jej import LNG przekroczy import rosyjskiego gazu – odkąd corocznie otwierała terminal importowy LNG w Świnoujściu w 2016 roku.
Polska wraz z Litwą uniezależnia się od rosyjskiego gazu, podczas gdy reszta Europy stara się dogonić.
udział skroplonego gazu ziemnego
PKN Orlen poinformował w czwartkowym komunikacie, że udział LNG w imporcie gazu do Polski wzrósł w ubiegłym roku do 43 proc. z 24 proc. w 2021 r., a udział gazu rosyjskiego rurociągami spadł do 20 proc. z 61 proc.
PKN Orlin, największy polski koncern naftowo-gazowy, podał, że import LNG wzrósł w 2022 roku o ponad 50 proc. do 6,04 mld m sześc.
Polski importer powiedział, że Stany Zjednoczone odpowiadały za ponad połowę całkowitego importu LNG PKN Orlen w ubiegłym roku, czyli 3,4 mld m3.
BKN Orlin powiedział, że silny wzrost był odpowiedzią na kryzys dostaw w Europie spowodowany działaniami rosyjskiego eksportera gazu Gazpromu i agresją Rosji na Ukrainę.
Gazprom ograniczył własne dostawy do Europy w związku z kryzysem energetycznym przed i po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym ubiegłego roku. Jej dzienny eksport do Europy spadł o około 80% w pierwszym roku wojny.
Polska jest jednym z najbardziej zaciekłych przeciwników Rosji w Unii Europejskiej i jednym z głównych zwolenników Ukrainy.
dywersyfikacja
PKN Orlen poinformował, że wzrost importu LNG był możliwy dzięki dywersyfikacji źródeł dostaw i rozbudowie mocy odbiorczych terminalu LNG w Świnoujściu.
PKN Orlen poinformował, że jest w stanie zwiększyć import LNG pomimo zwiększonej konkurencji ze strony innych krajów. Firma poinformowała, że podpisała również kontrakty gazowe na dostawy norweskiego gazu i rozpoczęła import gazu z Litwy oraz otrzymała pierwsze dostawy ze Słowacji.
Proces dywersyfikacji przyspieszyło całkowite wstrzymanie w kwietniu 2022 roku dostaw rosyjskiego gazu w ramach kontraktu z PGNIG, który w listopadzie 2022 roku został włączony do PKN Orlen. „. kraje. Z tego powodu Gazprom odciął w sumie sześciu europejskich klientów, podczas gdy większość z około 50 jego klientów zgodziła się na nową zasadę, która obejmowała przeliczanie na ruble, ale pozwalała im nadal płacić w euro.
W tym roku PKN Orlen nie kupował rosyjskiego gazu i spodziewa się go zastąpić przesyłkami rurociągami bałtyckimi z Norwegii oraz przesyłkami LNG w ramach długoterminowych kontraktów z dostawcami z USA.
Ponieważ Polska nie importowała gazu z Rosji od końca kwietnia, całoroczny import rosyjskiego gazu rurociągami przez PKN Orlen w 2022 roku spadł o 71% do 2,9 mld m3 z 9,9 mld m3 importu w 2021 roku.
Wstrzymanie dostaw z Rosji tylko przyspieszyło proces dywersyfikacji, gdyż PKN Orlen i tak przestałby importować rosyjski gaz, ponieważ 1 listopada 2022 roku wygasa tzw. kontrakt PGNIG na dostawy z Gazpromem na 10,2 mld m sześc.
Memorandum o stowarzyszeniu z Ukrainą
Odrębnie, polski operator systemu przesyłu gazu (OSP) Gaz-System podpisał w czwartek memorandum o współpracy z ukraińskim OSP, GTSOU, w celu poprawy łączności między rynkami ukraińskim i polskim.
Gazeta zacytowała Marcina Chłodzińskiego, szefa Gas Gas, Marcina Chłodzińskiego, który powiedział, że memorandum prawdopodobnie da Ukrainie dostęp do gazu z gazociągu bałtyckiego, a także połączeń międzysystemowych z Litwą i Słowacją, które Polska uruchomiła w zeszłym roku. Dodał, że Gaz-System widzi również możliwości wsparcia ukraińskiego rynku gazu poprzez terminal LNG w Świnoujściu, pływającą jednostkę magazynową oraz regazyfikację gazu w Gdańsku.
Więcej informacji na temat kryzysu na Ukrainie można znaleźć na stronie Kryzys na Ukrainie: wpływ na energię
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
W Polsce odkryto setki artefaktów, w tym hełm celtycki z brązu
Giełdy w Polsce spadają pod koniec sesji; Indeks WIG30 spada o 0,45% Według Investing.com
Ukraiński mistrz boksu Oleksandr Usyk został zwolniony po krótkim zatrzymaniu w Polsce