Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Import skroplonego gazu ziemnego do Polski przewyższa import gazu rosyjskiego

Import skroplonego gazu ziemnego do Polski przewyższa import gazu rosyjskiego

Polska przygotowywała się na ten moment – ​​kiedy jej import LNG przekroczy import rosyjskiego gazu – odkąd corocznie otwierała terminal importowy LNG w Świnoujściu w 2016 roku.

Polska wraz z Litwą uniezależnia się od rosyjskiego gazu, podczas gdy reszta Europy stara się dogonić.

udział skroplonego gazu ziemnego

PKN Orlen poinformował w czwartkowym komunikacie, że udział LNG w imporcie gazu do Polski wzrósł w ubiegłym roku do 43 proc. z 24 proc. w 2021 r., a udział gazu rosyjskiego rurociągami spadł do 20 proc. z 61 proc.

PKN Orlin, największy polski koncern naftowo-gazowy, podał, że import LNG wzrósł w 2022 roku o ponad 50 proc. do 6,04 mld m sześc.

Polski importer powiedział, że Stany Zjednoczone odpowiadały za ponad połowę całkowitego importu LNG PKN Orlen w ubiegłym roku, czyli 3,4 mld m3.

BKN Orlin powiedział, że silny wzrost był odpowiedzią na kryzys dostaw w Europie spowodowany działaniami rosyjskiego eksportera gazu Gazpromu i agresją Rosji na Ukrainę.

Gazprom ograniczył własne dostawy do Europy w związku z kryzysem energetycznym przed i po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym ubiegłego roku. Jej dzienny eksport do Europy spadł o około 80% w pierwszym roku wojny.

Polska jest jednym z najbardziej zaciekłych przeciwników Rosji w Unii Europejskiej i jednym z głównych zwolenników Ukrainy.

dywersyfikacja

PKN Orlen poinformował, że wzrost importu LNG był możliwy dzięki dywersyfikacji źródeł dostaw i rozbudowie mocy odbiorczych terminalu LNG w Świnoujściu.

PKN Orlen poinformował, że jest w stanie zwiększyć import LNG pomimo zwiększonej konkurencji ze strony innych krajów. Firma poinformowała, że ​​podpisała również kontrakty gazowe na dostawy norweskiego gazu i rozpoczęła import gazu z Litwy oraz otrzymała pierwsze dostawy ze Słowacji.

Proces dywersyfikacji przyspieszyło całkowite wstrzymanie w kwietniu 2022 roku dostaw rosyjskiego gazu w ramach kontraktu z PGNIG, który w listopadzie 2022 roku został włączony do PKN Orlen. „. kraje. Z tego powodu Gazprom odciął w sumie sześciu europejskich klientów, podczas gdy większość z około 50 jego klientów zgodziła się na nową zasadę, która obejmowała przeliczanie na ruble, ale pozwalała im nadal płacić w euro.

READ  bne IntelliNews - Spadek konsumpcji gospodarstw domowych doprowadzi do gwałtownego spowolnienia wzrostu PKB Polski w 2023 roku

W tym roku PKN Orlen nie kupował rosyjskiego gazu i spodziewa się go zastąpić przesyłkami rurociągami bałtyckimi z Norwegii oraz przesyłkami LNG w ramach długoterminowych kontraktów z dostawcami z USA.

Ponieważ Polska nie importowała gazu z Rosji od końca kwietnia, całoroczny import rosyjskiego gazu rurociągami przez PKN Orlen w 2022 roku spadł o 71% do 2,9 mld m3 z 9,9 mld m3 importu w 2021 roku.

Wstrzymanie dostaw z Rosji tylko przyspieszyło proces dywersyfikacji, gdyż PKN Orlen i tak przestałby importować rosyjski gaz, ponieważ 1 listopada 2022 roku wygasa tzw. kontrakt PGNIG na dostawy z Gazpromem na 10,2 mld m sześc.

Memorandum o stowarzyszeniu z Ukrainą

Odrębnie, polski operator systemu przesyłu gazu (OSP) Gaz-System podpisał w czwartek memorandum o współpracy z ukraińskim OSP, GTSOU, w celu poprawy łączności między rynkami ukraińskim i polskim.

Gazeta zacytowała Marcina Chłodzińskiego, szefa Gas Gas, Marcina Chłodzińskiego, który powiedział, że memorandum prawdopodobnie da Ukrainie dostęp do gazu z gazociągu bałtyckiego, a także połączeń międzysystemowych z Litwą i Słowacją, które Polska uruchomiła w zeszłym roku. Dodał, że Gaz-System widzi również możliwości wsparcia ukraińskiego rynku gazu poprzez terminal LNG w Świnoujściu, pływającą jednostkę magazynową oraz regazyfikację gazu w Gdańsku.

Więcej informacji na temat kryzysu na Ukrainie można znaleźć na stronie Kryzys na Ukrainie: wpływ na energię